Powiat

Najlepiej żyje się w Lipiu

Kłobuckowi przyznano w rankingu 167 miejsce i 54,64 punktu.
Najlepiej żyje się w Lipiu

RANKING. Według rankingu PAP u nas najlepiej się żyje w gminie Lipie. A najgorzej w gminie Przystajń. Niezłą do życia gminą jest też Kłobuck. Jak jednak wypadamy w porównaniu z innymi? Czy u nas żyje się dobrze?

Każdy ranking ma swoje kryteria. Każdy akcentuje nieco inne sprawy. Wreszcie każdy pokazuje, w jakim miejscu wobec innych w kraju jesteśmy my, mieszkańcy niedużego powiatu nad Wartą i Liswartą. W ostatnio przedstawianym Rankingu Samorządów „Rzeczypospolitej” oceniano między innymi jakość życia – i wypadliśmy tam… co najwyżej średnio. Dziś opublikowany w listopadzie ranking serwisu samorządowego PAP. Pod intrygującym tytułem: „Gmina dobra do życia”.
Co oceniono?
Po szczegóły dotyczące kryteriów rankingu tradycyjnie odsyłamy do źródła, czyli tym razem do serwisu samorządowego PAP. Tu tylko krótko. „Gmina dobra do życia” to ranking ogólnopolski, badający jakość życia w każdej z polskich gmin. Autorzy podkreślają, że postawili na zbadanie jak najszerszej gamy czynników wpływających na jakość życia. Czyli inaczej niż w niektórych rankingach, gdzie oceniany bywa np. jeden aspekt funkcjonowania samorządu. Tu badano 50 różnych wskaźników. Co na przykład? Atrakcyjność migracyjno-osadniczą, warunki mieszkaniowe, infrastrukturę wodociągową, dostępność opieki zdrowotnej i jakość edukacji. Jakie są wyniki rankingu?
Liderzy i outsiderzy
Ta odrobina danych o ocenach tych najlepszych i najsłabszych w rankingu pozwoli nam zorientować się, w jakim miejscu jesteśmy w skali kraju. Najwyższy wskaźnik jakości życia ranking przyznał gminie Ożarów Mazowiecki. Dokładnie 69,08 punktu. Najsłabszą notę ma małopolska gmina Szaflary – tylko 38,32 punktu. Gdzie pomiędzy tymi notami znajdują się nasze gminy?
Kłobuck – nieźle, ale…
Obok ogólnego rankingu zestawiono też dane osobno według rodzajów samorządów. Nasz Kłobuck trafił do kategorii gmin położonych w strefach podmiejskich miast na prawach powiatu. Kłobuck jest w takiej strefie pobliskiej Częstochowy. Wśród takich gmin znajduje się Ożarów Mazowiecki, który wedle rankingu jest w Polsce najlepszą gminą do życia. Na końcu kategorii, na 413 miejscu – Boguszów-Gorce (nota 39,24). Jak oceniono nasze miasto powiatowe?
Kłobuckowi przyznano w tym gronie 167 miejsce i 54,64 punktu. Czyli w tej lepszej połowie gmin w sąsiedztwie większych aglomeracji. W rankingu łącznym, bez uwzględnienia typu gminy, Kłobuck zajął 392 miejsce na 2477 samorządów. Nie jest to wynik zły. Ale spójrzmy na sąsiednie miasta powiatowe, choć nie są położone w sąsiedztwie miasta na prawach powiatu. Według rankingu gminami lepszymi do życia są: Olesno (190), Lubliniec (215 miejsce) i Wieluń (239). Pajęczno oceniono niżej od Kłobucka (409). Takie porównanie nie wypada więc dla stolicy naszego powiatu szczególnie korzystnie.
Gminy wiejskie i miejsko-wiejskie
Pozostałe podkłobuckie gminy zestawiono razem jako gminy wiejskie i małe gminy miejsko-wiejskie. Tu w rankingu wygrywa przebogaty Kleszczów, ale… okazuje się, że bogactwo to nie wszystko. Szeroka paleta badanych wskaźników pozwoliła głębiej wejrzeć autorom rankingu w to, jak faktycznie żyje się w polskich gminach. I Kleszczów, choć oceniony najlepiej wśród gmin wiejskich, w skali wszystkich gmin w kraju zajął dopiero 16 miejsce (64,58 punktu). Na szarym końcu – wspomniana już gmina Szaflary.
A nasze gminy?
Trudno ocenić łącznie, czy gminy powiatu kłobuckiego są dobre do życia, bo ranking pokazał tu ogromne rozbieżności. Według oceny opracowania serwisu samorządowego PAP najlepszą gminą do życia jest u nas Lipie. Nawet miejski Kłobuck został oceniony niżej. Miedźno, które tak świetnie wypadło w referowanym u nas niedawno rankingu „Rzeczpospolitej”, tutaj, w rankingu „Gmina dobra do życia”, zajęło w powiecie trzecie miejsce. Wszystkie te trzy nasze gminy wpisano do pierwszej pięćsetki rankingu. Wśród blisko 2,5 tysiąca samorządów – to nieźle.
Słabo wypadająca w innych rankingach Wręczyca wciąż pozostaje gminą całkiem dobrą do życia. Za to na szarym końcu w naszym powiecie jest, według rankingu PAP, gmina Przystajń. Znalazła się praktycznie w połowie stawki wszystkich gmin polskich. A to słabo, bo przecież ogólnie nie jesteśmy regionem, gdzie żyje się źle. Może warto w Przystajni sięgnąć do rankingu PAP i popracować nad tym, co w nim oceniano?
Szczegółowe wyniki rankingu dla gmin z naszego powiatu umieszczamy na wykresie.

ranking

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

2 komentarze

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

„Zmieścimy się wszyscy”

Jarosław Jędrysiak3 czerwca 2024

Policyjny turniej

Jarosław Jędrysiak2 czerwca 2024

Automatycznie wyrejestrują stare auta

Jarosław Jędrysiak29 maja 2024

Stypendium za przyszłą pracę

Jarosław Jędrysiak21 maja 2024

Rozmawiali o regionalnej drodze rowerowej

Jarosław Jędrysiak19 kwietnia 2024

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024