Golce

Młody kierowca dachował i trafił do szpitala

Dachował i ranny został zabrany do szpitala. Droga wojewódzka w tym rejonie to miejsce niejednego wypadku.
Młody kierowca dachował i trafił do szpitala

POLICJA. Do groźnego wypadku doszło w poprzedni wtorek w Golcach. 18-latek zjechał autem z drogi i dachował. Ranny z miejsca zdarzenia został zabrany do szpitala

We wtorek 23 listopada niedługo po drugiej po południu wypadek młodego kierowcy dostrzeżono i zgłoszono policji. Na miejsce, czyli na drogę między Truskolasami a Wręczycą Wielką, skierowano policjantów z drogówki. Jak doszło do tego zdarzenia drogowego? Według wstępnych ustaleń policji jadący drogą wojewódzką nr 494 w kierunku Częstochowy 18-letni kierowca audi na łuku drogi w lewo w Golcach nie dostosował prędkości do panujących warunków. W efekcie stracił panowanie nad pojazdem i zjechał do przydrożnego rowu, ostatecznie wywracając samochód na dach.
– Młody kierowca, mieszkaniec gminy Przystajń, podróżował sam. W chwili zdarzenia był trzeźwy. Z miejsca zdarzenia 18-latek z obrażeniami ciała został zabrany do częstochowskiego szpitala. Aktualnie dokładne przyczyny i okoliczności zdarzenia wyjaśniają kłobuccy kryminalni – podaje p.o. rzecznika kłobuckiej policji, asp. Kamil Raczyński.
Okoliczności tego zdarzenia wyjaśniają kłobuccy kryminalni. Trudno przesądzać przyczyny, nim zakończy się postępowanie. Oczywiście nie będziemy tego robić, bo w końcu wypaść z drogi można z wielu powodów, choćby wskutek awarii auta albo po wymuszonym manewrze omijania jakiejś nieoczekiwanej przeszkody. Ale często faktycznie powodem bywa prędkość zbyt duża w stosunku do warunków na drodze i pewien brak umiejętności panowania nad autem, który zdarza się zresztą wielu, niezależnie od stażu za kółkiem – choć głównie przypisuje się ten stan młodym kierowcom. Warto jednak zwracać uwagę, że właśnie o tej porze roku to tak często podawane w policyjnych komunikatach „niedostosowanie prędkości do warunków na drodze” jest faktycznie istotnym problemem. Przy złych warunkach bezpieczna prędkość bywa niższa niż ta, na którą pozwalają znaki drogowe. Warto o tym pamiętać. Zresztą i policja przy okazji tego wypadku akcentuje tę sprawę.
– Przypominamy kierowcom, zwłaszcza tym z mniejszym doświadczeniem, że jazda w trudnych warunkach atmosferycznych wymaga przede wszystkim delikatnego posługiwania się przyrządami sterującymi – kierownicą, sprzęgłem, pedałami hamulca i gazu – oraz większej tolerancji na błędy innych kierowców i nagłe zdarzenia. Jeśli w chwili rozpoczęcia jazdy pada deszcz lub śnieg, buty będą wilgotne i mogą łatwo ześliznąć się z pedałów. Przed uruchomieniem silnika trzeba wytrzeć buty o wycieraczkę lub wykładzinę samochodu. Wszyscy kierowcy powinni też regularnie kontrolować sprawność przednich i tylnych świateł, świateł stopu oraz kierunkowskazów. Pamiętajmy, że droga hamowania podczas opadów deszczu czy śniegu jest dłuższa, należy więc zachować bezpieczną odległość między swoim samochodem i samochodem jadącym z przodu – wylicza podstawowe zasady aspirant Raczyński. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Golce

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Golce

Spółka dogadała się z pracownikami

Jarosław Jędrysiak9 marca 2024

Strajk w zakładzie Minova Arnall!

Jarosław Jędrysiak3 marca 2024