INWESTYCJE. Prawie 23,8 miliona złotych na wydatki inwestycyjne zapisano w tym roku w budżecie powiatu kłobuckiego. Sporo dzięki dotacjom, w niedużym stopniu także tym z tutejszych gmin. Co planuje się zrealizować za te pieniądze?
Budżet powiatu to w tym roku mniej więcej 84,3 miliona złotych dochodów i 92,9 miliona wydatków – z około 8,5-milionowym deficytem. Wśród wydatków 23 765 294 złote ma trafić na inwestycje i zadania inwestycyjne. W tych pieniądzach mieszczą się głównie środki własne powiatu (prawie 10,7 miliona), ale także dotacje, w tym z Polskiego Ładu (4,75 miliona). No i – już tradycyjnie – dotacje z naszych gmin. Na łączną kwotę p;rawie 2,8 miliona. Spójrzmy, na co zostaną wydane te spore pieniądze.
Które drogi zrobią?
Najkosztowniejszą inwestycją powiatu kłobuckiego w tym roku ma być przebudowa drogi relacji Parzymiechy– Napoleon–Lipie. Ulica jest w fatalnym stanie, a z jej remontem zwlekano, bo wcześniej trzeba było skończyć kanalizację. Kanalizacja już jest, ale… już dwa razy powiat starał się o dofinansowanie tej inwestycji i go nie otrzymał. Więc budowę odkładano. Znalazła się ponownie w budżecie na rok 2022. W sumie ma kosztować nieco ponad 11 milionów złotych. Połowa z dotacji, połowa do podziału między powiat i gminę Lipie.
Sporą inwestycją będzie także przebudowa drogi w Złochowicach. Potrzebę remontu ulicy Długiej już od dawna zgłaszają mieszkańcy miejscowości. Tu realizacja zadania, szacowanego w budżecie na 5 milionów złotych, nie powinna napotkać przeszkód. Prawie całą sumę pokryje dotacja z Polskiego Ładu. Powiat dołoży ze swoich tylko 250 tysięcy.
To nie wszystko w zakresie dróg, choć inne zadania są już na mniejszą skalę. Znajduje się wśród nich przebudowa drogi we Władysławowie za nieco ponad pół miliona. Tu całość wyłoży sam powiat. 280 tysięcy zabezpieczono na przebudowę mostu w Krzepicach. Chodzi o przeprawę w ciągu ulicy Magreta, o której już nieraz pisaliśmy, bo długo nie udawało się znaleźć wykonawcy inwestycji. Teraz ta kwestia już jest przesądzona. Most na pewno będzie zrobiony. Z inwestycji w terenie dochodzi jeszcze do listy modernizacja przepustu drogowego na trasie Długi Kąt – Bór Zapilski. Za 190 tysięcy.
Dla kierowców ciekawa może być też informacja o zamiarze budowy parkingu przy siedzibie starostwa przy ulicy Skorupki w Kłobucku. Miejsc do parkowania na pewno tam potrzeba sporo. Powiat zrealizuje to zadanie „za swoje”. W budżecie zaplanowano nieco ponad 115 tysięcy.
Sporo projektują
Kilka zadań drogowych w tym roku przejdzie niezbędny etap projektowania. Sporo, ponad 215 tysięcy, kosztować będzie dokumentacja przebudowy drogi Kalej–Szarlejka. O „stówę” mniej – dokumentacja dla drogi Wilkowiecko–Mokra. Poniżej stu tysięcy – drogi w Kulach. Wszystko są to szlaki komunikacyjne, na które było już sporo uzasadnionych skarg, bo drogi są w złym stanie. Co prawda dokumentacja to jeszcze nie inwestycja, ale to konieczny wstęp do niej – więc realizacji należy oczekiwać jeśli nie za rok, to w innym niedługim terminie. Przypadek drogi Lipie–Parzymiechy pokazuje, że czasem plany potrafią nie wypalić za pierwszym razem.
To nie wszystko. Projekty za mniejsze kwoty powstaną też dla dróg w Libidzy (ulica Pokrzyńskiego), w Więckach (ulica Topolowa) i dla mostu w Praszczykach.
Dalsze wydatki na halę
Trwa budowa hali sportowej przy szkole średniej na Zagórzu w Kłobucku. Ta inwestycja będzie mieć oczywiście swój ciąg dalszy w tym roku. W obecnym budżecie zapisano na nią 5,7 miliona złotych. Wszystko pochodzi ze środków własnych powiatu – to ponad połowa wydatków własnych powiatu na tegoroczne inwestycje. Wiele razy pisaliśmy, jak tej hali w szkole na Zagórzu potrzebują. Teraz powstaje. Gdy będzie gotowa, będzie jedną z dwóch nowych hal sportowych w mieście. Bo drugą miasto Kłobuck buduje niemal po sąsiedzku, przy szkole podstawowej.
Na co jeszcze wydadzą pieniądze?
Nie wyliczamy tu każdej jednej inwestycji, ale na koniec dodamy jeszcze informację o kilku. Blisko 110 tysięcy powiat wyda na projekt termomodernizacji szkoły średniej w centrum miasta – tej koło kościoła. Poza poprawą termiki przewidziana jest też przebudowa i rozbudowa obiektu. 50 tysięcy zarezerwowano na remont dachu w Domu Dziecka w Kłobucku. Taką samą – na zakup auta dla Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Przy czym w tym ostatnim przypadku cała kwota to dotacja z państwa, więc powiat nie wydaje tu niczego „ze swoich”.
Wykaz największych inwestycji powiatowych w roku 2022 przedstawiamy przejrzyście obok.
NAJWIĘKSZE INWESTYCJE POWIATU ZAPLANOWANE NA 2022 ROK
Facebook
YouTube
RSS