Krzepice

Co zbudują za prawie 6 milionów?

W Krzepicach postawili na większą liczbę nieco mniej kosztownych inwestycji. Żadna nie przekracza kwoty miliona złotych.
Co zbudują za prawie 6 milionów?

FINANSE. Wydatki inwestycyjne, które zapisano w budżecie Krzepic na ten rok, to 5,87 miliona złotych „z groszami”. Które z listy potrzeb mieszkańców uwzględniono w tym roku w planie wydatków?

Budżet miasta i gminy Krzepice to w tym roku około 37,5 miliona dochodów i 42,6 miliona wydatków. Deficyt lekko przekraczający 5 milionów ma być pokryty częściowo nadwyżkami z lat ubiegłych, częściowo przy pomocy wolnych środków, a w mniej więcej połowie z kredytu. Z perspektywy mieszkańców widoczną oznaką dobrego działania gminy są zwykle – obok łatwości załatwiania spraw w urzędzie – także realizowane z myślą o mieszkańcach inwestycje. Na co zdecydowano się w tym roku?
Wszystko poniżej miliona
W wielu samorządowych budżetach zdarza się, że w danym roku dominuje jakaś jedna kosztowna inwestycja, uzupełniana szeregiem małych. W Krzepicach – trochę inaczej. Lista zamierzeń jest dość długa, ale żadne z nich nie jest wyjątkowo drogie – oczywiście w porównaniu do reszty gminnych inwestycji. Najkosztowniejszym zadaniem w tym roku ma być budowa kanalizacji sanitarnej w ulicach Praga i Sosnowa i Krzepicach. Zabezpieczono na ten cel 780 tysięcy. Drugie według kosztów zadanie to budowa drogi. Zresztą w budżecie wpisano więcej wydatków na ten tak ważny element infrastruktury komunalnej.
Kto doczeka się drogi?
Ta najkosztowniejsza z zaplanowanych inwestycji drogowych, na kwotę 630 tysięcy złotych, to budowa ulicy Klonowej w Krzepicach. To kolejny element infrastruktury rozwijanej w rejonie osiedla, którego osią jest ulica Andersa. Jest to generalnie urbanistycznie bardzo perspektywiczny kawałek miasta. Również drugie większe zadanie drogowe finansowane będzie w tym roku w tym rejonie. Chodzi o dokończenie realizacji ulic Andersa, Stasiewicza, Brzozowej i Lipowej. Koszt przekracza 585 tysięcy. Poniżej pół miliona zapisano w budżecie na wykonanie zjazdu z ulicy Częstochowskiej do gminnych działek inwestycyjnych. Pisaliśmy o sprawie wcześniej. Z kolei kontynuacją przebudów dróg w centrum miasta będą roboty przy Szkolnej i Strażackiej.
W Krzepicach zajmą się w tym roku jeszcze połączeniem ulicy ustronnej z osiedlem Dąbrowa. W rejonie tego osiedla wstępnie planowano gruntowne rozbudowanie sieci dróg, ale ostatecznie ograniczono się do takiej swego rodzaju kosmetyki. Połączenie na pewno się przyda. Osiedle, samo mające zwartą zabudowę, ciągle pozostaje jakby tak trochę obok, poza tkanką miasta. W końcu niedawno dopiero poprawiono zjazd z Częstochowskiej, a inne połączenia osiedla z miastem – lepiej przemilczeć.
A poza miastem? Zabezpieczono więc środki, by w końcu zrobić Polną w Starokrzepicach. I na zagospodarowanie terenu przy parkingu w tej miejscowości. Lutrowskie poczeka jeszcze na chodnik, ale w tym roku ma być już dla niego wykonana dokumentacja przedinwestycyjna. Podobnie projekty będą robione dla ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż Wieluńskiej w Krzepicach. Dobrze, bo miejsce aż się prosi o możliwość wygodnego i przede wszystkim też bezpiecznego poruszania się tu rowerem.
Osobne środki miasto wyda na budowę dróg i sieci wodno-kanalizacyjnej w rejonie strefy przemysłowej. Pomysł na strefę, która była szczerym polem bez infrastruktury, po prostu nie mógł chwycić. Próbować realnie „odpalić” w końcu inwestycje prywatne w tym miejscu – to teraz najważniejsze. Nadgonienie braków w podstawowej infrastrukturze to rzecz niezbędna. Oby wówczas działki zaczęły tu schodzić jak na pniu. Wydatki na tę infrastrukturę to koszt dróg, wodociągu, kanalizacji i oświetlenia. Gdyby policzyć te cztery „działki” w sumie, to wyjdzie sporo – 727,5 tysiąca. W tym sensie to największa inwestycja gminna w tym roku – choć rozpisana na kilka „branż”.
Potrzeby szkolne i inne Ponad 700 tysięcy miasto rozdzieli między różne wydatki istotne dla szkół. W Zajączkach Drugich tym razem ma powstać boisko wielofunkcyjne. Dla szkoły „Dwójki” w Krzepicach i dla placówki w Zajączkach Pierwszych będą wykonane projekty sal gimnastycznych. Wydatki to tu góra po 30 tysięcy. Oczywiście kolosalnie więcej wymagać będą same takie inwestycje – gdy gmina będzie gotowa je podjąć. W kilku szkołach nastąpi wymiana pieców centralnego ogrzewania. To wydatki rzędu 65-70 tysięcy w każdej z placówek. To też jeszcze nie wszystkie inwestycje w zakresie oświaty – ale bodaj te najważniejsze.
Na koniec jeszcze dwa zamierzenia samorządu. Za 400 tysięcy gmina chce zrealizować wodociąg w Dankowicach Drugich i Trzecich. W Krzepicach za taką kwotę ma być przebudowywany wodociąg w ulicy Szkolnej.

GŁÓWNE INWESTYCJE W BUDŻECIE KRZEPIC NA 2022 ROK
inwestycje-krzepice

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Krzepice

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Krzepice

Nowi sołtysi

Jarosław Jędrysiak16 lipca 2024

Z myślą o strefie ekonomicznej

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Uczniowie porządkowali zabytkowy kirkut

Jarosław Jędrysiak27 czerwca 2024

W trosce o bezpieczeństwo dzieci

Jarosław Jędrysiak25 czerwca 2024

Woda i ścieki mocno w górę

Jarosław Jędrysiak19 czerwca 2024

Będzie przebudowa skrzyżowania na obwodnicy

Jarosław Jędrysiak14 czerwca 2024