ROLNICTWO. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi uległa zmianie wysokość jednorazowego odszkodowania oraz zasiłku chorobowego
Od początku tego roku jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej wynosi 1033 złotych za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Prawo do jednorazowego odszkodowania przysługuje też ubezpieczonemu pomocnikowi rolnika, który uległ wypadkowi podczas wykonywania czynności określonych w umowie o pomocy przy zbiorach.
Od 1 stycznia zasiłek chorobowy podniesiony został do wysokości 20 złotych za każdy dzień niezdolności do pracy. Prawo do zasiłku chorobowego ubezpieczony nabywa po przechorowaniu 30 dni ciągłej niezdolności do pracy – oczywiście z koniecznością udokumentowania ich na podstawie zwolnień lekarskich wystawianych przez lekarza leczącego. Te wpływają elektronicznie do właściwych jednostek organizacyjnych KRUS.
Podwyższeniu uległ też zasiłek chorobowy w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. To teraz 30 złotych za każdy dzień czasowej niezdolności do pracy – w tym przypadku trwającej nieprzerwanie nie dłużej niż 14 dni.
W związku ze zmianami podatkowymi zmianie ulegają też zasady ustalania zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne. Zaliczka na podatek dochodowy od emerytur, rent oraz rodzicielskich świadczeń uzupełniających wypłacanych w kwocie nieprzekraczającej 2500 złotych miesięcznie wyniesie 0 złotych. Natomiast składka na ubezpieczenie zdrowotne nadal będzie wynosiła 9% wysokości świadczenia, z tym, że w całości zostanie potrącona z kwoty brutto świadczenia. Od 1 stycznia świadczenie niezrealizowane po zmarłym emerycie czy renciście może zostać wypłacone w kwocie brutto, bez pomniejszenia o kwotę zaliczki na podatek dochodowy, o ile osoba uprawniona złoży oświadczenie, że jej roczne dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych nie przekroczą ilorazu kwoty zmniejszającej podatek i najniższej stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, to jest 30 tys. złotych.
Kolejna zmiana dotyczy osób samotnie wychowujących dziecko. Nie będą one mogły występować o zmniejszenie zaliczki na podatek dochodowy o dodatkową kwotę zmniejszającą podatek, w związku z zamiarem wspólnego rozliczenia dochodów. Osoby te będą mogły odliczyć 1500 złotych w rozliczeniu rocznym.
KRUS zaznacza, że osoby pobierające emeryturę rolniczą z KRUS i jednocześnie drugą emeryturę z ZUS w łącznej kwocie przekraczającej 2500 złotych, od których oba organy rentowe obliczą zaliczkę na podatek dochodowy, po dokonaniu rocznego rozliczenia będą miały niedopłatę podatku za 2022 rok. Dlatego ważne jest, by wówczas w jednym z organów złożyć wniosek o niepomniejszanie zaliczki o kwotę zmniejszającą podatek. Trzeba sobie o tym pamiętać. Mimo postępujące cyfryzacji między instytucjami nie ma przepływu informacji dotyczących szeregu kwestii ważnych dla ubezpieczonych, więc tego rodzaju kwestie nie są rozwiązywane automatycznie, ale wymagają zaangażowania uwagi samego ubezpieczonego.
Podobna sytuacja dotyczy też osób samotnie wychowujących dziecko, które osiągają dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym np. z tytułu zatrudnienia, a jednocześnie pobierają rentę rodzinną na małoletnie dziecko. Tu też istnieje ryzyko powstania niedopłaty. Dlatego osoby takie powinny poinformować pracodawcę o dochodach z KRUS lub wystąpić do KRUS, aby nie stosował kwoty zmniejszającej podatek przy zaliczce od renty dziecka. (jar)
Facebook
YouTube
RSS