Powiat

Zdalnie odczytają twój tachograf

Specjalne anteny na pojazdach ITD umożliwiają zdalne kontrolowanie działania tachografów.
Zdalnie odczytają twój tachograf

TRANSPORT. Inspekcja Transportu Drogowego korzysta z urządzeń, które umożliwiają kontrolowanie kierowców w taki sposób, że kombinowanie z czasem jazdy się nie ukryje

Specjalna antena na pojeździe ITD umożliwia kontrolę preselekcyjną, czyli odczyt danych z urządzeń rejestrujących czas pracy kierowców w przypadku pojazdów ciężarowych i autobusów wyposażonych w tzw. tachograf inteligentny. Takie pojazdy po raz pierwszy rejestrowano po 15 czerwca 2019 roku. Zaawansowane urządzenie pozwala inspektorom stwierdzić, którego kierowcę należy zatrzymać do kontroli – bo wskaże uzyskane zdalnie informacje o anomaliach dotyczących działania i użytkowania tachografu. Nieprzestrzeganie czasu pracy kierowców może być następnie stwierdzone, co skutkuje nałożeniem kar.
Wskazuje się dwa główne powody kontrolowania czasu pracy kierowców. Ważne, by jeździli po drogach odpowiednio wypoczęci, bo w przeciwnym razie, prowadząc spore pojazdy, mogą stwarzać wielkie niebezpieczeństwo dla wszystkich znajdujących się na drodze. Po drugie chodzi też o uczciwą konkurencję. Jeśli jakaś firma pilnuje, by kierowcy nie przekraczali norm, to może mieć trudność w konkurowaniu z inną, która tego nie robi i ma mniejsze koszta. Kontrole są więc w interesie tych, którzy uczciwie przestrzegają przepisów. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

„Zmieścimy się wszyscy”

Jarosław Jędrysiak3 czerwca 2024

Policyjny turniej

Jarosław Jędrysiak2 czerwca 2024

Automatycznie wyrejestrują stare auta

Jarosław Jędrysiak29 maja 2024

Stypendium za przyszłą pracę

Jarosław Jędrysiak21 maja 2024

Rozmawiali o regionalnej drodze rowerowej

Jarosław Jędrysiak19 kwietnia 2024

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024