FINANSE. W tym tygodniu przyglądamy się budżetom kolejnych gmin powiatu kłobuckiego na rok 2022. Jakie inwestycje zaplanowano w gminach Popów, Miedźno i Przystajń?
Uwagę skupimy zwłaszcza na inwestycjach. Zapisane zadania do wykonania na terenie gminy to zwykle ta część działalności samorządu, z którą wiążą się szczególne oczekiwania mieszkańców. Jakie oczekiwania będą spełnione?
Hala, a dodatkowo drobne inwestycje
Budżet gminy Popów to około 32,4 miliona złotych dochodów i 37,2 miliona złotych wydatków. Wśród wydatków te przeznaczone na inwestycje sumują się w kwotę ponad 11 milionów złotych.
Największym wydatkiem inwestycyjnym będzie budowa hali sportowej w Popowie. Kwota 5,9 miliona złotych, którą zabezpieczono na ten cel, to ponad połowa wysiłku inwestycyjnego gminy Popów w tym roku. Pozostałe zadania, siłą rzeczy, będą miały mniejszy zakres i koszty. Trzeba przy tym przyznać, że samorząd zdecydował się mimo jednej dużej inwestycji zaspokoić też potrzeby szerokiego grona mieszkańców, decydując się na dość długą listę tych mniejszych. Co to będzie?
Większe kwoty pójdą na budowę kilku dróg. W tym odcinków, na które „zapotrzebowanie” było już wcześniej zgłaszane samorządowi. W przedziale kwot po 700-850 tysięcy złotych zmieściły się drogi w Antoniach, Zawadach (ulice Turystyczna i Sosnowa) oraz w Dębiu. Mniejsze kwoty zarezerwowano nadto na drogę Annolesie-Marianów, na drogę we Florianowie i kilka zadań powiązanych z drogami (chodniki, oświetlenie uliczne). Wśród zadań nieco bardziej kosztownych, też wpisanych w budżet, warto wymienić budowę sieci wodociągowej i sanitacyjnej w Popowie przy ulicy Wołodyjowskiego (to niejedyna zaplanowana inwestycja w zadania wodno-kanalizacyjne). 670 tysięcy zarezerwowano na boisko „orlik” w Zawadach.
W gminie w kwocie na inwestycje pomieszczono naprawdę wyjątkowo sporo małych zadań do realizacji. I kolejną ich „paczkę” – w ramach funduszów sołeckich.
Mniej inwestycji w Miedźnie
Gmina Miedźno ustaliła budżet na ten rok nieco wcześniej w grudniu. Tu dochody to prawie 41,8 miliona złotych, wydatki – ponad 48,7 miliona złotych. Na inwestycje – stosunkowo niewiele, bo 6,6 miliona.
Miedźno – inaczej niż na przykład Popów – postawiło na krótką listę, za to kosztownych inwestycji. To w zasadzie trzy pozycje (plus zakup działek). Większość środków na inwestycje pochłonie rozbudowa i termomodernizacja dwóch strażnic OSP: we Władysławowie i w Borowej. Inwestycje te mają się zamknąć w kwocie do 4,6 miliona złotych.
Ponad milion gmina gotowa jest wydać także na rozbudowę i przebudowę budynku szkoły w Mokrej. To zadanie, które realizuje się już kolejny rok, po kolei poszczególne etapy. Teraz w zapisanej kwocie w budżecie ujęta jest też budowa zbiornika na nieczystości ciekłe. 600 tysięcy samorząd zaplanował na zadania z zakresu budowy dróg gminnych. Tę krótką listę – w zasadzie grup zadań inwestycyjnych – uzupełnia jeszcze fundusz sołecki. Przy czym łącznie wszystkie sołectwa wydają tutaj na różne drobne zadania nieco ponad 350 tysięcy.
Trzy wielkie i sporo mniejszych zadań
Wcześniej niż większość gmin swój budżet uchwaliła też gmina Przystajń. Tu dochody ustalono na 33,8, a wydatki na 39,8 miliona złotych. Za to aż ponad 13 milionów złotych gmina wyda na oczekiwane przez mieszkańców inwestycje. Jakie?
Najkosztowniejszą tegoroczną inwestycją samorządu Przystajni i okolic będzie budowa kanalizacji sanitarnej w Kostrzynie. Tu wydatki mogą zbliżyć się do 5,5 miliona złotych. Zadanie jest kolejnym etapem kanalizowania gminy i te miliony na jego realizację gmina uzyskała z Polskiego Ładu.
Drugie spore zadanie ujęte w budżecie to budowa sali gimnastycznej wraz z zapleczem przy szkole w Borze Zajacińskim. Gmina wykłada na nie głównie środki własne, ale ma też dotację ministerialną. Wartość zadania w tym roku może sięgnąć 3,2 miliona złotych. Trzecia droga inwestycja to rozbudowa ujęcia wodnego w Borze Zajacińskim. Gmina metodycznie rozwiązuje kwestie zaopatrzenia w wodę i plany inwestycyjne w tym zakresie również były niejednokrotnie omawiane w ostatnich latach. Dzięki udziałowi środków zewnętrznych w budżet można było wpisać ponad 2,8 miliona na ten cel.
Są zaplanowane także inwestycje cenowo średnie i mniejsze. Wśród tych pierwszych warto wymienić wykonanie nowej studni w Przystajni – też oczywiście z myślą o potrzebach lokalnej sieci, czyli o dostępności wody dla mieszkańców. W Kuźnicy Nowej gruntownie nowe oblicze uzyska budynek remizy OSP. A w Przystajni – Centrum Usług Społecznościowych.
W gronie zadań mniejszych między innymi doświetlanie ulic, drobniejsze rozbudowy infrastruktury i pewne zakupy inwestycyjne. Nowy asfalt pojawi się na drodze w Kuźnicy Starej. W Ługach- Radłach kupią teren pod parking koło cmentarza. To kilka przykładów – bo lista zaplanowanych wydatków gminy jest dłuższa. (jar)
Facebook
YouTube
RSS