Gospodarka

Wojna wpływa na TIR-y

Wydłużono dopuszczalny czas pracy kierowców. Ma to związek z sytuacją możliwego braku kierowców – wynikającą z odpływem tych, którzy są obywatelami walczącej z rosyjskim najazdem Ukrainy. ARCH.
Wojna wpływa na TIR-y

PRZEPISY. Kierowcy mogą czasowo siedzieć za kierownicą dłużej, niż to miało miejsce do tej pory. Zezwolono na to formalnie. A decyzję wymusiły okoliczności spowodowane przez zbrodniczą rosyjską agresję na Ukrainę

Od 4 marca do 2 kwietnia 2022 r. tymczasowo zmieniono zasady dotyczące czasu pracy kierowców.
– Wyjątkowe okoliczności uzasadniające tymczasowe odstępstwa są podyktowane sytuacją kryzysową spowodowaną rosyjską agresją wojskową na Ukrainę. Obecny brak kierowców i przyszła niepewność co do powrotu obywateli Ukrainy do zawodu stanowią wyzwanie dla efektywnego funkcjonowania jednolitego rynku Unii Europejskiej – podkreśla minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
We wskazanym okresie, zgodnie z przyjętymi odstępstwami, dzienny czas prowadzenia pojazdu teraz nie może przekroczyć 11 godzin, a tygodniowy czas prowadzenia pojazdu nie może przekroczyć 60 godzin; łączny czas prowadzenia pojazdu w ciągu dwóch kolejnych tygodni nie może przekroczyć 96 godzin. Po okresie prowadzenia pojazdu trwającym 5,5 godziny kierowcy przysługuje ciągła przerwa trwająca co najmniej czterdzieści pięć minut. Kierowca, jeżeli dokona takiego wyboru, może wykorzystać również regularny tygodniowy okres odpoczynku w pojeździe, o ile posiada on odpowiednie miejsce do spania dla każdego kierowcy i pojazd znajduje się na postoju.
Kierowcy, o których mowa powyżej, mają obowiązek wskazać odręcznie na odwrocie wykresówki tachografu analogowego lub wydruku z tachografu cyfrowego powody skorzystania z odstępstw, o których mowa powyżej. Jest to zwyczajowa praktyka w sytuacjach awaryjnych i ma zasadnicze znaczenie dla celów kontroli przepisów.
Zaznacza się przy tym, że stosowanie wskazanych tymczasowych odstępstw nie może powodować pogorszenia warunków pracy kierowców i poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego. To znaczy nie należy dopuszczać do sytuacji, w których kierowca będzie prowadził pojazd, gdy jest zmęczony. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Gospodarka

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Gospodarka

Braknie nabiału, mięsa, piwa?

Jarosław Jędrysiak26 sierpnia 2022

500 plus dla małżeństw? Jest propozycja.

Marcin Syguda13 czerwca 2022

Wstrząs będzie ogromny. Mowa o rynku żywności.

Marcin Syguda6 kwietnia 2022

UOKiK: 140 mln zł kary dla sieci Kaufland

Marcin Syguda3 stycznia 2022

Premie dla młodych rolników i restrukturyzacja małych gospodarstw – wnioski do 30 czerwca

Marcin Syguda21 maja 2021

Jeszcze więcej pieniędzy dla rodzin w Polskim Ładzie. Nawet 24 tys. zł na jedno dziecko!

Marcin Syguda20 maja 2021