Kłobuck

Co Kłobuck planuje z Polskiego Ładu?

Rewitalizacja otoczenia urzędu to tylko jedno z całej puli zadań, które ratusz chciałby zrealizować z dofinansowaniem z Polskiego Ładu. Poza tym na liście są drogi, obiekty sportowe. JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Co Kłobuck planuje z Polskiego Ładu?

INWESTYCJE. Wnioski złożone, a ewentualna realizacja inwestycji uzależniona od tego, na co środki zostaną przyznane. Warto jednak wiedzieć, o co stara się Kłobuck

Przede wszystkim Polski Ład w zakresie dofinansowania lokalnych inwestycji to autentycznie opłacalne rozwiązanie dla polskich samorządów. Gminy mogą uzyskać aż 90 do 95 procent środków na inwestycje, a jednocześnie mogą wnioskować o pieniądze na inwestycje warte grube miliony. Odkładając na bok kwestie polityki i jej oceny tego, kto tu najwięcej zasłużył na „dzięki” – to wyjątkowa szansa dla samorządów na rozwiązanie problemów, które czasem czekały latami.
W przypadku Kłobucka, jeśli gmina otrzymałaby wszystko, o co wnioskuje, budżet gminnych inwestycji powiększy się dwa razy. O co w obecnym rozdaniu Polskiego Ładu wnioskował ratusz?
Po pierwsze to plan przeprowadzenia rewitalizacji ważnych przestrzeni w centrum miasta. Pierwsza z nich to teren wokół urzędu miasta. O jego przeorganizowaniu, zagospodarowaniu na nowo, mówi się już od lat. Niespełna 1,8 miliona pozwoliłoby na zrealizowanie tego planu. Dodatkowy niespełna milion umożliwiłby budowę fontanny i towarzyszące temu zagospodarowanie rynku. Oba zadania miasto zgłosiło w pakiecie – więc albo dostanie od razu na oba, albo na żadne z nich. W każdym razie próbować warto, bo dofinansowanie pokryje 90 procent kosztów.
Drugi wniosek dotyczy przebudowy infrastruktury sportowej w Kłobucku na terenie OSiR-u i w Kamyku przy szkole. W Kamyku całkiem pokaźny zakres zadań wymagałby 2,3 miliona złotych. W Kłobucku – ponad 5,6 miliona złotych pozwoliłoby na przebudowę bieżni z elementami lekkoatletycznymi, przebudowę trybun oraz termomodernizację hali sportowej. I tu dofinansowanie to 90 procent kosztów. I chce się liczyć, że zostanie ono przyznane.
Trzeci kłobucki wniosek dotyczy całego pakietu dróg i mostów. Tu dofinansowanie to aż 95 procent kosztów. Wartość 2,5 miliona złotych ma przebudowa ulicy Baczyńskiego. Osiedlu na pewno potrzeba drogi, która będzie dopasowana do dzisiejszych potrzeb i standardów. Przebudowa ulicy Strażackiej w Łobodnie może kosztować 7,8 miliona. Mniej kosztowne będzie wykonanie mostów – w Borowiance w ciągu ulicy Stawowej i w Rybnie. Każde z tych zadań warte jest kwoty w okolicach 0,5 miliona złotych. Jeśli Kłobuck uzyska tu dofinansowanie z Polskiego Ładu, wszystkie te drogowe plany będą mogły być skierowane do realizacji. Na pewno w tym roku zostałyby już rozstrzygnięte przetargi. Nim jednak je ogłoszą, musi być pewne, że miasto środki zewnętrzne otrzyma.
Nie jest konkretnie znana data zakończenia procedury oceny złożonych wniosków. Zasada składania trzech wniosków dotyczy też innych samorządów, w tym innych gmin w naszym powiecie. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Pora idealna dla pikników i festynów

Jarosław Jędrysiak13 czerwca 2024

Kompletnie pijana za kółkiem spowodowała kolizję

Jarosław Jędrysiak11 czerwca 2024

Szkolna świetlica ukończona i otwarta

Jarosław Jędrysiak10 czerwca 2024

Słowa uznania dla działaczy kultury

Jarosław Jędrysiak9 czerwca 2024

Już projektują nowy żłobek w Kłobucku!

Jarosław Jędrysiak26 maja 2024

Iga Kozacka na 61. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu

Redakcja25 maja 2024