Kłobuck

Bieżnia? Na pewno nie z kasy z ministerstwa

Zrezygnowali z dofinansowania. Ale liczą na lepsze rozwiązanie. Bieżnia tak czy inaczej ma powstać na terenie kłobuckiego OSiR-u. JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Bieżnia? Na pewno nie z kasy z ministerstwa

INWESTYCJA. W ramach szeroko zakrojonych planów inwestycyjnych na terenie kłobuckiego OSiR-u ujęto także bieżnię lekkoatletyczną. Ale obecnie ratusz zrezygnował z dofinansowania, które na to zadanie miało być udzielone przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Dlaczego?

Po kolejnych inwestycjach kompleks sportowy kłobuckiego Ośrodka Sportu i Rekreacji będzie miał zupełnie nowe oblicze. Zrywające ze stanem obecnym tu przez lata, pamiętającym jeszcze poprzednie dekady. I zupełnie inne wymagania wobec obiektów sportowych. W ramach inwestycji wiele razy wspominano też bieżnię na stadionie. Niedawno ogłoszono jednak, że ratusz rezygnuje z dofinansowania z ministerstwa – z programu Sportowa Polska – na wykonanie tego obiektu i pozostałych z wyposażenia lekkoatletycznego OSiR-u. Czemu zdecydowano się na taki krok? Rezygnacje z dofinansowań to w końcu sytuacje bardzo rzadkie.

Standard wysoki, ale drogi
Podczas ostatniej sesji burmistrz Jerzy Zakrzewski wyjaśniał zasadność tego rodzaju decyzji i referował kwestię wniosku miasta do programu Sportowa Polska.
– Pierwotnie nasz wniosek o dofinansowanie zadania został zaakceptowany, był procedowany i znalazł się na liście podmiotów wstępnie zakwalifikowanych. Jednak na etapie finalizowania procedury ministerstwo uzależniło udzielenie dofinansowania od zmiany technologii wykonania podbudowy bieżni z podatnej, z kruszywa, na sztywną, np. z betonu asfaltowego – referował Zakrzewski.
Po co taka zmiana? Wynika ona nie z naszych lokalnych uwarunkowań, a z ogólnych zamiarów ministerstwa. „U góry” postanowiono, by dofinansowywane obiekty uzyskały takie parametry techniczne, które następnie umożliwią nadanie im rangi certyfikowanych stadionów lekkoatletycznych. Stadiony takie miałyby pojawić się w ten sposób we wszystkich powiatach. Idea – piękna. Ale rodzi istotne konsekwencje.
– Zgodnie z naszymi oczekiwaniami ten obiekt miałby służyć przede wszystkim dzieciom i młodzieży. Do realizacji zajęć wychowania fizycznego oraz do amatorskiego uprawiania dyscyplin lekkoatletycznych – podkreśla Zakrzewski. – Dopasowanie obiektu do żądań ministerstwa spowodowałoby znaczny wzrost kosztów zamówienia, oszacowany na około 640 tysięcy złotych. Nawet przy wzroście kwoty dofinansowania gmina musiałaby ponieść dodatkowe koszty w kwocie około 430 tysięcy złotych – informuje burmistrz.
Natomiast nawet bez tych zmian, bez spełnienia wymogów ministerstwa, bieżnia i infrastruktura lekkoatletyczna w zupełności wystarczy do tego, do czego w Kłobucku od początku ją przeznaczano. To znaczy do użytku dzieci, młodzieży, amatorów sportu.

Nie odstąpią od planów
Mimo wycofania się i rezygnacji z dofinansowania nie zakłada się w ratuszu rezygnacji z bieżni w ogóle. Wyższe koszty i wyższy, nadający się do certyfikacji standard nie są tu konieczne. Co jednak ze środkami na wykonanie tej infrastruktury?
Ratusz ma zamiar podejść do tego w inny sposób. Jak zaznaczono w informacji burmistrza, alternatywą jest możliwość uzyskania dofinansowania w ramach rządowego funduszu Polski Ład. W takim wypadku przyjęte wstępnie rozwiązania techniczne nie będą uzależnione od opinii ministerstwa, a jednocześnie będą wystarczające na potrzeby Kłobucka.
Jest jeszcze jedna zaleta Polskiego Ładu. O ile miasto uzyska tu stosowne dofinansowanie, to będzie ono wynosić 90 procent kosztów inwestycji. Budowanie z Polskim Ładem jest po prostu zdecydowanie tańsze dla samorządów – to znaczy istotnie redukuje wkład środków własnych gminy.
I rzeczywiście – przebudowę bieżni w Kłobucku ujęto już w złożonym do Polskiego Ładu wniosku z Kłobucka. W tym samym wniosku ujęto zresztą również przebudowę tutejszych trybun i termomodernizację hali – czyli cały zespół zadań na terenie OSiR-u. Pozostaje oczekiwać na – miejmy nadzieję – pozytywne rozstrzygnięcie co do tego wniosku i na środki dla Kłobucka.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Łatwiej dojechać nad zalew Zakrzew

Jarosław Jędrysiak16 lipca 2024

Emilia Osadnik ze złotem mistrzostw Polski

Jarosław Jędrysiak15 lipca 2024

Wytańczyli pierwsze miejsce

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Budują dla mieszkańców

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2024

Kwiaty dla oświaty, świadectwa dla uczniów

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2024

Wizyta delegacji z Mościsk w Kłobucku

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2024