Kłobuck

Jednym płacą za działki, innym nie?

Kwestia odszkodowań za działki pod poszerzanie dróg gminnych zależy od tego – najogólniej rzecz biorąc – jaki jest formalny stan takiej działki. JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Jednym płacą za działki, innym nie?

PRZEPISY. Jak to się dzieje, że w niektórych przypadkach właściciel działki może liczyć na odszkodowanie, a w niektórych nie? Problem z miejscem pod drogi występuje w wielu lokalizacjach, a rozwiązania wydają się tak jakby różne. O co chodzi?

W pakiecie informacji dotyczących działań ratusza w ostatnim okresie, które co sesję przedstawia burmistrz, znalazła się tym razem i taka, która dotyczy zmian własności działek pod drogi. Na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami gmina Kłobuck stała się mianowicie właścicielem trzech działek. W każdym wypadku chodzi o grunt, który ma być przeznaczony pod poszerzenie drogi.

Małe działki za odszkodowaniem
W Kamyku gmina uzyskała działkę o powierzchni ledwie 72 metrów kwadratowych. Tu chodzi o poszerzenie ulicy Polnej. W Kłobucku, w obrębie Brody Malina, chodzi o działkę mającą aż ponad dwa ary. Teren ma być przeznaczony na poszerzenie ulicy Sosnowej. Z kolei na Smugach miasto uzyskało 89 metrów kwadratowych. Na poszerzenie ulicy Wspólnej. Jak łatwo zauważyć, generalnie chodzi o mimo wszystko nieduże nieruchomości. Zwraca uwagę, że w tych przypadkach właścicielom wypłacone zostało odszkodowanie. Tymczasem taka społeczna wiedza, która dotyczy uzyskiwania gruntów pod poszerzanie dróg, generalnie jest inna. Słyszy się nie raz o dobrowolnym przekazaniu takiego gruntu pod drogę. Procedura może więc budzić pewne zainteresowanie. Gdzieś odszkodowanie jest, gdzieś go nie ma. O co chodzi? Pytanie padło też na ostatniej sesji rady miejskiej.

Raz się da, innym razem nie
– Nabyliśmy za odszkodowaniem, co trzeba podkreślić, grunty na poszerzenie kilku ulic – zagaiła Ewelina Kotkowska. – Z czego wynika, że część prywatnych nieruchomości możemy za odszkodowaniem przejąć, a w niektórych miejscach takiej możliwości nie ma? – zapytała radna.
Jak powiedziała dalej, kwestia sposobu uzyskania działek przez gminę powoduje czasem pewne konkretne konsekwencje. Przynajmniej w społecznym odbiorze. I tak, jak podała radna, na ulicy Jesionowej ma południowym krańcu zabudowy Kłobucka mieszkańcy już wielokrotnie pytali o to, jak tę ich drogę można by poszerzyć, żeby była tam możliwość dogodnego dojazdu, w tym także dla służb ratunkowych. Są tu miejsca, gdzie jest faktycznie mocno wąsko.
– Ta droga jest do tego bardzo wyboista, jest tam teren zalewany wodą. A skończyło się na tym, że za odszkodowaniem nie można doprowadzić do poszerzenia drogi. Tymczasem są mieszkańcy, którzy w inny sposób nie będą chcieli przekazać swojego gruntu na rzecz poszerzenia tej ulicy – mówiła na sesji radna.

Od czego to wszystko zależy?
Różne podejście do tego rodzaju spraw nie wynika z woli (lub jej braku) miejskich urzędników. Kiedy odszkodowanie jest wypłacane, a kiedy się tego nie przewiduje i podobne sytuacje z poszerzaniem dróg nie znajdują łatwego rozwiązania – to zależy od konkretnych okoliczności. Podczas sesji ogólnie przedstawił to burmistrz.
– Jeśli właściciel działki dokonuje podziału geodezyjnego swojej działki i w ramach tego podziału wydziela już, zgodnie z planem zagospodarowania, działkę drogową, to w ramach podziału geodezyjnego wypłacamy odszkodowanie. Bo podział ten nastąpił – wyjaśnił Jerzy Zakrzewski. – W sytuacji, gdy takiego podziału geodezyjnego nie ma, gdy droga jest tylko naniesiona na mapie, a nadal właścicielem jest właściciel prywatny, to takiego odszkodowania wypłacić nie możemy – dodał.
Gdyby gmina angażowała się finansowo w przypadku działek bez podziału geodezyjnego, sama musiałaby brać na siebie jeszcze dodatkowo koszt prowadzenia postępowania rozgraniczającego drogę od innej nieruchomości. Gdy podział realizuje właściciel działki, sprawa niejako obciąża finansowo obie strony, czyli jego i gminę.
– Te wymienione wcześniej wypłaty odszkodowań dotyczą sytuacji, w których właściciel dokonał podziału geodezyjnego swojej działki, z wydzieleniem działki drogowej – dodał Zakrzewski w komentarzu swej wcześniejszej informacji o uzyskaniu działek pod drogi. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Pora idealna dla pikników i festynów

Jarosław Jędrysiak13 czerwca 2024

Kompletnie pijana za kółkiem spowodowała kolizję

Jarosław Jędrysiak11 czerwca 2024

Szkolna świetlica ukończona i otwarta

Jarosław Jędrysiak10 czerwca 2024

Słowa uznania dla działaczy kultury

Jarosław Jędrysiak9 czerwca 2024

Już projektują nowy żłobek w Kłobucku!

Jarosław Jędrysiak26 maja 2024

Iga Kozacka na 61. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu

Redakcja25 maja 2024