Ekologia

Środowisko a zdrowie człowieka

Środowisko a zdrowie człowieka

OCHRONA ŚRODOWISKA. Od wielu tysięcy lat człowiek czerpał i czerpie wiele ze środowiska przyrodniczego, w którym żyje. Interakcja, czyli sposób oddziaływania na siebie człowieka i środowiska, w którym żyje, jest zależna od wielu czynników. Coraz częściej człowiek wykorzystuje środowisko przyrodnicze w sposób niekonwencjonalny, prowadząc do nadmiernej eksploatacji surowców naturalnych, zanieczyszczając środowisko rożnego rodzaju odpadami, niszcząc lasy, wprowadzając wiele szkodliwych substancji do atmosfery, co w konsekwencji prowadzi do ubożenia świata flory i fauny

Bardzo długo ludzie nie zdawali sobie sprawy ze skali zmian dokonywanych przez nich w przyrodzie. Śmieci i odpady przemysłowe, zanieczyszczone i zatrute wody rzek, jezior i mórz oraz skażone powietrze w wielkich miastach i okręgach przemysłowych to dziś najbardziej widoczne skutki gospodarowania człowieka. Zatrucie środowiska zagraża naszemu zdrowiu, a nawet życiu.
Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zdrowiem nazywamy ogólne dobre samopoczucie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. W ogromnej mierze zależy ono od czynników, które na nas oddziałują – od otaczającego środowiska. Dlatego jego zanieczyszczenie i nadmierna eksploatacja nie pozostają bez wpływu na jakość życia, a nawet zachowanie zdrowia.
Pojawiają się wówczas stany i objawy chorobowe o szerokim zakresie dolegliwości zarówno fizycznych, jak i psychicznych.
Dłuższe oddziaływanie czynników szkodliwych może wywołać osłabienie układu
immunologicznego, spadek sił witalnych, a w konsekwencji zwiększenie podatności organizmu na dalsze niekorzystne oddziaływanie zanieczyszczeń środowiskowych.
Czynnikami środowiskowymi, z którymi mamy do czynienia ciągle lub bardzo często i które mogą negatywnie oddziaływać na zdrowie człowieka, są m.in. zanieczyszczenia powietrza, wód i gleby.
Warto także zwrócić uwagę na wpływ na nasze zdrowie i życie zmian klimatycznych. Ocieplenie klimatu ma wpływ na nasze zdrowie w pierwszej kolejności przez zmiany temperatur – lata będą coraz cieplejsze, z falami upałów. Nie wszystkie organizmy z łatwością przystosują się do tych zmian. Poza tym pojawią się coraz częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe – pożary, powodzie, wichury – mogące powodować katastrofy i bezpośrednio zagrażać ludziom uszkodzeniami ciała, a nawet śmiercią. Szacuje się, że do 2040 roku zmiany klimatu będą powodowały rocznie nawet 250 000 zgonów – za połowę będą odpowiedzialne upały.

Zatrzymanie procesu degradacji środowiska wymaga działań globalnych i współpracy całego świata. Pamiętajmy jednak, że w dużej mierze my sami mamy na to wpływ. Wiele naszych codziennych wyborów zadecyduje o tym, w jakim środowisku przyjdzie żyć nam i przyszłym pokoleniom.

Tekst powstał w celach edukacyjnych w ramach projektu Life „Śląskie. Przywracamy błękit”
Autor: Ewa Chojnacka – Ekodoradca Subregionu Północnego Województwa Śląskiego.

21

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ekologia

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Ekologia

Dlaczego należy wymienić „ kopciucha” na ekologiczne źródło ciepła

Ewa Chojnacka18 sierpnia 2022

Zmiany w Programie „Czyste Powietrze” – prefinansowanie inwestycji

Ewa Chojnacka20 lipca 2022

Zakaz pieców gazowych. Decyzja UE przemebluje rynek grzewczy w Polsce

Marcin Syguda13 czerwca 2022

Deklaracje CEEB w praktyce

Ewa Chojnacka31 maja 2022

Jak oszczędzać energię w domu

Ewa Chojnacka12 maja 2022

Rolnictwo przyjazne planecie

Ewa Chojnacka6 maja 2022