Rębielice Królewskie

Spadł samolot. Dwie osoby nie żyją

Na miejscu katastrofy powołane do tego służby prowadziły czynności w czwartek i potem w piątek od rana. POLICJA KŁOBUCK
Spadł samolot. Dwie osoby nie żyją

KATASTROFA. Na polach w pobliżu Rębielic Królewskich doszło w poprzedni czwartek do katastrofy lotniczej. W wypadku śmierć poniosły dwie osoby. Szczegóły tragedii są wyjaśniane przez powołane do tego służby

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że do tragicznego w skutkach wypadku doszło po godzinie 18. Nieduża awionetka – cessna 152 – wystartowała z lotniska Aeroklubu Częstochowskiego w Rudnikach koło Częstochowy. Samolot doleciał w okolice Krzepic. W pewnym momencie naoczni świadkowie z Rębielic Królewskich zauważyli, że maszyna raptownie obniża lot, a jej silnik wydaje jakieś dziwne, głośne warczenie i trzaski. Samolot stracił sterowność i uderzył w ziemię, rozbijając się w znacznym stopniu.
Na pokładzie awionetki znajdowały się dwie osoby. Maszynę pilotował znany w Krzepicach i powiecie pułkownik rezerwy Marek Gładysz, członek częstochowskiego aeroklubu. Pasażerką była jego 80-letnia matka. Niestety obie te osoby w wyniku upadku samolotu zginęły na miejscu.
Świadkowie niezwłocznie zaalarmowali służby ratunkowe. Rejon upadku samolotu został zabezpieczony przez straż pożarną i policję. Czynności procesowe prowadzono tu do wieczora i kontynuowano w piątek. Przeprowadzono dokładne oględziny miejsca zdarzenia, zabezpieczono też dokumentację dotyczącą rozbitego samolotu, uprawnień pilota. Pobrano do testów próbki paliwa. Maszyna była wcześniej użytkowana normalnie, wykonywała loty również wcześniej tego dnia, w którym potem doszło do jej rozbicia. Czynności służbowe podjęli tu śledczy, prokurator oraz członkowie Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.
– Do pomocy skierowano również grupę do spraw katastrof z Wydziału Kryminalnego oraz policjantów Wydziału Ruchu Drogowego ze skanerem 3D katowickiej komendy wojewódzkiej – podaje p.o. rzecznika kłobuckiej policji, mł. asp. Marlena Wiśniewska.
Śp. pułkownik Marek Gładysz był zawodowym wojskowym, absolwentem kilku szkół wyższych, specjalistą od łączności. Brał udział w misjach w Iraku i Afganistanie. Jako rezerwista pozostał cenionym ekspertem do spraw wojskowości. Był związany ze swoimi rodzinnymi Krzepicami. Niedawno pisaliśmy o zorganizowanym przez radnych spotkaniu na temat bezpieczeństwa w obliczu wojny na Ukrainie. To on był tam głównym ekspertem i prelegentem. Przez osoby, które go znały, opisywany jest jako postać charyzmatyczna, budząca sympatię, oddana swoim pasjom. Jedną z nich było latanie. Licencję pilota posiadał od kilku lat, był więc doświadczonym już pilotem. Toczące się dochodzenie wyjaśni, co sprawiło, że nie był w stanie zapobiec tragedii, w której zginął wraz z bliską mu osobą.
Tragiczny wypadek w Rębielicach Królewskich jest drugą w ostatnim czasie katastrofą lotniczą w naszym powiecie. Niemal dokładnie trzy lata temu doszło do rozbicia się niedużego samolotu w lesie pod Napoleonem. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rębielice Królewskie

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Rębielice Królewskie

Prokuratura o wypadku lotniczym w Rębielicach

Jarosław Jędrysiak2 października 2023

W Rębielicach Królewskich trwa budowa kanalizacji

Jarosław Jędrysiak6 września 2023

Kanalizacja dla Rębielic

Jarosław Jędrysiak19 listopada 2022

Zaczną rozbierać Rębielską Górę

Jarosław Jędrysiak17 sierpnia 2020

Finisz remontu ośrodka

Jarosław Jędrysiak8 maja 2020

Zamknęli ośrodek. Koronawirus?

Jarosław Jędrysiak24 marca 2020