Częstochowa

Czyn-iąc piękno, finisaż w Galerii Dobrej Sztuki

Czyn-iąc piękno, finisaż w Galerii Dobrej Sztuki

Z wystawą dewocjonaliów z częstochowskiej wytwórni ,,Czyn”, którą przez ostatnie tygodnie starało się przybliżyć nasze Muzeum, pożegnamy się 16 września o godz. 18.

Wystawa była głównym elementem projektu przybliżającego dzieje zapomnianej Fabryki Wyrobów Ceramicznych „Czyn”, działającej w Częstochowie od listopada 1945 roku przez niemal osiem lat. Gośćmi finisażu będą przedstawiciele rodziny Ostaszewskich – to do niej bowiem należała zamknięta w 1953 roku fabryka.

,,Czyn” był niezwykły pod wieloma względami, a inspiracją może być nadal. Jego produkcję cechowała inwencja form i dekoracji. Ręcznie wykonywane produkty wyróżniały się rzetelnym poziomem wykonania, smakiem, umiarem stylizacji. W „Czynie” dążono do perfekcji technologicznej, eksperymentując z materiałami czy nowymi sposobami polichromowania. Poza tym, w wytwórni pracowano zespołowo, a swój końcowy kształt produkt zawdzięczał i projektantowi i majstrowi produkcji. Zarówno kwestie organizacyjne, jak i artystyczne omawiano w szerokim kolektywie…

Wytwory „Czynu” są w posiadaniu częstochowskiego muzeum od lat 70. XX w. Niedawno zbiory uzupełniono o kilkanaście nowych eksponatów. Kilka prac pozyskano w formie darowizny. Na wystawie nie brak zdjęć archiwalnych, szkiców, projektów, dokumentów. Więcej o całym projekcie, którego elementem była wystawa, na stronie Muzeum Częstochowskiego.

Wystawa jest dostosowana do potrzeb osób niedowidzących dzięki folderowi w alfabecie Braille’a. Towarzyszy jej ilustrowany katalog.

Na finisaż w najbliższy piątek, 16 września, o godz. 18 zaprasza Galeria Dobrej Sztuki przy al. NMP 47.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Częstochowa

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 509 876 258

Więcej w Częstochowa

W najbliższych latach Częstochowa chce zmienić bulwary Doliny Warty

Marcin Syguda6 grudnia 2022

Trzeba nam dużo prostych słów

Marcin Syguda4 października 2022

Inauguracja sezonu w Filharmonii Częstochowskiej

Marcin Syguda15 września 2022

Weekend z 1. urodzinami parku wodnego

Marcin Syguda3 września 2022

Chciała skoczyć z wiaduktu – policjanci zapobiegli tragedii

Marcin Syguda27 sierpnia 2022

Wodny tor przeszkód na Lisińcu

Jarosław Jędrysiak26 sierpnia 2022