Z wystawą dewocjonaliów z częstochowskiej wytwórni ,,Czyn”, którą przez ostatnie tygodnie starało się przybliżyć nasze Muzeum, pożegnamy się 16 września o godz. 18.
Wystawa była głównym elementem projektu przybliżającego dzieje zapomnianej Fabryki Wyrobów Ceramicznych „Czyn”, działającej w Częstochowie od listopada 1945 roku przez niemal osiem lat. Gośćmi finisażu będą przedstawiciele rodziny Ostaszewskich – to do niej bowiem należała zamknięta w 1953 roku fabryka.
,,Czyn” był niezwykły pod wieloma względami, a inspiracją może być nadal. Jego produkcję cechowała inwencja form i dekoracji. Ręcznie wykonywane produkty wyróżniały się rzetelnym poziomem wykonania, smakiem, umiarem stylizacji. W „Czynie” dążono do perfekcji technologicznej, eksperymentując z materiałami czy nowymi sposobami polichromowania. Poza tym, w wytwórni pracowano zespołowo, a swój końcowy kształt produkt zawdzięczał i projektantowi i majstrowi produkcji. Zarówno kwestie organizacyjne, jak i artystyczne omawiano w szerokim kolektywie…
Wytwory „Czynu” są w posiadaniu częstochowskiego muzeum od lat 70. XX w. Niedawno zbiory uzupełniono o kilkanaście nowych eksponatów. Kilka prac pozyskano w formie darowizny. Na wystawie nie brak zdjęć archiwalnych, szkiców, projektów, dokumentów. Więcej o całym projekcie, którego elementem była wystawa, na stronie Muzeum Częstochowskiego.
Wystawa jest dostosowana do potrzeb osób niedowidzących dzięki folderowi w alfabecie Braille’a. Towarzyszy jej ilustrowany katalog.
Na finisaż w najbliższy piątek, 16 września, o godz. 18 zaprasza Galeria Dobrej Sztuki przy al. NMP 47.
Facebook
YouTube
RSS