Częstochowa

Inauguracja sezonu w Filharmonii Częstochowskiej

Inauguracja sezonu w Filharmonii Częstochowskiej

Gwiazdą koncertu 16 września o godz. 19 będzie pianista Martín García García, zdobywca m.in. nagrody specjalnej oraz III nagrody na zeszłorocznym festiwalu chopinowskim.

U boku Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod batutą Adama Klocka Martín García García wykona ,,II koncert fortepianowy f-moll op. 21” Fryderyka Chopina. Wykonaniem właśnie tej kompozycji młody hiszpański wirtuoz zapewnił sobie laury na zeszłorocznym XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Zdobył wtedy III nagrodę oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie koncertu.

Martín García García urodził się w 1996 roku. Rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku 5 lat. Uczęszczał do Escuela de Música Viva „Tchaikovsky’” w Gijón. Potem studiował w Escuela Superior de Música Reina Sofía w Madrycie. Uczy się także w Mannes School of Music w Nowym Jorku w klasie Jerome’a Rose’a. Jest laureatem konkursów pianistycznych w Barcelonie, San Sebastian i Madrycie, a poza rodzinną Hiszpanią – także np. Cleveland International Piano Competition. Ma za sobą recitale i koncerty z orkiestrami w Hiszpanii, USA i Polsce, udział w festiwalach i kursach mistrzowskich.

W drugiej części koncertu – symfoniczna muzyka Antonína Dvořáka. Nie będzie to ta najczęściej grywana symfonia – czyli IX ,,Z Nowego Świata”, ale VII Symfonia d-moll op. 70, B. 141 (początkowo opublikowana jako II). Przesycona patriotycznym duchem, w zamyśle miała ona oddawać polityczne dążenia narodu czeskiego i pragnienie, aby nacja ta mogła rozwijać się stosownie do swojego potencjału i aspiracji. A był to okres, kiedy Czechy pozostawały częścią Austrii, nie mogąc cieszyć się w ramach monarchii austro-węgierskiej statusem równym Węgrom. Obok aluzji niepodległościowych, Dvořák zawarł w utworze echa swoich osobistych traum (śmierci matki – w części 2.), a finałowa. 4. część ma dawać świadectwo woli narodu czeskiego, aby uparcie opierać się swoim ciemiężcom. Ukończona w 1885 roku VII Symfonia uchodzi dziś za jedną z trzech najlepszych, które wyszły spod ręki Dvořáka – obok VIII i IX. Mało tego – góruje nad tymi dwiema najbardziej zaawansowaną strukturą.

Inauguracyjny koncert sezonu 2022/2023 odbędzie się w najbliższy piątek, 16 września, o godz. 19.00 w sali koncertowej. Bilety – 60 zł (normalny), 50 zł (ulgowy), 40 zł (UTW) – do nabycia w Filharmonii oraz na jej stronie internetowej.

martin-garcia

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Częstochowa

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 509 876 258

Więcej w Częstochowa

W najbliższych latach Częstochowa chce zmienić bulwary Doliny Warty

Marcin Syguda6 grudnia 2022

Trzeba nam dużo prostych słów

Marcin Syguda4 października 2022

Czyn-iąc piękno, finisaż w Galerii Dobrej Sztuki

Marcin Syguda15 września 2022

Weekend z 1. urodzinami parku wodnego

Marcin Syguda3 września 2022

Chciała skoczyć z wiaduktu – policjanci zapobiegli tragedii

Marcin Syguda27 sierpnia 2022

Wodny tor przeszkód na Lisińcu

Jarosław Jędrysiak26 sierpnia 2022