Powiat

Powiat, Kłobuck i Wręczyca wśród najmniej inwestujących w kraju

Powiat kłobucki jest w gronie najmniej inwestujących na mieszkańca powiatów w kraju. Słabo wypada też sam Kłobuck. Oba samorządy co roku spadają w rankingu pisma „Wspólnota”.
Powiat, Kłobuck i Wręczyca wśród najmniej inwestujących w kraju

Nie tylko mało inwestują na mieszkańca, ale też z roku na rok jest z tym coraz gorzej. Powiat kłobucki, gmina Kłobuck, gmina Wręczyca, ale też gmina Panki co roku gorzej wypadają w rankingu, który pieczołowicie przygotowuje pismo „Wspólnota”. Zupełnie inaczej jest w gminach Popów i Lipie, gdzie sytuacja w ciągu trzech lat stale się poprawia. Popów w ogóle inwestuje per capita najwięcej w powiecie. Gdzie więc jest dobrze, a gdzie samorządowcy robią tylko dobrą minę do złej gry? Ranking popularnego pisma pokazuje to jak na dłoni

Samorządowe pismo „Wspólnota” przedstawiło kolejny ze swych wartościowych rankingów, które porównują samorządy w całym kraju. To zawsze okazja, by przekonać się, czy u nas jest tak dobrze, jak chciałyby to zwykle przedstawić lokalne władze, czy może odstajemy od reszty kraju i włodarze woleliby to przemilczeć. Tym razem porównane zostały inwestycje samorządowe w przeliczeniu na głowę mieszkańca – co umożliwia zestawienie jednostek samorządowych o różnej wielkości.
Dane dają też możliwość porównania zmian stanu rzeczy w ostatnich latach. Po szczegóły i po opis metodologii odsyłamy na stronę „Wspólnoty”. Tu najbardziej nas interesują części rankingu poświęcone powiatom, miastom powiatowym, innym miastom i gminom wiejskim – bo tego rodzaju jednostki samorządowe są u nas. Poza naszymi, spójrzmy też na najlepszych i najgorszych w kraju w tych kategoriach – by mieć jakiś punkt odniesienia.
Coraz gorzej z inwestycjami samorządu powiatu kłobuckiego
Z rankingu „Wspólnoty” wynika, że w zakresie inwestycji przeliczanych na głowę mieszkańca najlepiej w kraju wypada powiat wysokomazowiecki na Podlasiu – czyli wcale nie jest to jakaś słynna miejscowość czy tradycyjnie bogata okolica. Tam w analizowanych latach 2019-2021 wydano na inwestycje per capita 701,65 zł. Na szarym końcu zestawienia – na 311 miejscu – jest z kolei powiat chodzieski w Wielkopolsce, gdzie wydano tylko 37,22 zł. Różnica między liderem i outsiderem jest więc kolosalna. A jak wypadamy w tym my, powiat kłobucki zarządzany przez starostwo?
Cóż, nie najlepiej. W rankingu jesteśmy w gronie najsłabszych w Polsce, aż na 287 na 311 miejsc. W latach 2019-2021 samorząd powiatowy zdecydował o wydaniu na inwestycje kwot, które w przeliczeniu na głowę mieszkańca dają sumę ledwie 102,95 zł. To 6-7 razy mniej niż w najwięcej inwestujących powiatach w kraju. Martwi jednak coś innego. W poprzednim rankingu „Wspólnoty”, za lata 2018-2020, nasz powiat zajął 219 miejsce. W jeszcze wcześniejszym – miejsce 103. To pokazuje, jak mocno spadamy w dół. Zresztą podobnie fatalnie wypadamy w rankingach zamożności powiatów. Cokolwiek by nam nie głoszono – żyjemy, niestety, w biednym i mało inwestującym powiecie.
Przyczyną wcale nie jest jakieś wyjątkowo złe położenie – biedny region. Co prawda gorzej od kłobuckiego wypada w zakresie inwestycji powiat lubliniecki (299 miejsce w rankingu, ale tam jest z roku na rok poprawa), ale już powiat oleski jest 198, wieluński 160, częstochowski ziemski 104, a nawet stereotypowo uważany za niezbyt bogaty powiat pajęczański – 219, z kwotą na inwestycje per capita o połowę wyższą niż w powiecie kłobuckim. Wszyscy sąsiedzi biją nas na głowę. Ranking pokazuje, że jest źle – i że nie jest to krajowa norma, a że to u nas tak jest, że to nasz powiat „nie wyrabia”.
Inwestycyjny „zjazd” Kłobucka
Podobna niepokojąca tendencja, jak w przypadku powiatu, jest widoczna w wynikach rankingu „Wspólnoty” także dla Kłobucka. Miasto zajęło 244 miejsce na 267 sklasyfikowanych miast powiatowych, z inwestycjami przeliczonymi na głowę mieszkańca w kwocie 415,46 zł. Niestety jest to sytuacja gorsza niż w rankingu sprzed roku, gdy Kłobuck był 170 i sprzed dwóch lat, gdy był 158, czyli blisko połowy stawki miast powiatowych. Porównajmy to do „dołu tabeli” i do najlepszych. Tylko 267,70 zł na mieszkańca zainwestował w porównywanym okresie pomorski Kwidzyn, który jest najgorszy w zestawieniu „Wspólnoty”. Aż 2637,37 zł per capita zainwestowały Poddębice w Łódzkiem. To ponad sześć razy więcej niż w Kłobucku.
Niestety nie wypadamy lepiej w porównaniu z sąsiadami. Mniejsze Olesno jest w rankingu 143, a więc blisko połowy stawki, a nie blisko końca, jak zajmujący 244 miejsce Kłobuck. Pajęczno jest w rankingu 213. Do Wielunia nie mamy startu. Według „Wspólnoty” jest na 68 miejscu w kraju, z wydatkami na inwestycje na głowę mieszkańca mniej więcej dwa razy większymi niż w Kłobucku. A Lubliniec w ogóle jest w szerszym gronie krajowych liderów. Miasto zajęło w rankingu 15 miejsce w kraju. Wydatki na inwestycje ma per capita ponad 3 razy większe niż Kłobuck. Mamy czego zazdrościć.
Krzepice też coraz słabiej
Podobnie jak powiat i jak Kłobuck, „zjazd” w rankingu od trzech lat notują też Krzepice. Ujęte są w gronie miast niepowiatowych obecnie na 431 miejscu na 620 takich miast. Nie jest to może tak źle – miasto nie jest w gronie najsłabiej inwestujących. Ale i tak w porównaniu trzech ostatnich okresów trzyletnich sytuacja się pogarsza. Wcześniej miasto było 345, a dwa lata temu – 301 w rankingu, czyli w tej lepszej połowie. Obecnie dla Krzepic specjaliści „Wspólnoty” odnotowali inwestycje na głowę mieszkańca na wysokości 599,84 zł. Najsłabsza w rankingu Nieszawa ma poniżej stu złotych, lider – Uniejów – grubo ponad 4,5 tysiąca złotych. Powodów do zadowolenia nie ma, choć o tragicznej zapaści wydatków inwestycyjnych oczywiście też tu nie mówimy.
Jak zawsze warto spojrzeć, jak radzą sobie pobliskie miasteczka niepowiatowe. Praszka wypada nieco słabiej od Krzepic (467 miejsce w rankingu), co ciekawe – gorzej z inwestycjami jest też w Działoszynie (465 miejsce). A Gorzów Śląski jest w ogóle w szerszym gronie najsłabszych miasteczek w Polsce – w przeliczeniu wartości inwestycji per capita. Więcej inwestuje samorząd Blachowni (329 miejsce), no ale to miasto funkcjonujące tak właściwie w obrębie częstochowskiej aglomeracji. Sama Częstochowa ma wydatki inwestycyjne per capita zbliżające się do tysiąca złotych.
Jak wyglądają inwestycje gmin wiejskich?
Zdecydowanie liderem w zakresie inwestycji jest gmina Popów. Tu w trzech ostatnich rankingach „Wspólnoty” wydatki per capita i pozycja gminy wśród podobnych samorządów w kraju stale rosła. Obecnie gmina jest na 217 pozycji na 1523 gminy wiejskie. Zainwestowała w latach 2019-2021, licząc na głowę mieszkańca, 1349,13 zł. Tylko gratulować. Dokładnie odwrotnie radzi sobie stereotypowo uważana za bogatą gmina Wręczyca. W ostatnich trzech zestawieniach „Wspólnoty” notowana coraz niżej, obecnie na 1433 miejscu na 1523 samorządy, z wydatkami inwestycyjnymi per capita ledwie 336,13 zł. To cztery razy gorzej niż w gminie Popów.
Po lepszych latach spory spadek odnotowały też w zakresie inwestycji liczonych na głowę mieszkańca gminy Opatów i Panki. Obie w rankingu są daleko za miejscem tysięcznym. Wyliczone dla nich kwoty podajemy na wykresie. Pogorszenie sytuacji jest też w gminie Przystajń, która wcześniej, realizując potężne inwestycje, była w rankingu „Wspólnoty” nawet na bardzo wysokim, 120 miejscu w kraju. Gmina Miedźno też niedawno była w rankingach wysoko, rok temu wypadła słabiej, a obecnie sytuacja nieco się poprawiła. Na głowę mieszkańca zainwestowano tu ponad tysiąc złotych, co jest drugim wynikiem w naszym powiecie. Z kolei w gminie Lipie w trzech ostatnich latach wydatki na inwestycje liczone per capita stale rosną. Podobnie jak pozycja w rankingu „Wspólnoty” – tym razem 529 w kraju.
Krajowy lider wśród gmin wiejskich od lat jest jeden. To gmina Kleszczów, zdolna zainwestować na mieszkańca grubo ponad 12 tysięcy złotych, gdy druga w rankingu, również bogata z powodu górnictwa gmina Rząśnia wydała ponad 3 razy mniej, a i tak kilkukrotnie więcej niż nasze gminy. Najsłabsza w rankingu gmina Czernichów wydała na mieszkańca tylko 49,02 zł. (jar)

3 komentarze

3 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Świetne wyniki naszych maturzystów

Jarosław Jędrysiak12 lipca 2024

Wystartował „Dobry Start”

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Podano stan kont ZUS po waloryzacji składek

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Na międzynarodowych łączach

Jarosław Jędrysiak10 lipca 2024

Radary poszły w ruch

Jarosław Jędrysiak9 lipca 2024

Wkrótce rusza kolejna odsłona programu „Dobry start”

Jarosław Jędrysiak22 czerwca 2024