Krzepice

Kolejne biogramy krzepiczan gotowe

W ubiegły piątek miłośnicy lokalnej historii spotkali się w Gminnym Ośrodku Kultury w Krzepicach.
Kolejne biogramy krzepiczan gotowe

W Krzepicach odbyło się kolejne z cyklu spotkań, które służą zbieraniu materiałów do krzepickiego słownika biograficznego

W ubiegły piątek miłośnicy lokalnej historii spotkali się w Gminnym Ośrodku Kultury w Krzepicach. Każde z takich spotkań to prezentacja kilku biogramów osób ważnych w przeszłości miasta i okolicy. Tym razem Elżbieta Kowalska przedstawiła życiorys Józefa Krasuskiego – wychowanka Instytutu Agronomicznego w Marymoncie, leśnika, docenta Instytutu Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa w Puławach oraz wysokiego urzędnika do spraw leśnych w Wydziale Finansowym Królestwa Polskiego, pochodzącego z naszych stron. Marcin Spaczyński przybliżył postać bliskiego mu dziadka – Józefa Spaczyńskiego, więźnia obozów Auschwitz i Mathausen. To ważny lokalny i osobisty wymiar tej wielkoskalowej historii, która dotykała ludzi także z takich spokojnych okolic, jak nasza. Magdalena Zalewska przeczytała obszerny fragment wspomnień Zdzisławy Kaczmarek z domu Kowalskiej na temat losów najbliższych członków jej rodziny.
Uzupełnieniem „Wieczoru z Historią” był recitalu Natalii Rakowskiej. Celem perspektywicznym jest zebranie odpowiedniej liczby biogramów i opublikowanie słownika biograficznego miasta i okolicy. Podobne publikacje są dziś niejako „w modzie” – bo badania lokalnej historii są dziś nie mniej ważne niż interesowanie się tylko historią z pierwszych stron gazet. Podobne słowniki mają już nawet nieduże miasta. Krzepice z pewnością na tego rodzaju wydawnictwo zasługują, bo są miastem z ciekawa, do tego wciąż jeszcze nie w pełni odkrytą historią. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Krzepice

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Krzepice

Nowi sołtysi

Jarosław Jędrysiak16 lipca 2024

Z myślą o strefie ekonomicznej

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Uczniowie porządkowali zabytkowy kirkut

Jarosław Jędrysiak27 czerwca 2024

W trosce o bezpieczeństwo dzieci

Jarosław Jędrysiak25 czerwca 2024

Woda i ścieki mocno w górę

Jarosław Jędrysiak19 czerwca 2024

Będzie przebudowa skrzyżowania na obwodnicy

Jarosław Jędrysiak14 czerwca 2024