Krzepice

Specjalna nagroda dla niestrudzonego popularyzatora historii

Zasłużona nagroda dla zasłużonej osoby.
Specjalna nagroda dla niestrudzonego popularyzatora historii

W Krzepicach Romualda Cieślę zna każdy i każdy kojarzy go z jego pasją opowiadania wszystkim historii miasta i okolicy. A dalece nie w każdej gminie mieszkańcy byliby w stanie wskazać podobnego własnego, lokalnego popularyzatora dziejów. Bo też pan Romuald jest nadzwyczaj aktywny i efektywny w swym działaniu

Tę wielką pracę, którą krzepiczanin z własnej inicjatywy od lat wkłada w poznawanie i popularyzowanie historii miasta, doceniono niedawno poprzez wręczenie Romualdowi Cieśli specjalnej nagrody. 5 grudnia 2022 roku w Urzędzie Miejskim w Krzepicach, podczas posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki, burmistrz Krzepic Krystian Kotynia – w asyście grupy samorządowców oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Krzepicach Kamili Jarząb – wręczył niestrudzonemu odkrywcy krzepickiej historii nagrodę za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Warto zaznaczyć, że nagroda została przyznana uchwałą Rady Miejskiej w Krzepicach jeszcze z 6 września.
Romuald Cieśla od lat jest znany w mieście i okolicy jako autor opracowania „Blask dawnych Krzepic”, w którym dzieje miasta opisał tyleż z pieczołowitością, ile z ogromnym uczuciem dla tego miejsca na ziemi.
Uczucie to realizuje zresztą na co dzień, bo bierze udział w wielu wydarzeniach nawiązujących do historii lokalnej, chętnie dzieli się swą wiedzą z młodzieżą – ba, z każdym, kto go o to poprosi. Dba też o miejsca historycznie ważne i czasem nawet naciska samorządowców, by nadać różnym lokalnym symbolom i pamiątkom większą rangę. Choć nie zawsze znajduje zrozumienie, to – jak widać – wątpliwości co do jego zasług nikt nie ma. Naprawdę mało kto i mało gdzie robi taki wiele dla popularyzacji lokalnej historii, jak pan Romuald dla Krzepic. Poza wspomnianą publikacją warto tu też wymienić jego autorstwo efektownych drzwi do kościoła w Krzepicach, jego zaangażowanie w dbałość o wielokulturowe dziedzictwo miasta, jego podkreślanie roli Krzepic jako tego miejsca na świecie, które doznało tragedii drugiej wojny światowej już w pierwszych jej chwilach. Krzepiczanin akcentuje różne tego rodzaju tematy wobec społeczeństwa, wobec samorządu, ale nie waha się też korespondować z najważniejszymi osobami w państwie. I zawsze po to, by uzyskać coś dla swych Krzepic. Tak się zresztą zawsze podpisuje: Romuald Cieśla z Krzepic – przez co podkreśla swój związek z tym właśnie szczególnym miastem. Jeśli komuś dawać nagrody za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury – to właśnie takim osobom. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Krzepice

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Krzepice

Będzie przebudowa skrzyżowania na obwodnicy

Jarosław Jędrysiak14 czerwca 2024

Budują ulicę

Jarosław Jędrysiak28 maja 2024

Szczegółowo badają warunki w szkole

Jarosław Jędrysiak12 marca 2024

Mierzono pył w powietrzu

Jarosław Jędrysiak2 marca 2024

Omówili zagrożenie wysokim poziomem wody

Jarosław Jędrysiak21 lutego 2024

Ferie w GOK-u trwają

Jarosław Jędrysiak6 lutego 2024