Bez kategorii

ZUS szybko rozpatruje wnioski 500 plus

Rozpatrywanie wniosków o świadczenia idzie sprawnie. ZUS
ZUS szybko rozpatruje wnioski 500 plus

Już 82 proc. świadczeń 500 plus zostało przyznanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na kolejny okres świadczeniowy. Rodzice i opiekunowie złożyli około 1,7 miliona wniosków, co objęło około 2,7 miliona dzieci. ZUS zachęca do składania wniosków przez aplikację mZUS

Od 1 lutego ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze „Rodzina 500 plus” na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca do 31 maja 2024 roku. Według świeżych danych rodzice i opiekunowie złożyli już około 1,7 miliona wniosków, co objęło około 2,7 miliona dzieci. ZUS przyznał już 82 proc. świadczeń. Liczba dzieci, na które przyznano świadczenie, przekroczyła 2,2 miliona. Cały proces przebiega sprawnie. W województwie śląskim do 12 lutego złożono 191 tysięcy wniosków o świadczenie 500 plus. Wnioski o świadczenie składane są jedynie drogą elektroniczną, co jest ogromnym ułatwieniem dla rodziców.
Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, trzeba złożyć do ZUS odpowiedni wniosek – wyłącznie drogą elektroniczną. Można to zrobić poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia albo swoją bankowość elektroniczną.
– Nowym rozwiązaniem do składania na obecny okres świadczeniowy wniosków o 500 plus jest aplikację mZUS. Zachęcamy do korzystania z niej, bo sam proces składania wniosku jest bardzo wygodny i szybki. Aplikacja mZUS zawiera funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o 500 plus, a ponadto jeśli ktoś składał już wniosek w poprzednim okresie i otrzymywał świadczenie, większość danych w nowym wniosku uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby klient zawsze ma też opcję edytowania i zmiany danych przed wysłaniem – zachęca Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. – Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play lub Apple App Store – podpowiada rzeczniczka.
Osobie, która złoży poprawnie wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2023 roku, ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca. Jeśli złoży wniosek w maju – ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca. Jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca, a jeśli w lipcu – ZUS wypłaci świadczenie do 30 września wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca. Z kolei na wniosek złożony w sierpniu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 października wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia. Zatem jeżeli ktoś chce mieć kontynuację wypłaty świadczenia, bez przerw w wypłacie, najlepiej żeby taki wniosek złożył do końca kwietnia tego roku. (red. jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bez kategorii

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Bez kategorii

Nowe e-wydanie tygodnika jest już dostępne!

Redakcja22 marca 2024

Zapraszamy na NOC ŚWIĘTOJAŃSKĄ

Marcin Syguda22 czerwca 2023

Koszykarski Klub Sportowy Basket Legnica w drodze po mistrzostwo III ligi

Marcin Syguda22 lutego 2023

Trwa konkurs dla kół gospodyń

Jarosław Jędrysiak22 lutego 2023

Kończy się ważność bonów turystycznych

Jarosław Jędrysiak1 sierpnia 2022

Poradzą w sprawie uchodźców

Jarosław Jędrysiak23 marca 2022