Materiał zewnętrzny

Co potrafią… paleciaki? – zobacz, czy ich zakup nadal się opłaca!

Co potrafią… paleciaki? – zobacz, czy ich zakup nadal się opłaca!

Niewielkie paleciaki – dziś już coraz rzadziej spotyka się je w magazynach. Zostały skutecznie wyparte przez zaawansowane wózki magazynowe z napędem akumulatorowym. Czy zakup niewielkich paleciaków ma jeszcze sens? A jeśli tak, to w jakich sytuacjach warto je wybrać? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w naszym artykule.

Czym są wózki paletowe?

Wózki paletowe czyli inaczej paleciaki to proste urządzenia przeznaczone do pobierania i transportu bliskiego ładunków, pozbawione napędu mechanicznego. Wyposażone w widły (mogą mieć różną długość) najczęściej wykorzystywane są do przewożenia z miejsca na miejsce palet z towarami.
Ich udźwig wynosi do około 1 500 kg, ponieważ sam proces unoszenia w dużej mierze opiera się na wykorzystaniu siły fizycznej operatora. Oczywiście przy wsparciu hydrauliki. Waga maksymalna na tym poziomie zapewnia jednak również możliwość sprawnego przewożenia ładunków, bez problemów z wprawieniem kół w ruch.

Wózki paletowe – paleciaki ręczne, elektryczne, platformowe

Początkowo wózki paletowe dostępne były tylko i wyłącznie w wersji bez napędu, jednak z czasem pojazdy te ewoluowały i twórcy zdecydowali o rozbudowie ich konstrukcji poprzez dodanie elektrycznego napędu. Nie sprawiło to jednak, że paleciaki bez napędu całkowicie zniknęły z rynku. Wprost przeciwnie. Nastąpił podział (wygodny dla klientów) którzy szukają różnego typu urządzeń.
Wózki paletowe pozbawione napędu określa się jako paleciaki ręczne. Ich podnoszenie maksymalne to zaledwie 20-30 cm. W zależności od modelu. Wysokość ta umożliwia uniesienie palety (czy innego ładunku) i przetransportowanie jej w bezpieczny sposób w inne miejsce.
Nieco bardziej zaawansowane paleciaki elektryczne cechuje większa konstrukcja wózka, która musi pomieścić też ładowany prądem akumulator. Maszyny tego typu dysponują udźwigiem nawet powyżej 2 000 kg i wysokością unoszenia do około 1,5 – 2 metrów. Elektryczny napęd sprawia, że operator nie musi wykorzystywać siły fizycznej ani podczas unoszenia, ani do wprawienia pojazdu w ruch.

Najbardziej wygodnym rozwiązaniem w przypadku, gdy chodzi o transport ładunków na większe odległości przy użyciu wózków paletowych jest wykorzystanie paleciaków z platformą. W przeciwieństwie do dwu poprzednich rodzajów wózków, wózek paletowy z platformą umożliwia poruszanie się operatora nie obok, a razem z pojazdem (na niewielkim, rozkładanym podeście).

Paleciaki – zastosowanie w pracy

Wózki paletowe wykorzystuje się przede wszystkim do transportowania palet w składowaniu niskim. Umożliwiają pobranie ładunków z naczep ciężarówek, a następnie ich przewiezienie do budynku oraz bezpieczne umieszczenie w odpowiednim miejscu. Paleciaki najczęściej wykorzystuje się w:
• halach produkcyjnych,
• magazynach niskiego i średniego składowania,
• hurtowniach oraz marketach,
• na składach budowlanych,
• w centrach ogrodniczych.
Oczywiście, jest to zaledwie kilka przykładów, gdzie sprawdza się wózek paletowy. Często niewielkie pojazdy tego typu stanowią wsparcie dla bardziej zaawansowanych wózków magazynowych (czołowych wózków widłowych elektrycznych, wózków wysokiego składowania czy przegubowych).
Zastosowanie wózków paletowych nie jest ograniczane przez żadne odgórne normy czy nakazy. Jedynym zaleceniem jest wykorzystywanie urządzeń na równym, nie wyboistym podłożu. Co wynika z budowy charakterystycznych, niewielkich kół i rolek.

Wózki paletowe ręczne czy elektryczne?

Elementy, które mogą być decydujące i przesądzać o wyborze pomiędzy wózkami paletowymi ręcznymi a elektrycznymi to przede wszystkim:
• udźwig,
• maksymalna wysokość unoszenia,
• oraz oczywiście wydajność.
W przypadku jeśli chodzi o parametry – na tym polu zdecydowanie zwyciężają paleciaki z napędem, które dysponują większymi możliwościami.
Z drugiej strony, wózek paletowy ręczny ma przynajmniej jeden solidny atut, którym zawsze wygra z elektrycznym paleciakiem, a jest nim cena. Koszt zakupu tego pierwszego to około 1 000zł, natomiast wózek z napędem kosztuje od 20 000 zł wzwyż. Zatem jeśli firmie zależy tylko na sprzęcie, który będzie pełnił dodatkową funkcję wspomagającą inne urządzenia – warto zainwestować w wózek paletowy ręczny. Dzięki temu za zaledwie tysiąc złotych można nabyć sprzęt, który umożliwi:
• rozładowanie zamówień,
• sprawne przewożenie palet,
• składowanie niskie ładunków w magazynie,
• transport części/ elementów itp. między stanowiskami na hali produkcyjnej,
kompletacje zamówień.
Jeden sprzęt za niewielką cenę potrafi być odpowiedzią na tak wiele zapotrzebowań.

I Ty potrzebujesz wózków paletowych!

Być może i Ty potrzebujesz wózków paletowych. Jeśli Twoja firma stawia na szybki rozwój i łatwe do wdrożenia rozwiązania – warto pomyśleć o dodatkowym, niewielkim ale użytecznym – paleciaku. Ręczny zapewni szybki transport palet i ładunków o niewielkiej wadze, elektryczny pozwoli na sprawną, wydajną obsługę cięższych towarów przy niewielkim nakładzie finansowym na sprzęt. Obydwa rozwiązania mają swoich zwolenników. Wybierz już teraz wózek paletowy i dołącz do grupy jednego z nich.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiał zewnętrzny

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Materiał zewnętrzny

Przeprowadzka na terenie Katowic – jak pozbyć się odpadów wielkogabarytowych?

Redakcja10 maja 2024

Jak wybrać odpowiednią polisę na zagraniczne wakacje?

Redakcja8 maja 2024

Borelioza a odszkodowanie – co warto wiedzieć?

Redakcja13 marca 2024

Jak można zapłacić za autostrady w Polsce?

Redakcja5 września 2023

Wyjazd motocyklem w trasę – o czym warto pamiętać?

Marcin Syguda24 maja 2023

Kupno samochodu krok po kroku — o czym pamiętać?

Redakcja25 kwietnia 2023