Materiał zewnętrzny

Kupno samochodu krok po kroku — o czym pamiętać?

Kupno samochodu krok po kroku — o czym pamiętać?

Kupno samochodu zarówno nowego z salonu, jak i z rynku wtórnego może stanowić nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla osób niedoświadczonych. Nabywca auta oprócz jego oględzin i oceny stanu technicznego powinien zawrócić uwagę także m.in. na umowę kupna samochodu. Jakie są dalsze kroki po zakupie samochodu i o czym trzeba pamiętać?

Zakup samochodu – zawarcie umowy

Pierwszym krokiem w stronę zakupu samochodu powinny być jego dokładne oględziny. Wiele osób korzysta w takich sytuacjach z pomocy sprawdzonego mechanika. Jest to doskonały pomysł, który pozwoli uniknąć późniejszych rozczarowań i ukrytych usterek.

Jeżeli stan auta jest zgodny z opisem, a jego nabywca zdecydowany jest na zakup, można przejść do formalności, jakimi jest umowa kupna-sprzedaży. Taki dokument powinien zawierać wszystkie dane osoby sprzedającej, jak i kupującej. Ważne jest zamieszczenie podstawowych informacji na temat auta, które będą istotne dla urzędu skarbowego, w celu ustalenia prawdziwości spisanej ceny. W umowie zakupu samochodu konieczne będzie umieszczenie informacji takich jak marka, model, numer VIN, rok produkcji, numer silnika, numer rejestracyjny, czy przebieg.

Oprócz tego w umowie warto zwrócić uwagę na samą datę jej zawarcia i wpisaną kwotę. Oba te elementy będą istotne podczas późniejszej opłaty podatku.

Ubezpieczenie OC – przeniesienie czy zakup nowej?

Po zakupie samochodu już poprzedni właściciel powinien przekazać nabywcy dokumenty związane z ubezpieczeniem, kartę pojazdu, jak również dowód rejestracyjny. Mając te wszystkie dokumenty, nabywca jest pełnoprawnym właścicielem.

Koszt ubezpieczenia nowego auta z pewnością jest wyższy niż w przypadku używanego samochodu, a zapłata za OC musi odbyć się w dniu zawarcia umowy. Inaczej jest w przypadku aut z rynku wtórnego. Przy zakupie samochodu używanego ubezpieczenie zwykle dalej obejmuje pojazd.

Istnieją dwie opcje, które nabywca musi rozważyć w związku z ubezpieczeniem pojazdu. Pierwszą jest kontynuacja obecnej polisy i zakup nowej dopiero przed końcem jej wygaśnięcia. Taki sposób należy do najbardziej popularnych. Nie odciąża to dodatkowo portfela nabywcy i koszty związane z autem rozkładają się w czasie. Drugi wariant przewiduje zakup nowej polisy i natychmiastową rezygnację z dotychczasowej zakupionej przez byłego właściciela.

Niezależnie na jaki wariant zdecyduje się kierowca, musi pamiętać on o ciągłości ubezpieczenia. Nawet za jeden dzień przerwy w polisie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć karę pieniężną.

Uregulowanie podatku PCC w urzędzie skarbowym

Po zakupie auta każdy nabywca zobowiązany jest do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 2% wartości auta, która zawiera umowa sprzedaży samochodu. Ważna jest także jej data zawarcia. Nabywca od czasu jej podpisania ma 14 dni na uregulowanie podatku. Obowiązek opłaty podatku ma każda prywatna osoba kupująca auto.

Dokonanie rejestracji auta

Ostatnim etapem po zakupie używanego samochodu jest dokonanie jego rejestracji na nowe dane właściciela. Jest to kolejny koszt, jaki musi ponieść nabywca auta. Chcąc więc zaoszczędzić, warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, chociażby takiej jak: https://porownywarki-ubezpieczen.pl/n/ubezpieczenie-anglika

Ubezpieczenie, jako jedyne nie jest stałą i dość wysoką opłatą, dlatego warto porównać oferty różnych firm. Podatek to stałe 2% wartości auta, natomiast zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym to niecałe 100 zł. Chcąc dodatkowo zmienić tablice samochodu, trzeba liczyć się z kosztem ok. 200 zł.

Przy zakupie samochodu używanego warto pamiętać o każdym z wymienionych kroków. Są to elementy, których nie należy pomijać i należą do obowiązków każdego nabywcy auta.

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiał zewnętrzny

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Materiał zewnętrzny

Przeprowadzka na terenie Katowic – jak pozbyć się odpadów wielkogabarytowych?

Redakcja10 maja 2024

Jak wybrać odpowiednią polisę na zagraniczne wakacje?

Redakcja8 maja 2024

Borelioza a odszkodowanie – co warto wiedzieć?

Redakcja13 marca 2024

Jak można zapłacić za autostrady w Polsce?

Redakcja5 września 2023

Wyjazd motocyklem w trasę – o czym warto pamiętać?

Marcin Syguda24 maja 2023

Jakie są najczęstsze usterki na nowych mieszkaniach?

Marcin Syguda28 marca 2023