Lipie

Tablica pokaże jakość powietrza

Tablica pokaże jakość powietrza

Na tablicy umieszczonej na urzędzie gminy można odczytać wyniki pomiaru jakości powietrza. Warto, bo wbrew powszechnemu przekonaniu powietrze na wsi bywa czasem nawet gorsze niż w mieście. Szczególnie gdy ludzie palą w piecach w domu. A przecież dzieje się to czasem nie tylko zimą

Czujnik, który podawał wyniki pomiaru jakości powietrza, uruchomiono w gminie już przed kilku laty. W tym tygodniu na budynku Urzędu Gminy Lipie zawieszona została także tablica z kolejnym czujnikiem jakości powietrza. W tym wypadku wyniki pomiaru wyświetlane są na bieżąco – na tym właśnie nowym urządzeniu. Poza tym można też zobaczyć tam aktualną temperaturę no i datę oraz godzinę. Co do samych pomiarów jakości powietrza – podawane jest stężenie pyłu zawieszonego PM 2,5 i PM 10. Odpowiedni kolor sygnalizuje stan jakości powietrza w danej chwili. Sposób sygnalizacji jest intuicyjny i zrozumiały. Po prostu wyświetla się zielona uśmiechnięta buźka, gdy jakość powietrza jest dobra. A gdy jest zła, to ta sama buźka jest czerwona i smutna. Gdy takie właśnie są wskazania, zaleca się ograniczenie przebywania na dworze.
Tablica została zakupiona w ramach środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, pozyskanych przez gminę na działalność Gminnego Punktu Konsultacyjnego programu „Czyste Powietrze”. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lipie

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Lipie

Odpowiedzialna pracownica nagrodzona

Jarosław Jędrysiak11 marca 2024

Podali, kto odpowiada za odśnieżanie

Jarosław Jędrysiak7 grudnia 2023

Pojedzie do Doliny Krzemowej

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2023

„Być jak Ignacy” w Lipiu

Jarosław Jędrysiak14 czerwca 2023

Gminna aplikacja pomoże z odpadami

Jarosław Jędrysiak17 maja 2023

Sukces drużyny dziewcząt ZS-P w Lipiu

Redakcja18 kwietnia 2023