Lipie

„Być jak Ignacy” w Lipiu

Uczniowie mieli ciekawe zajęcia w ramach znanego ogólnopolskiego projektu edukacyjnego.
„Być jak Ignacy” w Lipiu

Ostatnie dwa etapy ogólnopolskiego programu „Być jak Ignacy” to realizacja ciekawych zajęć w lipskiej szkole

Pod tytułem „O wzroku, świetle i złudzeniach optycznych” odbył się siódmy etap ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Być jak Ignacy – Zostań ambasadorem nauki”. Realizowali go uczniowie klasy V ZSP w Lipiu. Na pierwszych zajęciach zgłębiali wiedzę na temat wzroku i światła. Poznali budowę oka i dowiedzieli się, w jaki sposób powstaje obraz. Zastanawiali się, czy wszyscy widzą w taki sam sposób. Ciekawy okazał się tutaj film opowiadający o tym, jak widzą zwierzęta. Uczniowie dowiedzieli się też czym jest światło i wykonali doświadczenie obrazujące zjawisko odbicia światła.
Na drugich zajęciach dzieci poznały zjawiska złudzenia optycznego. Oglądając zdjęcia, przekonały się, że nasz mózg może błędnie interpretować widziany obraz. Następnie uczniowie poznali różne rodzaje złudzeń: deformujące, złudzenia barw i jasności czy figury dwuznaczne. Podsumowaniem zajęć było wykonanie rysunku z użyciem dowolnej formy złudzenia optycznego.
Z kolei ostatni, ósmy etap ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Być jak Ignacy – Zostań ambasadorem nauki” był związany z tematem podstaw ekonomii. Uczniowie poznali historię pieniądza i dowiedzieli się, kiedy powstały monety i banknoty. Sprawdzili czym jest handel wymienny, określili jego zalety i wady oraz rozmawiali na temat tego, co ma wpływ na ceny produktów. Wśród zadań było sprawdzanie autentyczności banknotów poprzez wskazanie odpowiednich ich zabezpieczeń. Zajęciom towarzyszyła ciekawa dyskusja o tym, jak będziemy płacić w przyszłości. Na drugich zajęciach uczniowie przeprowadzili symulację działania sieci blockchain za pomocą kolorowych nakrętek. Poznali certyfikat NFT, odwiedzili witrynę www.opensea.io, a także rozmawiali na temat wydawania i oszczędzania pieniędzy. (red. jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lipie

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Lipie

Odpowiedzialna pracownica nagrodzona

Jarosław Jędrysiak11 marca 2024

Podali, kto odpowiada za odśnieżanie

Jarosław Jędrysiak7 grudnia 2023

Pojedzie do Doliny Krzemowej

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2023

Tablica pokaże jakość powietrza

Jarosław Jędrysiak30 maja 2023

Gminna aplikacja pomoże z odpadami

Jarosław Jędrysiak17 maja 2023

Sukces drużyny dziewcząt ZS-P w Lipiu

Redakcja18 kwietnia 2023