Przystajń

Wpuszczasz deszczówkę do kanalizacji? Doigrasz się

Kara za puszczanie deszczówki do kanalizacji może sięgnąć 10 tysięcy złotych. To nie są żarty.
Wpuszczasz deszczówkę do kanalizacji? Doigrasz się

W gminie Przystajń ten problem był już poruszany i wraca znowu. Wpuszczanie deszczówki do kanalizacji jest nielegalne. Da się sprawdzić, kto to robi. I potem są konsekwencje

W tym roku znowu Urząd Gminy Przystajń przypomina, że zabronione jest odprowadzanie deszczówki do kanalizacji sanitarnej. W dniach 10-14 lipca pracownicy Związku Międzygminnego Panki-Przystajń ds. Ochrony Wód będą prowadzili kontrole poprzez zadymianie studzienek kanalizacyjnych, mające na celu ujawnienie nielegalnego odprowadzania wód deszczowych do kanalizacji sanitarnej. Podanie tej informacji wcześniej daje szansę tym, którzy się zreflektują i poprawią. Kto tego nie zrobi, kto deszczówkę odprowadza do kanalizacji, może się doigrać.
Jak się to sprawdza? Wytwornica dymu produkuje białą mgłę z roztworu płynu z odpowiednimi atestami do stosowania w pomieszczeniach zamkniętych. Wytwarzany dym jest bezwonny i nieszkodliwy dla ludzi i zwierząt. Metoda polega na wtłoczeniu dymu do studzienki kanalizacyjnej na sieci ulicznej, który następnie znajduje ujście w rynnach, jeżeli są podłączone do przewodów sanitarnych.
Zgodnie z zapisem ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków karze ograniczenia wolności albo grzywny do 10 tysięcy złotych podlega ten, kto nie stosuje się do zakazów odprowadzania ścieków opadowych i wód drenażowych do kanalizacji sanitarnej. Jak widać, kara jest porządna, to nie pogrożenie palcem.
Wprowadzanie wód deszczowych do kanalizacji przy wystąpieniu intensywnych opadów powoduje przeciążenie hydrauliczne kanalizacji i oczyszczalni. Efektem tego przeciążenia może być zalanie terenu i obiektów oczyszczalni ścieków, wypłukanie osadu czynnego z reaktorów, zalanie piwnic niżej położonych budynków (przypadki takie miały miejsce – aby tego uniknąć, należy zainstalować np. zasuwę burzową na przyłączu) oraz większe zużycie energii elektrycznej związane z przepompowywaniem dodatkowej ilości wód deszczowych oraz dodatkowymi remontami urządzeń w związku ze zwiększeniem i przyspieszeniem ich zużycia. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przystajń

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Przystajń

Będzie pomoc żywnościowa

Jarosław Jędrysiak17 lipca 2024

Nowy samorząd gminy Przystajń już działa

Jarosław Jędrysiak15 maja 2024

Wójt podsumowuje rok

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Na co pójdą gminne pieniądze?

Jarosław Jędrysiak31 stycznia 2024

Ile nowych książek w ciągu roku?

Jarosław Jędrysiak13 stycznia 2024

Kiermasz świąteczny w Przystajni

Jarosław Jędrysiak19 grudnia 2023