Kłobuck

Rondo WOŚP w Kłobucku?

Samorząd zdecyduje, czy w Kłobucku będzie rondo WOŚP – i czy będzie nim rondo na Zagórzu. Sprawa trafiła do ratusza w formie petycji z dwustoma podpisami.
Rondo WOŚP w Kłobucku?

Do samorządu miejskiego w Kłobucku wpłynęła petycja, aby rondo na Zagórzu uzyskało nazwę honorującą Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy

Złożona petycja – z dołączonymi dwustoma podpisami – dotyczy zmiany nazwy „Rondo Zagórze” na „Rondo im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
W Kłobucku liczba rond wzrasta, w tym także – w związku z realizowaną przez powiat inwestycją – na samym Zagórzu. Warto więc dla pewności zaznaczyć, ze chodzi o to „stare” rondo, już istniejące, niedaleko marketu, „na dole” ulicy 11 Listopada. W petycji podano jako argument powszechnie znany fakt wsparcia przez WOŚP zakupów sprzętu dla ochrony zdrowia. Podkreślono, że inicjatywa ta łączy wielu Polaków. Sztaby WOŚP działają też prężnie u nas, w tym od wielu lat w Kłobucku. Jest to więc niejako sprawa ogólnopolska, ale i lokalna, kłobucka. Zmiana nazwy ronda, w opinii autorów petycji, byłaby więc też formą podziękowania za udział w akcji samym mieszkańcom, ale i podziękowaniem dla samej WOŚP.
Co ważne, w petycji odniesiono się wprost do kwestii wsparcia przez WOŚP naszej miejscowej ochrony zdrowia. W 1997 roku przekazano do Kłobucka dwa kołnierze ortopedyczne, laryngoskop i deski ortopedyczne oraz resuscytator. W 2003 i 2004 wsparła oddział dziecięcy, przekazując monitor nieinwazyjny, łóżeczko dziecięce, inhalatory i pompy strzykawkowe. W latach 2016-2018 był to z kolei holter ciśnieniowy, aparat do lokalizacji naczyń krwionośnych, zestaw do EKG i leżanki. Wreszcie w 2022 WOŚP przekazała do Kłobucka aparat do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, aparat USG i torbę pediatryczną. Łączna wartość sprzętu przekazanego przez WOŚP to ponad 227 tysięcy złotych.
Ktoś może zauważyć, że w Kłobucku w ramach WOŚP zebrano większe kwoty niż w sumie je przekazano z WOŚP na nasz teren. Wspominaliśmy już o tym kiedyś, podsumowując jeden z finałów WOŚP. Środki z fundacji trafiają też do Częstochowy. W wielu wypadkach nasi mieszkańcy korzystają ze sprzętu z WOŚP właśnie tam. Nie można więc tego liczyć w taki najprostszy sposób. Wreszcie sama akcja jest wielkim wydarzeniem społecznym i dla młodego pokolenia – lekcją wolontariatu, która może procentować w przyszłości na korzyść lokalnej społeczności. Jak trafnie zauważają wnioskodawcy, docenienie WOŚP w nazwie ronda będzie nie tylko podziękowaniem dla samej fundacji, ale i dla tych, którzy angażują się w finał WOŚP u nas, na miejscu. Takim dodatkowym bonusem dla miasta może być to, że gdy rondo uzyska imię WOŚP, to jest szansa na promocję miasta. Bo na takie okazje zwykł się na miejscu pojawiać sam Jerzy Owsiak. A to na pewno byłoby wydarzenie medialne. O Kłobucku zrobiłoby się głośno.
Czy więc Kłobuck potrzebuje ronda honorującego WOŚP czy nie – będą o tym decydować samorządowcy. Każdy widzi, że w ostatnich latach odbiór tej akcji charytatywnej bywa różny w zależności od sympatii politycznych, więc możliwe jest, że i tu otworzy się jakaś dyskusja – niekoniecznie zresztą przesądzająca o decyzji, jaka potem zapadnie. Można też dodać, że są dwie „szkoły” – by w lokalnych nazwach promować to, co lokalne i by sięgać po to, co jest powszechnie znane. W tę pierwszą w Kłobucku wpisuje się nazwa ronda poświęconego Długoszowi i – jak dotąd – dzielnicy Zagórze. A w tę drugą – nazwa ronda 3 Maja. Każde podejście ma swoje mocne strony. Propozycja z petycji może jednak – choć nie musi w oczach każdego – łączyć te dwie sprawy. Bo WOŚP jest ogólnopolska, ale też nasza, lokalna, bo mamy własny sztab i własnych wolontariuszy. A może radni będą szukać złotego środka i proponować taką nazwę dla jednego z nowych rond? Skoro kiedyś takowe ma być na krajówce koło marketów, to może właśnie na krajówce najbardziej rzucałoby się w oczy? No cóż, zobaczymy, jak ta sprawa potoczy się dalej. Ciekawi nas też, jakie są wasze opinie na ten temat. Zapraszamy do komentowania w internecie. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Wytańczyli pierwsze miejsce

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Budują dla mieszkańców

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2024

Kwiaty dla oświaty, świadectwa dla uczniów

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2024

Wizyta delegacji z Mościsk w Kłobucku

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2024

Zakrzewski z wotum zaufania i absolutorium

Jarosław Jędrysiak29 czerwca 2024

Areszt w związku z tragicznym wypadkiem w Kłobucku

Jarosław Jędrysiak29 czerwca 2024