Krzepice

Kazimierz Wielki wjedzie do Krzepic

ARCH.
Kazimierz Wielki wjedzie do Krzepic

Ciekawe wydarzenie szykuje się w Krzepicach już w najbliższych dniach. Do miasta wjedzie orszak króla Kazimierza Wielkiego. Będzie też świetna impreza dla miłośników historycznych klimatów. Ale nie tylko – bo program zapowiada wiele atrakcji

Dobrze się dzieje, gdy potencjał historyczny miejsc, w których mieszkamy, jest wykorzystywany z pożytkiem dla współczesnych. Znamy różne historyczne miasteczka, czasem odbywające się tam festiwale ściągające masę widzów – i zazdrościmy. Tymczasem sami mamy wiele do zaoferowania. W Krzepicach pokażą, że tak właśnie jest. Bo proponują udział w świetnie zapowiadającej się imprezie.
W niedzielę 6 sierpnia w Krzepicach odbędzie się „Biesiada historyczna z królem Kazimierzem”. Organizatorzy zachęcają do udziału, rzucając hasło, że będzie to dla wszystkich okazja do przeżycia dnia w średniowieczu. Czyli do poznania tej znanej z książek epoki z bliska, nie tylko przez wzrok, ale też słuch i dotyk – jakby się faktycznie przeniosło w czasie. Co konkretnie ma zapewnić tego rodzaju wrażenia?
Na pewno efektowny będzie sam wjazd królewskiego orszaku do Krzepic. Wiele historycznych imprez i pikników rozpoczynają takie korowody, bo pozwalają one dobrze przyjrzeć się uczestnikom, jacy z zasady prezentują historyczne ubiory, uzbrojenie – a to po prostu przykuwa uwagę. Wjazd królewskiego orszaku rozpocznie imprezę – podkreślmy więc, że jej start to 6 sierpnia o godzinie 15.00. Przy okazji warto dodać, że podczas tej imprezy ze zrozumiałych względów w centrum Krzepic zostanie zastosowana zmiana organizacji ruchu – ulica Krótka oraz część Rynku w Krzepicach będą wyłączone z ruchu. Warto więc brać to pod uwagę, jeśli ma się na ten czas inne plany lub będzie przejeżdżać przez Krzepice. Trzeba po prostu zachować ostrożność i nie jechać na pamięć.
Wróćmy do samego pikniku, bo to najciekawsze. Nie tylko wjazd króla pozwoli poczuć klimat średniowiecza. Będzie też coś, co się dość szeroko ze średniowieczem kojarzy. Mianowicie walki rycerzy. To zawsze widowiskowe, bo mamy ludzi, którzy wkładają serce w odtwarzanie średniowiecznego życia, w tym i rycerskiego rzemiosła. Walki są efektowne, widowiskowe i przypominają prawdziwą średniowieczną bijatykę, a nie teatr. Na pewno będzie na co popatrzeć. Zresztą nie tylko wojenna strona życia w średniowieczu będzie tu prezentowana. Sporo miejsca zajmie też prezentacja rzemiosła w średniowiecznym wydaniu. Wiele przedmiotów codziennego użytku, które dziś mamy… z Chin, dawniej robiono na miejscu i w sposób ręczny. To były różne zapomniane już dziś zawody i techniki. Pasjonaci odtwarzają je, prezentują. Jest ciekawie.
Dawne wieki to oczywiście nie tylko walka zbrojna i praca. W czasie pikniku będzie też zabawa, muzyka, tańce. Będzie też karczma z jadłem. A atrakcją nawiązującą do epoki będzie także bicie monet.
Zapowiada się w ciekawie. Są spore szanse, by w niedzielę między 15.00 a 20.00 na Rynku w Krzepicach rzeczywiście poczuć się jak w średniowieczu. To może być świetny pomysł na weekend. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Krzepice

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Krzepice

Nowi sołtysi

Jarosław Jędrysiak16 lipca 2024

Z myślą o strefie ekonomicznej

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Uczniowie porządkowali zabytkowy kirkut

Jarosław Jędrysiak27 czerwca 2024

W trosce o bezpieczeństwo dzieci

Jarosław Jędrysiak25 czerwca 2024

Woda i ścieki mocno w górę

Jarosław Jędrysiak19 czerwca 2024

Będzie przebudowa skrzyżowania na obwodnicy

Jarosław Jędrysiak14 czerwca 2024