Powiat

Tylko Zakrzew zdatny do kąpieli

Policjanci kontrolują bezpieczeństwo nad wodą. Ta akcja prowadzona jest w powiecie przez cały sezon letni. Kąpiel w miejscu, gdzie jest to zabronione, może kosztować nawet dwie i pół stówki. W takich miejscach nie wolno w ogóle wchodzić do wody.
Tylko Zakrzew zdatny do kąpieli

Przez cały okres wakacji dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku i z podległych komisariatów kontrolują zbiorniki wodne. Na terenach rekreacyjnych mundurowi spotykają się z mieszkańcami, rozmawiają z nimi, a także sprawdzają, czy nie dochodzi tam do naruszenia obowiązujących przepisów prawa

Wakacje w pełni, a temperatury już nieraz zachęcały do wypoczynku nad wodą. Chwilowe ochłodzenie nie przekreśla szans na taką rekreację w sierpniu. Mimo tego, że wakacje to okres beztroski, trzeba zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz najbliższych.
– Wystarczy chwila nieuwagi i może dojść do sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu. W trosce o nasze bezpieczeństwo, w ramach akcji „Bezpieczne wakacje 2023”, kłobuccy dzielnicowi od początku wakacji sprawdzają zbiorniki wodne znajdujące się w naszym powiecie – podaje rzeczniczka kłobuckiej policji, asp. Joanna Wiącek-Głowacz.
Tylko Zakrzew z pozytywnym wynikiem
Policja przypomina, że w powiecie kłobuckim jedynie w zalewie Zakrzew woda uznana została przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach za zdatną do kąpieli.
– Pamiętajmy, że zgodnie z artykułem 55 kodeksu wykroczeń ten, kto kąpie się w miejscu zabronionym, podlega karze do 250 złotych grzywny albo karze nagany. Karane jest także samo przebywanie w wodzie. Wykroczenie to może zostać popełnione zarówno umyślnie, jak i nieumyślnie, czyli na przykład gdy nie wiedzieliśmy, że kąpiel w danym miejscu jest zabroniona. W tym roku w powiecie kłobuckim jedynie zalew Zakrzew w Kłobucku jest dopuszczony przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach do kąpieli – przypomina rzeczniczka kłobuckiej policji.
Bezpiecznie nad wodą
Policja przypomina reż zasady bezpieczeństwa nad wodą. Poza tym, że kąpać się można tam, gdzie nie jest to zabronione, bezpiecznie jest robić to tam, gdzie miejsca są strzeżone, gdzie jest ratownik. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych, dobrze też, żeby miały założone na siebie nadmuchiwane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie. Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody po alkoholu. Wchodząc do wody na trzeźwo, ale też po dłuższym czasie spędzonym na słońcu, pamiętajmy o tym, że musimy stopniowo zmoczyć ciało, żeby przyzwyczaić je do niższej temperatury – bo w ten sposób unikniemy szoku termicznego, który może być niebezpieczny. Pływając na materacach, trzymajmy się blisko brzegu – nie wypływajmy nimi na środek zbiornika wodnego. Pływając łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka. Wypoczywając nad wodą gdzieś poza naszym powiatem, gdzie można wypływać w dłuższy rejs, pamiętajmy o tym, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody. Oczywiście pływając żaglówkami, tak jak łódkami czy kajakami, trzeba pamiętać o założeniu kapoka. Zasady te, jak widać, nie są skomplikowane i są dość powszechnie znane. Inną sprawą jest ich przestrzeganie. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Świetne wyniki naszych maturzystów

Jarosław Jędrysiak12 lipca 2024

Wystartował „Dobry Start”

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Podano stan kont ZUS po waloryzacji składek

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Na międzynarodowych łączach

Jarosław Jędrysiak10 lipca 2024

Radary poszły w ruch

Jarosław Jędrysiak9 lipca 2024

Wkrótce rusza kolejna odsłona programu „Dobry start”

Jarosław Jędrysiak22 czerwca 2024