Powiat

Znów będą środki na instalacje do gromadzenia deszczówki

ARCH.
Znów będą środki na instalacje do gromadzenia deszczówki

Program „Moja Woda” wkrótce będzie miał nową edycję – nową pulę środków do rozdania i nowy nabór wniosków. Zainteresowanie nim jak dotąd było spore i środki rozchodziły się szybko. Nic dziwnego – skoro można dostać pieniądze na instalacje, które pozwalają oszczędzać nietanią przecież wodę, to wielu chciało skorzystać. Warto nie przespać okazji i tym razem

Warto trzymać rękę na pulsie, bo wkrótce mają być ogłoszone nowe nabory wniosków. Program „Moja Woda” służy wspieraniu działań na rzecz zwiększania retencji wody na terenach prywatnych posesji. Można tak gromadzić wodę opadową, można też tę z roztopów. Chodzi o to, by ten naturalny zasób nie był marnowany. Bo gdy jest ulewa, to co prawda zmoczy ona nieźle trawni, sad i ogródek, ale większość tej wody spływa gdzieś do rowów, potem rowami do rzek – i żadnego z niej pożytku już nie ma. Potem przychodzi upał, ludzie podlewają więc trawniki i ogródki wodą z kranu – nieraz nawet wbrew zakazom, bo wodę pitną w czasie suszy z zasady się oszczędza. Co więcej, za wodę z kranu się przecież płaci. A deszczówka jest za darmo. Wystarczy ją tylko złapać i użyć do tego, do czego się nadaje. Pić takiej wody nie będziemy. Ale podlać coś można nią jak najbardziej. Można też użyć do mycia chodnika czy schodów. Można zrobić sobie oczko wodne. Niektórzy pewnie umyją nią też auto – choć formalnie robić tego nie wolno na swojej posesji, no ale wiemy, że się to zdarza cały czas. Krótko mówiąc: zamiast puścić to wszystko do rowu, możemy złapać, zmagazynować i użyć. Za taką wodę nie bije licznik. Jest za darmo.
Nie są za darmo – niestety – zbiorniki na deszczówkę czy też instalacje, które potem służą do jej rozprowadzania. No ale tu właśnie z pomocą przychodzi program „Moja Woda”. W tej chwili Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało już, że nowy nabór wniosków ruszy w najbliższych dniach. W naszym przypadku będziemy się mogli ubiegać o takie środki poprzez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. No i to, co kluczowe: co za te środki można zrobić. Generalnie – można zrobić wiele na rzecz zwiększenia retencji wód opadowych i ich użytkowania w gospodarstwie. Jeśli ktoś ma własną posesję, to może tam deszczówkę gromadzić, może więc dostać środki na to, w czym ją będzie magazynował i czym będzie ją przechwytywał. To wszelkie zbiorniki, przewody i kanały odprowadzające wodę. Jeśli ma się ileś tam wlotów rynien, można je połączyć ze zbiornikiem na deszczówkę. Można też zainwestować w urządzenia do zagospodarowania zebranej wody. Tu zmieszczą się takie sprawy, jak systemy nawadniające czy też rozsączające złapaną deszczówkę. Wystarczy wpisać się w wymagania programu. Zresztą zapewne wrócimy do tego tematu, gdy tylko nowy nabór zostanie ogłoszony. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Świetne wyniki naszych maturzystów

Jarosław Jędrysiak12 lipca 2024

Wystartował „Dobry Start”

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Podano stan kont ZUS po waloryzacji składek

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Na międzynarodowych łączach

Jarosław Jędrysiak10 lipca 2024

Radary poszły w ruch

Jarosław Jędrysiak9 lipca 2024

Wkrótce rusza kolejna odsłona programu „Dobry start”

Jarosław Jędrysiak22 czerwca 2024