Powiat

Wypadki z udziałem motocyklistów

Motocykl to piękna sprawa. Ale i większe ryzyko obrażeń w każdym wypadku.
Wypadki z udziałem motocyklistów

Tylko w czasie sierpniowego długiego weekendu dochodziło w naszym powiecie do zdarzeń drogowych z udziałem motocyklistów aż kilka razy. Był to dla wielu czas wyjazdów na kilkudniowy wypoczynek lub rodzinne spotkania, a dla policjantów z kłobuckiej komendy –okres wytężonej służby. Celem było zapewnienie bezpieczeństwa

Choć jazda na motocyklu to przyjemność, należy pamiętać, że użytkownicy jednośladów, w tym motocykliści, są w grupie niechronionych uczestników ruchu drogowego. Kierujący jednośladem nie jest chroniony karoserią pojazdu, pasami bezpieczeństwa czy poduszką powietrzną. Jedyną ochroną ciała motocyklisty, podczas upadku czy zderzenia z innym pojazdem/przeszkodą, może być odzież motocyklowa, czyli kurtka ochronna, właściwe buty, odpowiednie rękawice oraz kask.
Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami, to główne przyczyny wypadków drogowych powodowanych przez motocyklistów. Jednak na bezpieczeństwo motocyklistów mają wpływ również inni uczestnicy ruchu, przede wszystkim kierujący samochodami. W okresie, gdy na drogach pojawia się coraz więcej jednośladów, powinni oni pamiętać o obserwacji drogi i spoglądaniu w lusterka. Ważne jest również, by zawczasu i wyraźnie sygnalizowali zamiar zmiany pasa ruchu i kierunku jazdy oraz swoim stylem jazdy nie zmuszali kierującego jednośladem do gwałtownego hamowania, gdyż może doprowadzić to do utraty panowania nad motocyklem.
– Tylko w sobotę 12 sierpnia na drogach powiatu kłobuckiego doszło do trzech zdarzeń drogowych z udziałem motocyklistów. Do kolejnych dwóch doszło we wtorek 15 sierpnia. Na szczęście w tych zdarzeniach nikt nie odniósł poważnych obrażeń – podaje rzeczniczka kłobuckiej policji, asp. Joanna Wiącek-Głowacz. – Apelujemy do kierujących o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i rozwagę. Motocyklistom przypominamy, że każdy ma tylko jedno życie. Bezpieczeństwo jest ważniejsze od kilku chwil emocji za kierownicą – dodaje. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Świetne wyniki naszych maturzystów

Jarosław Jędrysiak12 lipca 2024

Wystartował „Dobry Start”

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Podano stan kont ZUS po waloryzacji składek

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Na międzynarodowych łączach

Jarosław Jędrysiak10 lipca 2024

Radary poszły w ruch

Jarosław Jędrysiak9 lipca 2024

Wkrótce rusza kolejna odsłona programu „Dobry start”

Jarosław Jędrysiak22 czerwca 2024