Powiat

Łobodno wreszcie dostanie ronda. Pół powiatu skorzysta

Burmistrz osobiście obserwował obrady sejmiku, podczas których zapadła decyzja o przeznaczeniu środków na przyszłą przebudowę drogi wojewódzkiej nr 491 w powiecie kłobuckim. Przyszłą – ale, miejmy nadzieję, już ostatecznie „zaklepaną”. Niezależnie od wyników wszelkich wyborów.
Łobodno wreszcie dostanie ronda. Pół powiatu skorzysta

To nieoczekiwana i bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców połowy powiatu i gminy Kłobuck. Na poprawę bezpieczeństwa na drogach wojewódzkich czekano bowiem od lat. Wreszcie coś się w tej sprawie dzieje

Przy obecnym natężeniu ruchu ani rozwiązania w zakresie jego organizacji, ani stan techniczny dróg już nie wystarczają. Dążenie do zmian jest więc od dawna zrozumiałe. Było już zresztą sporo nadziei kilka lat temu, że te drogi będą budowane. Wykonywano wówczas projekty przebudowy dróg wojewódzkich na terenie powiatu kłobuckiego. Potem te nadzieje jakby coraz bardziej topniały. Bo mijały lata, a projekty odłożyli w Katowicach gdzieś na półkę – i nic się u nas nie zmieniało. Tylko mnożyły się apele, by coś z tym zrobić. Pomstowaliśmy niejednokrotnie na naszych łamach, że choć projekty przebudowy dróg są gotowe, to żadnej przebudowy nie ma i cicho o tym, by się szykowała. Ta najświeższa wiadomość, że będą środki na przebudowę drogi wojewódzkiej 491, jest więc swego rodzaju zaskoczeniem – ale tym z rodzaju szczególnie przyjemnych.
„Chodzili” za tym do skutku
Burmistrz Jerzy Zakrzewski dał się już poznać z tej strony. Często nie nagłaśnia tego, że podejmuje działania w jakiejś ważnej sprawie, że w ratuszu sprawa nie traci wysokiego priorytetu. A potem wszystko staje się jasne właśnie w momencie, gdy już zapadają kluczowe decyzje. Choć może w tym przypadku dało się zorientować, że władze miasta „chodzą” za sprawą przebudowy dróg wojewódzkich. Pisaliśmy zresztą, że podczas wizyty marszałka województwa w Kłobucku burmistrz Jerzy Zakrzewski zabrał gościa właśnie na skrzyżowanie do Łobodna i dokładnie tam pokazywał, że jest problem z drogami i że trzeba go rozwiązać. Marszałek z kolei mówił w Kłobucku o wysokim priorytecie dla spraw naszego bliskiego regionu. Decyzje w zakresie środków na przebudowę drogi wojewódzkiej wskazują, że nie były to puste słowa.
We wtorek podczas sesji kłobuckiej rady miejskiej burmistrz wraz z radną sejmiku województwa Martą Salwierak przekazali samorządowi lokalnemu i mieszkańcom wiadomość o tym, że determinacja i starania w tej sprawie przyniosły efekt. Na poniedziałkowej sesji sejmiku województwa przyznano w budżecie środki w kwocie 420 mln zł na bardzo długo wyczekiwaną przebudowę drogi wojewódzkiej nr 491.
Pół powiatu skorzysta
Droga 491 to trasa łącząca Częstochowę i Działoszyn. W naszym powiecie przebiega przez gminy Kłobuck, Miedźno i Popów. Całość ma iść do przebudowy. W gminie Kłobuck droga biegnie przez Białą, Kamyk i Łobodno. Ponieważ plany i projekty są już znane, można podać, że w ramach realizacji tego zadania inwestycyjnego w Łobodnie powstaną dwa ronda na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej z ulicą Henryka Sienkiewicza i ulicą Strażacką oraz z ulicą Brzeźnicką i ulicą Nadrzeczną. Rondo będzie też w Białej – na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej z ulicą Sadową i ulicą Jasnogórską. Natomiast w Kamyku powstanie sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej z ulicą Strażacką i ulicą Władysława Reymonta.
Inwestycja ma spory zakres. Zostanie przebudowana cała jezdnia na odcinku drogi wojewódzkiej nr 491. Powstanie nie tylko droga, ale też ścieżki rowerowe i chodniki. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, które da również szansę na sprawne dotarcie do pracy, szkoły czy po prostu do domu.
Decyzja ponad podziałami
– To przełomowa decyzja – mówi burmistrz Jerzy Zakrzewski o pomyślnym dla naszego powiatu głosowaniu w sejmiku.
Jak podkreśla, decyzja ta zapadła zdecydowaną większością głosów, ponad podziałami politycznymi, więc można to interpretować jako po prostu zrozumienie, że wreszcie tę drogę należy przebudować. Jej wpisanie do wieloletniej prognozy finansowej można więc odczytywać jako wyczekiwany krok w kierunku realizacji tak potrzebnej u nas inwestycji.
– Temat budowy rond pojawił się, gdy jeszcze byłem radnym. Traktowałem go z powagą cały czas – będąc radnym, a potem burmistrzem. Mam całe segregatory korespondencji w sprawie przebudowy dróg wojewódzkich. I chyba każda osoba, która mogła mieć wpływ na decyzje w sprawie środków na te drogi, była przeze mnie zawieziona tam na miejsce, by zobaczyła, że problem jest realny. Co prawda to cud, że nie mieliśmy tam w Łobodnie wypadków śmiertelnych, ale rannych nie brakowało, tak samo uszkodzonych pojazdów. Pani radna sejmiku też postawiła sobie za punkt honoru wspieranie tej ważnej dla nas sprawy. Teraz więc mamy w końcu tę oczekiwaną decyzję. Zbliża się koniec tej „epopei” – mówi Jerzy Zakrzewski.
Co prawda to nie jedyna droga wojewódzka, która jest u nas do zrobienia, ale burmistrz żartuje, że może trzeba je będzie budować zgodnie z numeracją – czyli teraz 491, a potem 492 i 494. Na razie osobiście był w sejmiku, by się przyglądać, jak ułoży się głosowanie – i ułożyło się ono pomyślnie dla Kłobucka i powiatu. Mimo zrozumiałej satysfakcji z pozytywnej decyzji, burmistrz tonuje nastoje.
– To oczywiście bardzo ważna decyzja. Dziś się cieszymy. Ale na prawdziwą radość przyjdzie czas, gdy zarząd dróg ogłosi przetarg, wyłoni wykonawcę drogi i podpisze z nim umowę. Można by więc powiedzieć, że nie czas jeszcze na otwieranie szampana. Ale, obrazowo mówiąc, może się on już chłodzić w lodówce – mówi nam Zakrzewski, będący w zupełnie zrozumiałym w tej sytuacji dobrym humorze. (jar)

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Świetne wyniki naszych maturzystów

Jarosław Jędrysiak12 lipca 2024

Wystartował „Dobry Start”

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Podano stan kont ZUS po waloryzacji składek

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Na międzynarodowych łączach

Jarosław Jędrysiak10 lipca 2024

Radary poszły w ruch

Jarosław Jędrysiak9 lipca 2024

Wkrótce rusza kolejna odsłona programu „Dobry start”

Jarosław Jędrysiak22 czerwca 2024