Kłobuck

EtnoPolska z MOK Kłobuck

MOK zrealizuje ciekawy projekt z zakresu lokalnej obrzędowości.
EtnoPolska z MOK Kłobuck

Dobra wiadomość dla kultury i kultywowania tradycji powiatu. Miejski Ośrodek Kultury w Kłobucku otrzymał dofinansowanie w ramach programu EtnoPolska 2023 ze środków finansowych Narodowego Centrum Kultury na realizację zadania pod nazwą „Zapomniane obrzędy mieszkańców wsi z okolic Kłobucka”

Na projekt dotyczący obrzędowości właściwej terenom naszego powiatu przeznaczone będzie 27 tysięcy złotych, w tym 24 tysiące dotacji z Narodowego Centrum kultury. W ramach zadania zostanie opracowana forma sceniczna obrzędu wesela kłobuckiego, którą następnie na stałe włączy do swego repertuaru działający w Miejskim Ośrodku Kultury w Kłobucku Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Kłobucka”. Dzięki temu opracowaniu będzie można kultywować i przekazywać dziedzictwo kulturowe i folklor ziemi kłobuckiej mieszkańcom, dzielić się z nim z odbiorcami z różnych części Polski podczas wyjazdowych występów zespołu, a także na festiwalach, przeglądach i konkursach folklorystycznych. Nasze własne piękne tradycje warto ocalić od zapomnienia. Teraz, dzięki środkom z NCK, będzie to łatwiejsze.
Kolejnym celem, który sobie tutaj postawiono, jest to, aby ludowy strój kłobucki stał się wzorem dla mieszkańców. Zapowiedziane wykonanie sceniczne obrzędu będzie więc także okazją do premiowego pokazu wykonanych w 2021 roku strojów ludowych kłobuckich. Będzie to więc podwójna okazja do upowszechniania folkloru i tradycji ludowych.
Należy uzupełnić, że EtnoPolska to program Narodowego Centrum Kultury, uruchomiony w 2018 roku. Jego celem jest tworzenie warunków dla wzmacniania lokalnej tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze, szczególnie w małych ośrodkach. Program zakłada preferencje dla zadań realizowanych w miejscowościach liczących nie więcej niż 50 tysięcy mieszkańców. EtnoPolska wspiera unikatowe zjawiska folkloru wiejskiego i miejskiego, wpływające w istotny sposób na wzrost kapitału kulturowego, aktywizację i podniesienie poziomu integracji społecznej na obszarach o utrudnionym dostępie do dóbr kultury. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Łatwiej dojechać nad zalew Zakrzew

Jarosław Jędrysiak16 lipca 2024

Emilia Osadnik ze złotem mistrzostw Polski

Jarosław Jędrysiak15 lipca 2024

Wytańczyli pierwsze miejsce

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Budują dla mieszkańców

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2024

Kwiaty dla oświaty, świadectwa dla uczniów

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2024

Wizyta delegacji z Mościsk w Kłobucku

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2024