Rozstrzygnięty został konkurs Planety Energii i ogłoszona została lista placówek oświatowych z całej Polski, które znalazły się w gronie laureatów. Jest wśród nich szkoła z powiatu kłobuckiego
Kapituła 12. edycji konkursu Planety Energii ogłosiła właśnie listę placówek oświatowych z całego kraju, które zostały wyróżnione pakietami bioróżnorodności. Wśród laureatów jest także 12 szkół i przedszkoli z terenu województwa śląskiego. Co więcej, w tej szczęśliwej dwunastce jest również ktoś z naszego powiatu. Dokładnie z gminy Wręczyca Wielka. Wśród wyróżnionych w konkursie Planety Energii znalazło się Przedszkole z Oddziałem Integracyjnym im. Małego Księcia we Wręczycy Wielkiej – grupa Wiewiórki.
Planeta Energii to program edukacyjny, którego celem w najnowszych edycjach jest rozbudzanie zainteresowania przyrodą, budowania świadomości i postaw proekologicznych wśród najmłodszych. Projekt uczy dzieci czym jest różnorodność biologiczna, uwrażliwia na lokalną faunę i florę, wpaja nawyki przyjazne środowisku i zachęca do dbania o przyrodę. W tym sezonie pokazuje, jaki wpływ na życie ma woda. Dzięki scenariuszom zajęć dla nauczycieli i nowym materiałom na PlanetaEnergii.pl każde dziecko może przekonać się, jak fascynujący jest świat roślin i zwierząt – ten charakterystyczny dla Polski, ale też ten najbliższy, który spotkamy tuż za progiem szkoły czy domu.
– W tym roku kapituła konkursu nie miała łatwego zadania, ponieważ większość uczestników wykonała wszystkie zadania w ciekawy i interesujący sposób. W przesłanych sprawozdaniach widać duże zaangażowanie opiekunów i samych dzieci. Cieszę, że kolejny raz możemy wzbudzić w dzieciach ciekawość i zachęcić je do nie zawsze prostych tematów. Tegoroczna „woda” zaczyna już krążyć w krwioobiegach szkół, a przyroda zdaje się nabierać większego znaczenia nawet już w przedszkolach – mówi Krzysztof Konieczny, ambasador Planety Energii.
Biopakiety, którymi wyróżniono sto placówek w kraju, to ciekawe zestawy składające się łącznie aż z 10 elementów, w tym m.in. domku dla jeży, hotelików dla zapylaczy, budek lęgowych dla ptaków, budki dla nietoperzy, karmników i nasion miododajnych roślin. Dzieci będą więc mogły własnoręcznie je zmontować i zainstalować w otoczeniu swojej placówki, a stworzona ostoja dla różnych stworzeń będzie stanowić inspirujący obiekt do przyrodniczych obserwacji na lata.
Planeta Energii, którą Energa z Grupy ORLEN zainicjowała w 2010 roku, pomaga w rozwoju wiedzy u dzieci. Pierwotną ideą było propagowanie wśród nich wiedzy o energii elektrycznej i jej źródłach oraz o bezpiecznym i racjonalnym korzystaniu z prądu. Wraz z rozwojem projektu materiały wzbogacono o treści pozwalające lepiej zrozumieć świat energii wokół nas, wpływ naszych zachowań na ochronę środowiska czy wspieranie zrównoważonego rozwoju. Aktualnie Planeta Energii chce zwrócić dodatkowo uwagę nauczycieli i uczniów na świat przyrody i potrzebę dbania o bioróżnorodność, zwłaszcza lokalną. (jar)
Facebook
YouTube
RSS