Przystajń, Bór Zajaciński

Poprawią dostępność wody

ARCH.
Poprawią dostępność wody

Dla mieszkańców Kamińska i Dąbrowy to informacja doskonała. Bo mają już dość sytuacji, w których u nich kran całkiem wysycha. Gmina rozpoczyna ważną inwestycję. Zabezpiecza się też na wypadek awarii wodociągów

Wójt gminy 6 grudnia zawarł umowę na realizację zadania o wiele mówiącej nazwie: „Poprawa zaopatrzenia w wodę pitną dla południowej części Gminy Przystajń”. Rozwiązywanie nabrzmiałego problemu będzie w praktyce wdrażać firma aż z Jarocina. Gdy skończy, nie powinno już być tak, że latem szczególnie w miejscowościach Kamińsko i Dąbrowa są problemy z dostępem do wody.
Żeby to naprawić, gmina zleca przebudowanie stacji uzdatniania wody w Borze Zajacińskim. Będzie tu między innymi przebudowa studni i budowa dwóch dużych zbiorników na wodę (w sumie 200 metrów sześciennych). W Kamińsku powstanie z kolei stacja wodociągowa. Tu też zresztą będą zbiorniki na wodę. Jej magazynowanie pozwoli na uzupełnianie braków w sytuacji, gdy do tej pory nie było jak zareagować – i mieszkańcy wsi na południu gminy zostawali całkiem bez wody.
Zwraca uwagę, że gmina za jednym zamachem zabezpiecza się też na wypadek awarii sieci wodociągowej. Mianowicie kupią cysternę na wodę pitką o pojemności 5 metrów sześciennych. Jeśli więc coś z wodociągami nawali, będą mogli od razu reagować i posłać mieszkańcom czystą wodę w cysternie. Aż awaria zostanie usunięta.
Wszystko to będzie oczywiście kosztować dość dużo. Ale gmina może sobie na to pozwolić, bo dostała spore wsparcie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Z wartości inwestycji na poziomie ponad 6,2 miliona dofinansowanie pokryje ponad 5,9 miliona. Słowem: rząd miał gest. Przynajmniej ten poprzedni.
Roboty budowlane potrwają do czerwca 2025 roku. Przewiduje się, że mieszkańcy oraz użytkownicy terenów letniskowych w Kamińsku i Dąbrowie latem roku 2025 będą już cieszyć się stałymi dostawami wody pitnej. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przystajń, Bór Zajaciński

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Przystajń, Bór Zajaciński

Dostali 1,2 miliona na ujęcie i wodociąg

Jarosław Jędrysiak14 grudnia 2020

Dostaną na szkoły

Jarosław Jędrysiak14 września 2017