Powiat

Uwaga na rzekome dopłaty do przesyłek kurierskich

Uwaga na rzekome dopłaty do przesyłek kurierskich

Oszuści nie świętują. Dlatego trzeba uważać na metodę, po którą ostatnio częściej sięgają. Chodzi o rozsyłanie fałszywych SMS-ów dotyczących rzekomych dopłat do przesyłek kurierskich lub zmiany danych adresowych dotyczących przesyłki

Sprawa ma zasięg krajowy, więc może dotknąć każdego z nas. Zwłaszcza że dziś poprzez różne sieci dokonujemy zakupów w całym kraju i korzystamy z kurierów. Komunikat Komendy Głównej Policji, FinCERT.pl – Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP i Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości pojawia się nie przez przypadek teraz, gdy liczba zakupów online wzrosła. Jak to działa? Jak kombinują oszuści?
– Kiedy myślisz, że wszystko masz pod kontrolą, nagle dostajesz wiadomość SMS. To informacja o nieoczekiwanej dopłacie do przesyłki lub zmianie adresu dostawy. Zwykle jest to powód do stresu. Niepokój przeradza się w przerażenie, które zaczyna wyłączać racjonalne myślenie i chłodny osąd sytuacji. Wtedy klikasz w link przesyłany w wiadomości, otwiera się strona, zaczynasz aktualizować dane: adres, mejl, numer telefonu. Ostatnie kliknięcia, jeszcze tylko imię i nazwisko, numer karty płatniczej, data jej ważności i kod CVV… Stop! To bardzo popularne oszustwo – przestrzegają przedstawiciele policji.
Taki SMS z linkiem, z prośbą o dane to oszustwo, którego celem jest wyłudzenie danych z karty płatniczej, danych do logowania w serwisach bankowości internetowej, a w konsekwencji można stracić wszystkie pieniądze. A nawet więcej, bo oszuści mogą zaciągnąć na ofiarę kredyt i zabrać te środki dla siebie. Uzyskując dostęp do bankowości elektronicznej ofiary bandyci mogą np. utworzyć wirtualną kartę na telefonie i płacić z konta, do którego uzyskali dostęp. Co robić? Jak się bronić? Jest kilka zasad. Nie klikaj w linki w wiadomości SMS, przeczytaj bardzo uważnie treść komunikatu SMS, nie przekazuj kodów otrzymanych od banków w wiadomościach SMS lub kodów BLIK, nie podawaj danych wrażliwych, a ponadto obserwuj zamówiony towar wyłącznie za pomocą oficjalnej strony internetowej firmy kurierskiej lub jej aplikacji. Ostrożność jest kluczowa – to najważniejsza tarcza ochronna. A jeśli już padło się ofiarą takiego oszustwa? Wtedy natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem, zmień hasło do swojej bankowości internetowej i aplikacji mobilnej, zastrzeż skompromitowaną kartę płatniczą – dzwoniąc na numer 828-828-828. Złóż zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa na policji lub w prokuraturze i zastrzeż skompromitowany dokument potwierdzający tożsamość – wystąp o wydanie nowego. To sporo kłopotów, ale… To jedyna szansa, by choć zminimalizować straty. Najbardziej opłaca się po prostu ostrożność i rozważnie podejmowane decyzje zawsze wtedy, gdy chodzi o pieniądze i o dane wrażliwe. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Świetne wyniki naszych maturzystów

Jarosław Jędrysiak12 lipca 2024

Wystartował „Dobry Start”

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Podano stan kont ZUS po waloryzacji składek

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Na międzynarodowych łączach

Jarosław Jędrysiak10 lipca 2024

Radary poszły w ruch

Jarosław Jędrysiak9 lipca 2024

Wkrótce rusza kolejna odsłona programu „Dobry start”

Jarosław Jędrysiak22 czerwca 2024