Powiat

Już można wnioskować o 800 plus na następny rok

ARCH.
Już można wnioskować o 800 plus na następny rok

1 lutego rozpoczął się okres przyjmowania od rodziców i opiekunów dzieci wniosków o wypłatę 800 plus w nowym okresie świadczeniowym, jaki rozpocznie się od 1 czerwca tego roku do potrwa do 31 maja roku 2025. Warto tu przypomnieć, że formularze składa się obecnie tylko elektronicznie, natomiast wypłata świadczenia odbywa się bezgotówkowo – na rachunek bankowy

W ubiegłym roku w województwie śląskim świadczenie wychowawcze zostało przyznane na około 800 tysięcy dzieci. Kwota wypłaconych świadczeń przekroczyła 4 miliardy 573 milionów złotych. Od początku tego roku kwota świadczenia wychowawczego wynosi 800 złotych na każde dziecko w wieku do ukończenia 18 lat. Jest wypłacana bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Przynajmniej jeszcze w tej chwili tak właśnie jest, choć chodzą już słuchy o możliwych zmianach, które może wprowadzić obecna władza państwowa. – Od początku lutego ZUS rozpoczyna przyjmowanie wniosków na nowy okres świadczeniowy, który potrwa od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r. Wnioski składane są elektronicznie, co pozwala wysyłać je o dowolnej porze dnia i nocy, a także spoza miejsca zamieszkania, również podczas wyjazdu z dziećmi na ferie – przypomina podstawy Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.
Jak złożyć wniosek o 800 plus do ZUS?
Rodzice mają do wyboru kilka sposobów składania elektronicznych wniosków. Mogą to zrobić za pomocą profilu na PUE ZUS, za pośrednictwem bankowości elektronicznej czy portalu Emp@tia, jak również poprzez aplikację mZUS, która jest dostępna na urządzenia mobilne (telefony komórkowe, tablety). Aby korzystać z bezpłatnej aplikacji mZUS, najpierw należy ją pobrać ze sklepów Google Play lub App Store.
– Zawiera ona funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o 800 plus. Jeśli wniosek o to świadczenie złożono w poprzednim okresie świadczeniowym i ZUS je przyznał, to rodzic może utworzyć w aplikacji wniosek na nowy okres świadczeniowy. Taki wniosek zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych. W razie potrzeby, zawsze, może go edytować.
Podobnie jak w przypadku PUE, jeśli dzieci są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, to klient może w kreatorze wniosku pobrać ich dane (m.in. PESEL, datę urodzenia) automatycznie. Dzięki temu nie trzeba wpisywać ich ręcznie – zachęca rzeczniczka.
Funkcje aplikacji mZUS znacznie przyspieszają wypełnienie wniosku, który można wysłać szybko i wygodnie przez tablet lub telefon. Wniosek można również wypełnić na komputerze za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@ tia oraz bankowości elektronicznej banków.
Korespondencja na PUE
Warto o tym przypomnieć, bo to istotne. Pisma, informacje i decyzje dotyczące świadczenia 800 plus są przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS, nawet jeśli wniosek był składany przez bankowość elektroniczną czy portal Emp@tia. Jeżeli rodzic złoży wniosek przez bank albo portal Emp@tia, a nie ma profilu na PUE ZUS, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy mu taki profil automatycznie na podstawie danych podanych przez klienta we wniosku.
Kiedy wypłata świadczenia?
Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego na okres od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r. można złożyć od 1 lutego 2024 r. Od daty złożenia wniosku z wymaganymi dokumentami zależy termin ustalenia prawa i wypłaty świadczenia.
– Jeśli rodzic złoży prawidłowo wypełniony wniosek z wymaganymi dokumentami do 30 kwietnia 2024 r., ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2024 r., co oznacza, że rodzic zachowa ciągłość wypłaty świadczenia 800 plus – wyjaśnia rzeczniczka. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Świetne wyniki naszych maturzystów

Jarosław Jędrysiak12 lipca 2024

Wystartował „Dobry Start”

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Podano stan kont ZUS po waloryzacji składek

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Na międzynarodowych łączach

Jarosław Jędrysiak10 lipca 2024

Radary poszły w ruch

Jarosław Jędrysiak9 lipca 2024

Wkrótce rusza kolejna odsłona programu „Dobry start”

Jarosław Jędrysiak22 czerwca 2024