Powiat

Bezrobocie wciąż małe, ale…

Bezrobocie wciąż małe, ale…

Odnotujmy, jak kształtowała się w ciągu tego roku liczba zarejestrowanych osób bezrobotny w powiecie kłobuckim. Nigdy nie wiadomo, czy za kilka lat nie będziemy wracać do tych danych z nostalgią dla „złotych czasów” na rynku pracy dla pracowników

Na lata poprzednich rządów przypadł okres znacznych spadków liczby bezrobotnych. Ta pozytywna zmiana dotyczyła także naszego powiatu. W zasadzie dziś wydaje się dość odległą przeszłością to, że kiedyś brak pracy był dużym zmartwieniem i wiele było osób, które pracować bardzo chciały, a nie miały gdzie. Dziś najczęściej nie pracuje ktoś, kto faktycznie nie może lub nawet nie bardzo chce, względnie czeka na jakąś świetną okazję, ściśle dopasowaną do jego oczekiwań i kwalifikacji. Robić cokolwiek, za co będzie się mieć zapłacone, jest dziś łatwiej niż kiedykolwiek w historii III RP. Przynajmniej na razie. Dlatego odnotowujemy ten stan, bo… kto wie, co będzie w przyszłych latach. Będzie do czego się porównywać.
Z miesiąca na miesiąc
Liczba osób bez pracy w pewnym stopniu zależy od kalendarza. To znaczy są okresy w roku, gdy zwykle osób takich jest nieco więcej i takie, gdy jest ich nieco mniej. Porównanie kolejnych miesięcy 2023 roku też pokazuje, że najniższa liczba zarejestrowanych osób bez pracy była u nas w powiecie latem i utrzymywała się też jesienią. Generalnie w ciągu roku w większości przypadków z miesiąca na miesiąc następował spadek liczby takich osób. Wahała się ona od 2470 w lutym do 2104 w listopadzie. Nie są to wyniki wcale rekordowe jak dla naszego powiatu, choć ta niższa z liczb jest blisko kiedykolwiek odnotowanych minimów, natomiast ta wyższa… jest i tak nieporównywalnie mniejsza niż w czasach, gdy bezrobocie było problemem społecznym i głównie mówiono o walce z nim, ale nic się za bardzo w tej materii nie poprawiało.
Złote lata
Żeby sobie to uzmysłowić, najlepiej porównać liczbę zarejestrowanych osób bez pracy w powiecie kłobuckim według stanu na grudzień każdego kolejnego roku na przestrzeni ostatnich lat. To świetnie wykaże, jak to z tym bezrobociem było zawniej, a jak jest obecnie.
Zeszłoroczne 2470 ludzi bez pracy zarejestrowanych w PUP w Kłobucku w lutym to… naprawdę nic w porównaniu z szokującymi cyframi sprzed dekady. W latach 2009-2013 – to, przypomnijmy dla lepszej orientacji czasowej, czasy pierwszego i drugiego rządu Donalda Tuska – liczba bezrobotnych rosła w szybkim tempie. W grudniu 2013 roku zbliżyła się do pięciu tysięcy osób – to niemal 2,5 razy więcej niż w ostatnich latach. Osób zarejestrowanych bez pracy w powiecie kłobuckim zaczęło ubywać w 2014 roku. Do 2017 roku spadki były szybkie i znaczące. To lata kilku kolejnych rządów, w największej części tego okresu władzę sprawował rząd Beaty Szydło. Jeśli porównywać dane z grudnia każdego roku, to minimum liczby osób bez pracy w powiecie przypadło na rok 2019 (początek drugiego rządu Mateusza Morawieckiego). Potem była pandemia i wzrost liczby osób bez pracy. Ale nawet w czasie pandemii nie było z pracą tak fatalnie, jak przed 2014 rokiem! Zresztą już od 2020 roku znów zarejestrowanych bezrobotnych mamy u nas stopniowo coraz mniej. Aż do tego roku. W minionym niedawno grudniu znów wskaźnik ten poszedł nieco w górę. Czas pokaże, jak w tej kwestii będzie za kolejnego rządu Donalda Tuska. (jar)

wykres

wykres2

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Poleciały dwa prawka

Jarosław Jędrysiak23 lipca 2024

Świetne wyniki naszych maturzystów

Jarosław Jędrysiak12 lipca 2024

Wystartował „Dobry Start”

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Podano stan kont ZUS po waloryzacji składek

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Na międzynarodowych łączach

Jarosław Jędrysiak10 lipca 2024

Radary poszły w ruch

Jarosław Jędrysiak9 lipca 2024