Kłobuck

Blisko 6,5 tysiąca ton odpadów rocznie

Czy w gminie Kłobuck nie da się lepiej segregować śmieci? Czy wybór właściwego kosza stanowi problem?
Blisko 6,5 tysiąca ton odpadów rocznie

Ilość odpadów odebranych od mieszkańców gminy Kłobuck w ciągu 2023 roku znacznie przekracza sześć tysięcy ton. To zarówno odpady odebrane spod posesji, jak i te z PSZOK-u

Dokładnie 5945,2 tony odpadów odebrane zostało z miejsc zamieszkania – licząc łącznie sektor bloków, domy prywatne w mieście i wiejską część gminy. Do tego 397,82 tony odebrano z punktu selektywnej zbiórki odpadów. I to nie wszystko, bo zabrano też 83,2 tony odpadów w big-bagach. W sumie w tonach daje to liczbę 6426,22. To ponad trzysta kilogramów odpadów na każdego mieszkańca gminy – łącznie z dziećmi. To mniej więcej kilogram odpadów dziennie na osobę. Ilość odpadów odbieranych od mieszkańców waha się w poszczególnych miesiącach, ale nie sposób wskazać, by dominował jakiś konkretny okres w roku – na przykład zima. I wówczas jako winowajca tej sporej masy: popiół. No nie bardzo, skoro na przykład w lutym odebrano w gminie odpadów mniej niż w którymkolwiek innym miesiącu. Dokładnie 360,04 tony. Za to najwięcej w maju – 612,52 tony.
Spory udział w masie odpadów mają wciąż niestety odpady zmieszane. W każdym z trzech sektorów odbioru odpadów w gminie tych zmieszanych jest więcej – i to nie trochę, a blisko dwa razy lub nawet więcej. W sumie w gminie w ciągu roku odebrano spod posesji 3956,74 tony odpadów zmieszanych i – w tym porównaniu trzeba dodać: „tylko” – 1988,46 tony odpadów segregowanych. Jeśli dodać, że jest nacisk na wyłapywanie w segregacji coraz większego odsetka odpadów, a niespełnienie takich wymagań będzie dla gmin kłopotem finansowym – to można się zorientować, że czas coś z tym robić. I najwięcej tu do roboty mają ci, którzy śmieci własnoręcznie pakują do segregowanych lub też – idąc na łatwiznę – więcej wrzucają do zmieszanych. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Wytańczyli pierwsze miejsce

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Budują dla mieszkańców

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2024

Kwiaty dla oświaty, świadectwa dla uczniów

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2024

Wizyta delegacji z Mościsk w Kłobucku

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2024

Zakrzewski z wotum zaufania i absolutorium

Jarosław Jędrysiak29 czerwca 2024

Areszt w związku z tragicznym wypadkiem w Kłobucku

Jarosław Jędrysiak29 czerwca 2024