Kłobuck

Będzie ciepło i ekologicznie

Kiedy gaz w mieście? I czy przejście ciepłowni na opalanie gazem nie spowoduje skoku cen?
Będzie ciepło i ekologicznie

W Kłobucku wreszcie będzie mniej dymu, bo w blokach ciepło będzie pochodziło już nie z kotłów na węgiel, ale na gaz. Sieć ma być najpóźniej w trzecim kwartale tego roku. Mieszkańcy zastanawiają się czy aby ekologicznie, nie znaczy drożej. Władze gminy i kierownictwo ciepłowni mają jednak zabezpieczenie na ewentualność wzrostu cen gazu, mieszkańcy mogą zatem spać spokojnie

Zdaniem burmistrza Zakrzewskiego zamierzenia ciepłowni są bardzo rozsądne, gdyż chodzi właśnie o podłączenie się pod gaz – co od razu by wpłynęło na emisję dymu na terenie miasta. Ale wybór tego paliwa ma mieć jeszcze inne plusy. O podstawach decyzji firmy wspomniał w odpowiedzi na sesji burmistrz.
Wreszcie czyste powietrze!
– Wyborem jest gaz, bo z kalkulacji wynika, że przy przejściu na opalanie gazem będzie możliwe utrzymanie tych samych cen na ten moment. Jednocześnie nie rezygnują z kotłów węglowych, które zmodernizują – dopowiedział istotne kwestie Jerzy Zakrzewski.
Przy czym nie chodzi o to, że będzie jednocześnie w użyciu i gaz, i węgiel. To oznaczałoby, że poprawa jakości powietrza w mieście byłaby co najmniej mniej zauważalna. Podstawowym źródłem energii ma być właśnie gaz, więc na poprawę w zakresie ekologii można liczyć. Natomiast unowocześnione kotły węglowe mają być swego rodzaju zabezpieczeniem opłacalności ekonomicznej, gdyby ceny gazu „zwariowały”. Dobrze wiemy, jak na sytuację na rynku gazu wpłynęła wielka o brutalna międzynarodowa polityka z ostatnich dwóch lat. Firma chce zatem, jak przekonywał na sesji burmistrz, mieć po prostu alternatywę – gdyby gaz urósł do takich cen, że korzystanie z niego byłoby rujnujące, można by w takich okolicznościach decydować się na powrót do opalania węglem. Przy czym już właśnie z pomocą unowocześnionych kotłów, a więc choć częściowo redukując dymienie w stosunku do stanu obecnego. Jeśli gaz nie będzie mocno drożał, sprawdzi się obecna kalkulacja – o wystarczy wówczas tylko błękitne paliwo. A mieszkańcy nie powinni dostać po kieszeni. Tak wynika z wypowiedzi sesyjnej burmistrza, który z kolei opiera się na informacji prezesa spółki.
– Wybór rodzaju pieca to dziś swego rodzaju loteria. Ja nie jestem ekspertem i nawet gdy mieszkańcy proszą o poradę, to trudno coś radzić, bo dziś gaz jest dostępny, a od 2030 roku Unia ogłosiła, że jest zakaz montowania nowych pieców gazowych. Od węgla całkowicie mamy odchodzić. Pellet jest drogi. Zostaje prąd, który też jest drogi. Sieć ciepłownicza jest prostsza, nie trzeba zajmować się indywidualnymi piecami, stąd potrzeba jej rozbudowywania i nasze rozmowy w tym zakresie – dodał burmistrz.
Kiedy gaz?
Co do gazu dla mieszkańców, to burmistrz ma pośrednio informacje, że sieć ma być najpóźniej w trzecim kwartale tego roku. To wniosek na podstawie planów spółki prowadzącej ciepłownię. Natomiast Jerzy Zakrzewski ma też w planach bardziej szczegółowe rozpoznanie obecnego stanu inwestycji w budowę sieci przesyłowej gazu. Spotka się z przedstawicielem spółki gazowniczej. Prawdopodobnie już w połowie tego roku w Kłobucku ruszy punkt, który będzie obsługiwał mieszkańców miasta pod kątem wydawania warunków technicznych do podpięcia ich posesji do sieci gazowniczej. Mają być też przyjmowane zgłoszenia od zainteresowanych. Bo w mieście wciąż są ulice, gdzie mieszkańcy chcieliby mieć dostęp do tej sieci, a na razie nie jest ona jeszcze u nich przewidziana. Będą chętni, to we w miarę kompaktowej zabudowie miasta będzie łatwiej o rozszerzanie zakresu sieci i podłączeń do niej. (jar)

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Łatwiej dojechać nad zalew Zakrzew

Jarosław Jędrysiak16 lipca 2024

Emilia Osadnik ze złotem mistrzostw Polski

Jarosław Jędrysiak15 lipca 2024

Wytańczyli pierwsze miejsce

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Budują dla mieszkańców

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2024

Kwiaty dla oświaty, świadectwa dla uczniów

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2024

Wizyta delegacji z Mościsk w Kłobucku

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2024