Kłobuck

Skarbówka podpowiada w sprawie PIT-ów

ARCH.
Skarbówka podpowiada w sprawie PIT-ów

Przed nami wszystkimi roczne rozliczenie podatków za 2023 rok. Od 15 lutego rozpoczął się okres składania rocznych PIT-ów. W tym roku termin złożenia rocznego rozliczenia upłynie z końcem kwietnia. Kilka ważnych informacji tradycyjnie ma dla nas Urząd Skarbowy w Kłobucku

Skarbówka w Kłobucku, podobnie jak w latach poprzednich, przypomina i podpowiada podstawy rozliczania PIT za miniony rok.
Łatwiej niż kiedyś
Jak co roku osoby rozliczające się na formularzach PIT-37 i PIT-38 znajdą propozycje swoich rozliczeń w usłudze Twój e-PIT, która jest dostępna po zalogowaniu się do e-Urzędu Skarbowego w internecie. Dokonując rozliczeń na tych formularzach można albo zaakceptować przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową propozycje, albo zmodyfikować rozliczenie – na przykład dodając przysługujące ulgi. Warto więc przygotowaną deklarację przejrzeć pod tym kątem. Wielką zaletą obowiązującego w ostatnich latach systemu rozliczeń pozostaje to, że jeśli w terminie do 30 kwietnia nic nie zrobimy z przedstawioną propozycją i nie rozliczymy się samodzielnie – wysyłając PIT w papierowej formie – to wówczas wspomniane przed chwilą propozycje PIT-37 i PIT-38 zostaną zaakceptowane jako ostateczne. Kto pamięta dawną „gorączkę” składania PIT-ów w końcu kwietnia, ten doskonale rozumie, na ile łatwiej mamy z tym dzisiaj. – W usłudze Twój e-PIT można również rozliczyć podatki na formularzach PIT-28, PIT-36 oraz PIT-36L. Korzystając z tych formularzy w usłudze Twój e-PIT należy je samodzielnie uzupełnić o właściwe dane – dodaje Dorota Syguda, kierownik Referatu Referat Wsparcia Urzędu Skarbowego w Kłobucku.
Logowanie
Wróćmy jednak do samej usługi Twój e-PIT. Aby z tej usługi skorzystać, należy zalogować się do systemu e-Urząd Skarbowy. Jak?
Można to zrobić poprzez dane autoryzujące (trzeba podać PESEL lub NIP, kwotę przychodu, nadpłaty – po tym rozpoznają, że to właśnie my jako osoba uprawniona do zajmowania się własną deklaracją logujemy się do systemu). Można też zalogować się przy wykorzystaniu profilu zaufanego, aplikacji mObywatel, bankowości elektronicznej lub e-dowodu – czyli tych sposobów, z których dziś korzystamy coraz częściej, logując się do tych czy innych państwowych instytucji.
Szybciej dostaniemy zwrot
Elektroniczna forma składania rozliczeń podatkowych jest prosta, ekonomiczna, wygodna i niesie ze sobą jeszcze jedną korzyść, a mianowicie gwarantuje szybszy zwrot podatku – w terminie do 45 dni od dnia złożenia rozliczenia. Warto porównać, że dla zeznań składanych w formie papierowej termin ten wynosi aż 3 miesiące.
Inne ważne uwagi
Warto wiedzieć, że w tym roku zmienił się termin przeznaczony do złożenia rozliczenia rocznego na druku PIT-28. Osoby opodatkowujące swoje przychody ryczałtem zyskały więcej czasu na dokonanie rozliczenia. PIT-28 od tego roku należy złożyć do końca kwietnia.
Składając roczne rozliczenia podatkowe możemy podzielić się swoim podatkiem z potrzebującymi, możemy zadeklarować 1,5 proc. podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Lista podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku dostępna jest na stronach Narodowego Instytutu Wolności.
Warto zapoznać się z możliwościami jakie daje serwis e-Urząd Skarbowy. Za pośrednictwem tej usługi można między innymi korespondować z urzędem skarbowym, oglądać swoje rozliczenia, a także sprawdzać swoje rozliczenia (dokonane wpłaty, otrzymane zwroty). Więcej informacji zawsze można znaleźć na stronach dostępnych pod adresem: www.podatki.gov.pl – to podstawowy adres do poszukiwania wiarygodnych informacji w sprawach podatkowych. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Wytańczyli pierwsze miejsce

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Budują dla mieszkańców

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2024

Kwiaty dla oświaty, świadectwa dla uczniów

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2024

Wizyta delegacji z Mościsk w Kłobucku

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2024

Zakrzewski z wotum zaufania i absolutorium

Jarosław Jędrysiak29 czerwca 2024

Areszt w związku z tragicznym wypadkiem w Kłobucku

Jarosław Jędrysiak29 czerwca 2024