Kłobuck

Krok ku rewitalizacji zalewu Zakrzew

Warunki do wypoczynku nad zalewem po rewitalizacji będą znacznie lepsze.
Krok ku rewitalizacji zalewu Zakrzew

Na ostatniej sesji rady miejskiej burmistrz Kłobucka Jerzy Zakrzewski poinformował, że przygotowywane jest postępowanie, które dotyczy sporządzenia dokumentacji projektowej rewitalizacji zalewu Zakrzew. Co to oznacza?

W toku przygotowań do zlecenia sporządzenia dokumentacji, która będzie potrzebna do przeprowadzenia rewitalizacji, w ratuszu podjęto spotkania z wszystkimi stronami zainteresowanymi w zakresie tej sprawy. Możliwość wypowiedzenia się należy tu również do wszelkich organizacji, które działają w oparciu o teren zalewu. W takich warunkach, w uwzględnieniu różnych kwestii znanych i ważnych dla różnych podmiotów, wypracowywana będzie koncepcja rewitalizacji terenu zalewu Zakrzew. Gotowa koncepcja będzie też wiązała wykonawcę dokumentacji projektowej – bo projekt, rzecz jasna, nie będzie budowany dowolnie, ale w oparciu o wypracowane założenia. Burmistrz jest jednak w stanie już teraz ogólnie zarysować, jakiego rodzaju zmian należy oczekiwać nad zalewem i jakie obejmie projekt, który będzie przygotowywany. – Na pewno całkowita modernizacja plaży, wszystkich tych elementów infrastrukturalnych. Chcemy tam doprowadzić wodę i odprowadzić stamtąd ścieki. Teren chcemy oświetlić. Będzie wymienione istniejące molo. W zakresie projektu zmieszczą się wszystkie elementy związane z letnim wykorzystaniem tego miejsca, ale chcemy też skonsultować się z grupą Morsujący Kłobuck, aby również w okresie zimowym były tam stworzone warunki do wydarzeń tego rodzaju, jakie oni organizują. Będziemy się konsultować z inwestorem, który chce tam wybudować obiekt, jaki będzie współgrał z otoczeniem. Dotyczy to również wypożyczalni sprzętu pływającego – zakreślił ogólne ramy na gorąco na sesji burmistrz Kłobucka Jerzy Zakrzewski. Wpływ na kształt rewitalizacji będą mieć też w stosownym zakresie leśnicy, wędkarze i wszyscy zainteresowani już korzystający z tego miejsca w sposób zorganizowany. Jak zresztą widać po tych wstępnych zapowiedziach, docelowo ma się zmienić wiele – z miejsca tylko w podstawowym zakresie urządzonego, co do infrastruktury będącego gdzieś na poziomie pomiędzy zwykłym dzikim brzegiem a zagospodarowanym ośrodkiem turystycznym, będzie to zmierzało właśnie w kierunku tego lepszego i bardziej nowoczesnego zagospodarowania, przy zachowaniu walorów naturalnych tego miejsca. Na pewno przyda się bieżąca woda i tego rodzaju instalacje. Na pewno przyda się dobrze przemyślany dostęp do sprzętu, który pozwoli cieszyć się zalewem nie tylko z brzegu. Ze spraw bardziej technicznych po stronie gminy będzie też remont jazu, który reguluje poziom wody w zbiorniku.
Prawie 9,5-hektarowy zalew z malowniczymi wysepkami i nie mniej malowniczym leśnym otoczeniem to lubiane przez mieszkańców Kłobucka i okolicy miejsce, szczególnie uczęszczane latem, niejednokrotnie też jedyne w powiecie ze statusem legalnego kąpieliska. W naszych czasach wypoczywający tu ludzie potrzebują jednak już nieco lepszej infrastruktury niż ta, jaka powstała w tym miejscu przed kilkunastoma laty i odpowiedziała tylko na część podstawowych potrzeb. Obecnie w związku z aktualnymi tendencjami, ale i w związku z udziałem w wypracowywaniu koncepcji rewitalizacji zalewu wielu zainteresowanych podmiotów można z góry zakładać, że zmiany nie pójdą zbyt daleko w kierunku, który odebrałby temu miejscu jego naturalną atrakcyjność. Jednocześnie zapewnią przy tym normalne dziś minimum zagospodarowania. Szczegóły poznamy oczywiście dopiero wraz z gotową koncepcją, a potem wraz z wykonanymi pracami projektowymi. (jar)

3 komentarze

3 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Łatwiej dojechać nad zalew Zakrzew

Jarosław Jędrysiak16 lipca 2024

Emilia Osadnik ze złotem mistrzostw Polski

Jarosław Jędrysiak15 lipca 2024

Wytańczyli pierwsze miejsce

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Budują dla mieszkańców

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2024

Kwiaty dla oświaty, świadectwa dla uczniów

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2024

Wizyta delegacji z Mościsk w Kłobucku

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2024