Powiat

Groźny wirus w truskawkach z Maroka

Groźny wirus w truskawkach z Maroka

Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach o wykryciu wirusa wywołującego wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW typu A) w partii świeżych truskawek pochodzących z Maroka

Żartów nie ma, bo spożycie produktu zanieczyszczonego wirusem może wiązać się z ryzykiem wystąpienia wirusowego zapalenia wątroby typu A. Truskawki gdzieś z Maroka to w tym wypadku nie tylko namiastka naszych pysznych truskawek, ale i poważne niebezpieczeństwo. Problem dotyczy produktu opisanego na opakowaniu jako „Truskawki świeże 500 g”, z numerem partii „0000/13-3120/2095”, którego importerem z Maroka jest firma z Hiszpanii, a odbiorcą w Polsce Jeronimo Martins Polska S.A. oraz REDENBERG Sp. z o.o.
Jak ustalono w trakcie postępowania wyjaśniającego we współpracy z odbiorcami w Polsce, kwestionowana partia truskawek dostarczona do firmy REDENBERG Sp. z o.o. nie została wprowadzona do obrotu w Polsce – ze względu na niespełnienie wymagań jakościowych firma zutylizowała całą dostarczoną ilość truskawek. Natomiast firma Jeronimo Martins Polska S.A. wprowadziła ten produkt do sprzedaży w kilku województwach, w tym w mazowieckim, podlaskim i pomorskim, gdzie była w sprzedaży około 11-12 marca. Jeżeli ktoś w tym czasie był tam, gdzie produkt był dostępny i skusił się na truskawki, to może mieć problem. Bo nie należy spożywać produktu skażonego wirusem. W przypadku wystąpienia objawów charakterystycznych dla zakażenia WZW typu A należy skontaktować się z lekarzem. U osób dorosłych częstym objawem zakażenia HAV jest żółtaczka, której towarzyszą objawy ogólne, jak gorączka, brak apetytu, nudności, wymioty. I teraz ważne: objawy te pojawiają się 2-7 tygodni od momentu zakażenia i mogą trwać nawet przez wiele tygodni. Więc jeszcze mogły nie wystąpić u kogoś, kto miał pecha zjeść sobie trefne truskawki z Maroka. U około 15 procent pacjentów objawy nawracają lub trwają ciągle nawet przez okres 6-9 miesięcy. U dzieci ponad 90 procent przypadków zakażeń tym wirusem przebiega bez objawów lub z objawami niespecyficznymi, bez żółtaczki. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Uczcili strażaków, którzy oddali życie w Poznaniu

Jarosław Jędrysiak31 sierpnia 2024

Miliony na wyprawkę szkolną już na kontach rodziców

Jarosław Jędrysiak19 sierpnia 2024

Wyjazdowe sukcesy naszych orkiestr

Jarosław Jędrysiak14 sierpnia 2024

Krok ku czystszemu powietrzu w gminie Kłobuck

Jarosław Jędrysiak14 sierpnia 2024

Województwo dofinansuje dwa wozy strażackie

Jarosław Jędrysiak11 sierpnia 2024

Popów i Lipie najbogatsze w powiecie

Jarosław Jędrysiak8 sierpnia 2024