Powiat

Groźny wirus w truskawkach z Maroka

Groźny wirus w truskawkach z Maroka

Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach o wykryciu wirusa wywołującego wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW typu A) w partii świeżych truskawek pochodzących z Maroka

Żartów nie ma, bo spożycie produktu zanieczyszczonego wirusem może wiązać się z ryzykiem wystąpienia wirusowego zapalenia wątroby typu A. Truskawki gdzieś z Maroka to w tym wypadku nie tylko namiastka naszych pysznych truskawek, ale i poważne niebezpieczeństwo. Problem dotyczy produktu opisanego na opakowaniu jako „Truskawki świeże 500 g”, z numerem partii „0000/13-3120/2095”, którego importerem z Maroka jest firma z Hiszpanii, a odbiorcą w Polsce Jeronimo Martins Polska S.A. oraz REDENBERG Sp. z o.o.
Jak ustalono w trakcie postępowania wyjaśniającego we współpracy z odbiorcami w Polsce, kwestionowana partia truskawek dostarczona do firmy REDENBERG Sp. z o.o. nie została wprowadzona do obrotu w Polsce – ze względu na niespełnienie wymagań jakościowych firma zutylizowała całą dostarczoną ilość truskawek. Natomiast firma Jeronimo Martins Polska S.A. wprowadziła ten produkt do sprzedaży w kilku województwach, w tym w mazowieckim, podlaskim i pomorskim, gdzie była w sprzedaży około 11-12 marca. Jeżeli ktoś w tym czasie był tam, gdzie produkt był dostępny i skusił się na truskawki, to może mieć problem. Bo nie należy spożywać produktu skażonego wirusem. W przypadku wystąpienia objawów charakterystycznych dla zakażenia WZW typu A należy skontaktować się z lekarzem. U osób dorosłych częstym objawem zakażenia HAV jest żółtaczka, której towarzyszą objawy ogólne, jak gorączka, brak apetytu, nudności, wymioty. I teraz ważne: objawy te pojawiają się 2-7 tygodni od momentu zakażenia i mogą trwać nawet przez wiele tygodni. Więc jeszcze mogły nie wystąpić u kogoś, kto miał pecha zjeść sobie trefne truskawki z Maroka. U około 15 procent pacjentów objawy nawracają lub trwają ciągle nawet przez okres 6-9 miesięcy. U dzieci ponad 90 procent przypadków zakażeń tym wirusem przebiega bez objawów lub z objawami niespecyficznymi, bez żółtaczki. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Rozmawiali o regionalnej drodze rowerowej

Jarosław Jędrysiak19 kwietnia 2024

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024

Jak poprawnie głosować?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2024

„Bezpieczny cyklista”

Jarosław Jędrysiak30 marca 2024

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024

Policjantka pomogła mamie znaleźć dziecko

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024