Kłobuck

Rusza wielka inwestycja pod Kłobuckiem

Rusza wielka inwestycja pod Kłobuckiem

Będą nowe miejsca pracy, będą wpływy podatkowe dla miasta, będzie rozwój gospodarczy – bo w wybudowanych obiektach będzie prowadzona działalność produkcyjna. Do tego w atrakcyjnej branży ogólnie rozumianego przemysłu motoryzacyjnego. Właśnie podpisano porozumienie inwestora – firmy CTP – z gminą Kłobuck. Dotyczy skomunikowania terenu inwestycji z układem drogowym tak, by dawało to perspektywy dalszego rozwoju i było przyjazne dla mieszkańców

W poniedziałek 25 marca w Urzędzie Miejskim w Kłobucku burmistrz Jerzy Zakrzewski podpisał porozumienie z firmą CTP – największym notowanym na giełdzie właścicielem, deweloperem i zarządcą nieruchomości logistycznych i przemysłowych.
Inwestycja ważna dla Kłobucka i regionu
– To bardzo ważna inwestycja dla naszej gminy, ale myślę, że również dla całego regionu. Firma CTP postanowiła zainwestować u nas swoje środki i uruchomić potężny zakład. W perspektywie najbliższych lat na pewno istotnie wzmocni to potencjał gospodarczy gminy Kłobuck, która uzyska nie tylko wpływy z tytułu podatków, ale także nowe miejsca pracy. Nie ukrywam więc naszej radości i satysfakcji z tego, że doprowadziliśmy do podpisania tego porozumienia, a inwestor wybrał gminę Kłobuck na siedzibę swojej firmy – powiedział podczas uroczystego podpisywania umowy burmistrz Kłobucka Jerzy Zakrzewski.
Podpisane porozumienie dotyczy układu drogowego związanego z realizacją inwestycji firmy w rejonie węzła autostradowego w Lgocie. Prace przygotowawcze, dotyczące tej inwestycji, dziś już nie tylko odbywają się w zaciszu gabinetów, ale są też widoczne w terenie.
Porozumienie pozwala na prowadzenie kolejnego etapu procesu inwestycyjnego.
Działania władz gminy sprzyjają potężnym inwestycjom
– Chcę bardzo podziękować za wzorową współpracę – powiedział w Kłobucku Piotr Flugel, dyrektor reprezentujący firmę CTP podczas podpisania porozumienia z gminą Kłobuck.
– Mamy pieniądze na inwestycje i wierzymy w tę lokalizację. Myślę też, że będziemy poszukiwać dalszych terenów do rozwoju – dodał.
Aktualnie CTP prowadzi prace przygotowawcze związane z uruchomieniem procesu budowy parku biznesowego. Stanie on na terenie o powierzchni 20 ha, zlokalizowanym nieopodal Częstochowy. Będzie to inwestycja typu cross dock, w ramach której powstaną w gminie Kłobuck dwa budynki o powierzchni w sumie 98,4 tys. metrów kwadratowych powierzchni najmu (czyli blisko 10 hektarów!). Pierwszy obiekt ma być gotowy w ciągu roku. Wybudowanie obu obiektów to koszt około 50 milionów euro – nie licząc kosztów zakupu działki itp. Razem to wartość w granicach 70 milionów euro. To około 300 milionów złotych zainwestowane w gminie Kłobuck.
– Mamy wiele lokalizacji na Śląsku, inwestycję w Kłobucku traktujemy jako element całego klastra. Staramy się być obecni wokół dużych aglomeracji. Na tym opiera się nasza filozofia budowania. Nie wybieramy więc lokalizacji, które leżą „pośrodku niczego”. Szukamy dodatkowych miejsc, więc być może będzie w gminie Kłobuck więcej niż tylko to jedno – zapowiedział Piotr Flugel.
– Staramy się klientów wiązać na dłużej. Nie koncentrujemy się na zachętach podatkowych, gdyż nie chcemy, by nasz klient, po ustaniu takich zachęt, poszedł gdzieś indziej, gdzie znów dostanie podobne zachęty – dodał.
W opinii burmistrza Jerzego Zakrzewskiego ta inwestycja to przede wszystkim działanie w kierunku realnego rozwoju gospodarczego gminy Kłobuck. – Na tym rozwoju nam bardzo zależy. Idę w kierunku rozwoju gospodarczego od chwili objęcia funkcji burmistrza, bo to wszystko zmienia, jeżeli mamy inwestorów i podatników tej skali. W efekcie i my mamy większe możliwości inwestycyjne. To zwykła ekonomia i dlatego to ważny dla nas dzień – podkreśla Jerzy Zakrzewski.
– Cieszyliśmy się z inwestycji firmy Hillwood, dziś mamy kolejnego inwestora na wielką skalę. Działania, które od lat promujemy, czyli dobre podejście do inwestora, pomoc na każdym etapie, pokazują teraz, że za jednymi inwestorami przychodzą następni – dodaje burmistrz Kłobucka.
Gmina, którą kieruje Zakrzewski – sam w przeszłości mający bogate doświadczenia biznesowe – pomaga nowym inwestorom w przygotowaniu inwestycji poprzez wsparcie w rozmowach z instytucjami, które wydają decyzje niezbędne do ich uruchamiania. Tworzony jest po prostu dobry klimat do inwestowania właśnie w gminie Kłobuck. A bliskość autostrady i węzła w Lgocie staje się realnym atutem – umiejętnie wykorzystywanym przez władze gminy.
Powstaną miejsca produkcji, a nie zwykłe magazyny
– CTP jest największym notowanym na giełdzie deweloperem powierzchni przemysłowych magazynowych. Oficjalnie przekroczyliśmy już 11 milionów metrów kwadratowych posiadanych powierzchni tego rodzaju. Nasz model biznesowy jest unikatowy. Mamy ponad tysiąc różnych podmiotów, które są naszymi klientami. W większości są to klienci produkcyjni. Na bardzo dużą skalę są to klienci z branży automotive – mówi dyrektor Piotr Flugel.
Firma zakłada współpracę i przyciągnięcie także do gminy Kłobuck właśnie klientów z branży przemysłu samochodowego. Choć dziś inwestycję w gminie Kłobuck dopiero zaczyna być widać w terenie, są już zaawansowane rozmowy z pierwszym z klientów zainteresowanych prowadzeniem działalności na terenie gminy Kłobuck, a kilku kolejnych już wyraziło zainteresowanie możliwościami, które otworzą się dzięki inwestycji CTP na naszym terenie.
– Cieszymy się, że jest to branża produkcyjna. Produkcja daje duże perspektywy jeśli chodzi o zatrudnienie, ale również urozmaicenie naszej oferty gospodarczej jako gminy i regionu – podkreślił burmistrz Jerzy Zakrzewski. – To nie kolejna hala magazynowa. Ten inwestor od początku rozmów stawiał na produkcję i to w atrakcyjnej branży automotive, gdzie obecne są nowoczesne technologie i innowacyjne rozwiązania – dodał.
Będą miejsca pracy
– Nie znamy jeszcze dokładnej struktury najmu, dlatego trudno precyzyjnie określić, ile miejsc pracy może tutaj powstać. Na podstawie rozmiaru powierzchni, które tu zaoferujemy naszym klientom, można szacować, że będzie to około trzystu osób – określił indagowany o to dyrektor Flugel.
Jeszcze w tym roku inwestor rozpocznie na terenie województwa śląskiego realizację kompleksu przemysłowo-magazynowego CTPark Częstochowa.
– Cieszymy się, że firma CTP wybrała właśnie naszą gminę jako miejsce realizacji inwestycji. Są tu doskonałe warunki do prowadzenia biznesu – zarówno pod względem logistyki, jak i zasobów ludzkich. Nasza współpraca od początku układała się doskonale. Do inwestycji zrealizowany zostanie komfortowy dojazd w postaci dróg, które służyć będą wszystkim mieszkańcom naszej gminy i okolic. Ponadto dzięki rozwojowi firmy CTP w naszej gminie będziemy mogli liczyć na dodatkowe wpływy z podatków oraz setki nowych miejsc pracy dla mieszkańców. To dla nas szansa, żeby ciągle rozwijać się gospodarczo – dodaje burmistrz Jerzy Zakrzewski.
Dobrze urządzone miejsce
– Gmina Kłobuck ma silny potencjał wzrostu, napędzany niedalekim sąsiedztwem aglomeracji górnośląskiej. Sądzimy, że zainicjowane dziś zmiany w zakresie lokalnych dróg jeszcze bardziej wzmocnią dostępność komunikacyjną tego regionu i poprawią codzienny komfort mieszkańców – wyjaśnia Wojciech Kamiński, Regional Construction Director w CTP Poland. Zatwierdzony projekt drogowy polepszy dojazd najemców do parku biznesowego CTP. Umożliwi też realizację innych obiektów przemysłowo- logistycznych na tym obszarze, ponieważ wszystkie działki zlokalizowane wzdłuż drogi zyskają do niej dostęp.
Potężny inwestor
Firma CTP, obecna na polskim rynku od 2022 roku, ma obecnie w portfelu 16 inwestycji na różnych etapach realizacji. Część z nich jest już gotowa do użytkowania. Na terenie województwa śląskiego deweloper wybudował dotychczas i oddał do użytku kompleksy CTPark Zabrze i CTPark Katowice.
CTP jest największym notowanym na giełdzie właścicielem, deweloperem oraz zarządcą nieruchomości logistycznych i przemysłowych pod względem powierzchni najmu brutto, posiadającym 11.8 mln mkw. GLA w 10 krajach. Firma certyfikuje wszystkie nowe budynki w systemie BREEAM na poziomie „very good” lub wyższym, a w rankingu Sustainalytics uzyskała rating ESG na poziomie „negligible- risk” (pomijalnego ryzyka), potwierdzając swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

„Nie umiera ten, kto żyje w naszych sercach i pamięci”

Jarosław Jędrysiak22 kwietnia 2024

Samorządowe budynki przestaną kopcić

Jarosław Jędrysiak14 kwietnia 2024

Fotografowali wiosnę

Jarosław Jędrysiak10 kwietnia 2024

Przedszkolaki gośćmi w szkole

Jarosław Jędrysiak26 marca 2024

Są środki na bezcenny zabytek

Jarosław Jędrysiak25 marca 2024

Wkrótce decyzja o budowie drogi wojewódzkiej 491

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024