Troniny

Wymiana dokumentów za darmo

Wymiana dokumentów za darmo

Mieszkańcy Tronin w gminie Lipie nie poniosą kosztów wymiany dokumentów, o ile spełnią proste warunki

Za wymianę dowodów rejestracyjnych się płaci. Jeżeli jednak powodem takiej wymiany jest zmiana adresu zamieszkania, a zmiana ta wynika z decyzji samorządu – może dojść do zwolnienia z należnej opłaty.
Taka sytuacja ma właśnie miejsce w gminie Lipie. Najpierw lokalny samorząd wprowadził w Troninach nazwy ulic. Zresztą na wyraźne życzenie mieszkańców. Gdy pojawiły się nazwy ulic, automatycznie zmieniły się więc także adresy mieszkańców miejscowości. W wyniku decyzji administracyjnej. Skoro w dowodach rejestracyjnych pojazdów figurują adresy właścicieli i użytkowników, to zmiana adresu spowodowała, że dokumenty przestały być aktualne. Pojawiła się konieczność ich wymiany.
Zwolnienie z opłaty w takich sytuacjach jest możliwe, ale nie odbywa się automatycznie. Aby mieszkańców Tronin nie narażać na wydatki, gmina Lipie wystąpiła do powiatu kłobuckiego, by to na tym szczeblu zapadła decyzja o zwolnieniu z opłaty – ze względu na wspomniane wyżej okoliczności. Rada powiatu pochyliła się nad sprawą na ostatniej swej sesji. I podjęła decyzję pozytywną dla mieszkańców Tronin. Teraz mogą oni wymienić dowody rejestracyjne pojazdów za darmo. Pod warunkiem jednak, że spełnią określone dokładnie warunki. Jakie?
Są to warunki proste do spełnienia w przypadku mieszkańców Tronin. Po pierwsze powodem wymiany dokumentu, o którą zawnioskują, musi być właśnie zmiana adresu, która wynika z wprowadzenia w ich miejscowości nazw ulic. Tylko ten powodów daje prawo do zwolnienia z opłaty – inne okoliczności go nie dają. Jeśli więc ktoś teraz wprowadziłby się do Tronin, za wymianę dowodu rejestracyjnego ze swym starym adresem (gdzieś poza Troninami) i tak zapłaci.
Drugi warunek jest równie prosty, ale wymaga odrobiny uwagi. Mianowicie zwolnienie z opłaty obowiązuje w okresie od 26 kwietnia do 30 czerwca bieżącego roku. Nie należy więc wnioskować o wymianę dokumentu za wcześnie, bo się za to niepotrzebnie zapłaci (kto się pospieszył, zaszkodził sobie). Nie można też spóźnić się i zgłosić sprawy po 30 czerwca, bo wnioskując za późno, opłatę się poniesie. Zwolnieni będą więc tylko ci, których adres się zmienił w wyniku wprowadzenia nazw ulic w Troninach i którzy wymianę dowodu rejestracyjnego przeprowadzą między 26 kwietnia a 30 czerwca.
Podobne zwolnienia były uchwalane przez radę powiatu przy okazji zmian adresów czy numeracji domów w różnych miejscowościach w powiecie. Jest to dość typowe wyjście naprzeciw mieszkańcom, na które decydowały się niejednokrotnie władze powiatu. Choć nie odbywa się to nigdy „z automatu”, a wymaga podjęcia stosownych uchwał.

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Troniny

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Troniny

Chcą modernizować ośrodek w Troninach

Jarosław Jędrysiak10 stycznia 2022

Czy Liswarta zagraża wsi?

Jarosław Jędrysiak20 stycznia 2019