Powiat

Zaczną przebudowę drogi wojewódzkiej

Zaczną przebudowę drogi wojewódzkiej

Ronda zamiast najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań, chodniki dla bezpieczeństwa pieszych i planowane pół wieku trwałości nowej drogi – to te elementy, które najbardziej zwracają uwagę. Rozpocznie się przebudowa drogi wojewódzkiej przez Popów, Miedźno, Łobodno i Kamyk – od granicy województwa pod Działoszynem aż po Częstochowę. To jedna z najlepszych wiadomości z zakresu inwestycji drogowych z ostatnich lat.

Kilka dużych miejscowości w naszym powiecie najpierw trochę poczeka na zakończenie remontu, a potem będzie wygodnie i bezpiecznie korzystać z przebudowanej drogi wojewódzkiej nr 491. Trudno o lepsze wiadomości, bo przecież plany tych oczekiwanych zmian kurzyły się już od dziewięciu lat i dopiero teraz idą do realizacji. Gdy przebudowa się zakończy – a będzie to, z uwagi na skalę zadania, w 2028 roku – poruszanie się będzie bardziej bezpieczne, włączanie się do ruchu z dróg podporządkowanych przestanie grozić wypadkiem, a piesi nie będą musieli dreptać po błocie na poboczu. To ma być drogowy XXI wiek – wreszcie, bo to, co mamy do tej pory, już dawno nie przystaje do obecnego natężenia ruchu i obecnych potrzeb.
Klamka zapadła w Katowicach. 11 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego podpisano umowę z firmą Drog- -Bud z Częstochowy, na mocy której nastąpi przebudowa drogi wojewódzkiej nr 491. Trasa przecina gminy Popów, Miedźno i Kłobuck, będąc na ich terenie najważniejszym bądź jednym z najważniejszych szlaków komunikacyjnych. Dla całej północnej części naszego powiatu jest to droga dojazdowa do Częstochowy, która spełnia rolę naszej lokalnej metropolii i do której dojazd musimy mieć po prostu dobry i bezpieczny. Te elementy, które na bezpieczeństwo wpływają, oczywiście są w tym projekcie idącym do realizacji przewidziane. Zakres zadania jest spory. To łącznie 28 kilometrów, które technicznie podzielono sobie na dwa odcinki do realizacji (od Częstochowy do Łobodna i od Łobodna do granicy województwa). Z rozmiarami wiążą się też terminy. Przewidziano 43 miesiące na wykonanie tej inwestycji, czyli niemal cztery lata. Nie trzeba tego rozumieć tak, że nam rozkopią całość i każą przez lata jeździć po wertepach. Realizacja takiego długie odcinka drogi musi być wykonywana po kolei, logicznie. Oczywiście pewnych utrudnień się nie uniknie, ale… dość powiedzieć, że przewiduje się, że gotowa już droga nie będzie wymagała gruntownej przebudowy przez kolejne aż 50 lat! Czyli pojadą nią jeszcze nasze wnuki i prawnuki. Coś, wydawałoby się, po naszych codziennych doświadczeniach z drogami niemal niemożliwego. Ale jest faktem, że dziś, gdy się już buduje, to porządnie, a nie na parę lat. Warto więc zacisnąć zęby na niedogodności robót drogowych i doczekać się efektu.
Zadanie oczywiście nie jest tanie. W porównaniu dl lepiej nam znanych inwestycji gminnych czy powiatowych kosztuje gigantyczne pieniądze. To łącznie ponad 350 milionów złotych. Z czego ponad 200 pochłonie dłuższy ze wspomnianych odcinków od Łobodna do granicy województwa. Nowa droga ma mieć szereg właściwych i spełniających oczekiwania rozwiązań. Powstanie jako droga klasy G – czyli główna. Przewiduje się, że będzie docelowo ważną trasą regionalną. Powstaną liczne elementy ważne dla bezpieczeństwa ruchu: chodniki, ciągi pieszo-rowerowe, zatoki autobusowe. Będzie odpowiednie oznakowanie. Droga ma mieć właściwy drenaż i odwodnienie. Ma być również oświetlona. Do przebudowy pójdą mosty i wiadukty (w sumie 6) oraz cała infrastruktura, która przecina drogę i musi być właściwie uporządkowana. Gotowa DW491 ma być zdolna obsłużyć współczesne natężenie ruchu. Została zaprojektowana z uwzględnieniem najnowszych dostępnych technologii. Jej warstwy bitumiczne zostaną wykonane z asfaltów wysokomodyfikowanych. Stad też zapowiadana wieloletnia trwałość. Naczekaliśmy się tyle, to poczekamy jeszcze trochę. Projekt drogi gotowy był już w 2015 toku, a przecież wiele lat wcześniej domagano się, by go wykonano – bo już wtedy droga wymagała przebudowy. Trzeba było czekać prawie dekadę na odpowiednie decyzje. Dopiero w zeszłym roku sejmik wpisał tę inwestycję do wieloletniej prognozy finansowej. Niedawno pisaliśmy, że sprawa jest w toku. Teraz podpisano umowę. Wkrótce zobaczymy początek robót. To naprawdę jest bardzo dobra i wyczekiwana wiadomość. Po zakończeniu prac tysiące mieszkańców powiatu odczują znaczną poprawę.

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Świetne wyniki naszych maturzystów

Jarosław Jędrysiak12 lipca 2024

Wystartował „Dobry Start”

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Podano stan kont ZUS po waloryzacji składek

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Na międzynarodowych łączach

Jarosław Jędrysiak10 lipca 2024

Radary poszły w ruch

Jarosław Jędrysiak9 lipca 2024

Wkrótce rusza kolejna odsłona programu „Dobry start”

Jarosław Jędrysiak22 czerwca 2024