5 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej – Gazeta Kłobucka
Praca

5 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Zanim spotkamy się z rekruterem, dobrze się przygotujmy, np. eliminując błędy, które mogą negatywnie wpłynąć na nasz wizerunek.
5 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Znalezienie oferty pracy, która nas interesuje, to pierwszy krok. Kolejnym jest stworzenie lub zmodyfikowanie CV. Dzięki profesjonalnemu życiorysowi mamy szansę otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Zanim spotkamy się z rekruterem, dobrze się przygotujmy, np. eliminując błędy, które mogą negatywnie wpłynąć na nasz wizerunek.

 1. Spóźnienie
  Od pracownika oczekuje się punktualności. Spóźnienie na rozmowę rekrutacyjną utrudnia albo wręcz uniemożliwia zbudowanie korzystnego wizerunku. Praca z kimś, kto spóźnia się na pierwsze spotkanie, może okazać się trudna i nieprzyjemna. Wyjdźmy z domu na tyle wcześnie, by mieć pewność, że dotrzemy do siedziby firmy we właściwym czasie, tzn. ok. 10-15 minut przed wyznaczoną godziną. Dzięki temu zyskamy czas, który będziemy mogli poświęcić na wizytę w toalecie, wypicie kawy czy opanowanie emocji.
 2. Wygląd nieadekwatny do sytuacji
  Rozmowa kwalifikacyjna to oficjalne spotkanie, dlatego powinniśmy odpowiednio się zaprezentować. Po pierwsze, ubierzmy się schludnie. Nasz stój powinien być uprasowany, buty – wyczyszczone itd. Unikajmy krzykliwych kolorów, wyzywających krojów ubrań itd. Starając się o ważne stanowisko, zdecydujmy się na garnitur lub garsonkę, aby zaprezentować się elegancko. W niektórych zawodach można pozwolić sobie na nieco mniej oficjalny strój. Pamiętajmy również o odpowiedniej fryzurze. Postarajmy się o to, by wygląd wskazywał na to, że jesteśmy profesjonalistami.
 3. Niekulturalne zachowanie
  Pamiętajmy o tym, by podczas rozmowy kwalifikacyjnej przestrzegać podstawowych zasad kultury. Nie odpisujmy na sms-y, wyciszmy lub najlepiej wyłączmy telefon komórkowy, nie żujmy gumy. Inne, niemal tak samo poważne błędy – to przerywanie rozmówcy, wulgarne słownictwo, wyrażanie znudzenia, czyli ziewanie, rozglądanie się itd. Takie zachowanie jest niedopuszczalne i właściwie dyskwalifikuje nas jako kandydatów ubiegających się o jakiekolwiek stanowisko.
 4. Nieumiejętne skrywanie oznak stresu
  Umiejętność radzenia sobie w trudnych, stresujących sytuacjach to kompetencja miękka, która ma duże znaczenie dla pracodawców. Zanim wybierzemy się na rozmowę kwalifikacyjną, nauczmy się panować nad stresem. Chodzi np. o kontrolowanie głosu. Duże znaczenie ma również mowa ciała. Kurczowe zaciskanie dłoni, zamknięta postawa, unikanie kontaktu wzrokowego – postarajmy się wyeliminować podobne zachowania. W tym celu możemy np. poznać i stosować techniki radzenia sobie ze stresem.
 5. Brak pytań do rekrutera
  Kiedy rozmowa dobiega końca, osoba, która ją prowadzi, najczęściej zachęca do zadawania pytań. Ważne, by wykorzystać ten czas i np. doprecyzować, na czym miałaby polegać nasza praca. Można zapytać również o to, kiedy zapadnie decyzja dotycząca przyjęcia lub odrzucenia naszej kandydatury. Brak pytań świadczy m.in. o tym, że nie zaangażowaliśmy się w rozmowę, ponieważ nie zależy nam na uzyskaniu dodatkowych informacji, rozwianiu ewentualnych wątpliwości itd. Aby nie popełnić tego błędu, nie ubiegajmy się o pracę, która nas nie interesuje.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Praca

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Praca

112

Bezrobocie nadal maleje

Jarosław Jędrysiak3 października 2018
sc

PRACA – zastępca szefa produkcji oraz pracownik produkcji

Ewa Chojnacka19 kwietnia 2018
wpis

Firma ANTRA poszukuje pracowników!

Ewa Chojnacka20 marca 2018
prac

Firma WIELTON z siedzibą w Wieluniu poszukuje pracowników!

Ewa Chojnacka11 października 2017
euro

EUROBOX rekrutuje

Ewa Chojnacka12 września 2017
work

Jakie kompetencje twarde powinien posiadać pracownik?

Ewa Chojnacka19 sierpnia 2017