Jak opisać zainteresowania w CV? – Gazeta Kłobucka
Praca

Jak opisać zainteresowania w CV?

Tworząc życiorys, wspomnij również o zainteresowaniach. Dzięki temu wykażesz, że praca nie pochłania całego Twojego czasu.
Jak opisać zainteresowania w CV?

Najważniejsze części CV to te, które dotyczą doświadczenia zawodowego, umiejętności i kwalifikacji, jakie posiadasz. Tworząc życiorys, wspomnij również o zainteresowaniach. Dzięki temu wykażesz, że praca nie pochłania całego Twojego czasu. Ważne, by pracownik spełniał się w różnych sferach swojego życia. Hobby to jedna z nich.

Tworząc swoje CV w odpowiedzi na różne oferty pracy, poświęć nieco uwagi zainteresowaniom. Eksperci Pracuj.pl doradzają, jakich zasad warto przestrzegać.

 • Aktualizuj informacje zawarte w CV.
  Zainteresowania, tak jak inne informacje zamieszczane w życiorysie, mogą się dezaktualizować. Zanim wyślesz swoją aplikację, sprawdź dokładnie, co należy w niej zmienić. Jeśli kilka lat wcześniej interesowałeś się nowoczesnymi technologiami, a później przeniosłeś swoją uwagę na coś innego, możesz wypaść niewiarygodnie, odpowiadając na pytanie o hobby.
 • Nie kłam.
  Aby uniknąć niezręcznych sytuacji w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, zamieszczaj w dokumentach aplikacyjnych nie tylko aktualne, ale również prawdziwe informacje. Lepiej pominąć zainteresowania w CV niż pisać o takich, z którymi w rzeczywistości masz niewiele wspólnego. Kłamstwo w życiorysie może zostać wykryte np. wtedy, gdy okaże się, że rekruter posiada zainteresowania takie jak te, o których wspomniałeś.
 • Pisz konkretnie.
  Turystyka, literatura, sport – takie ogólniki niewiele o Tobie mówią. Postaraj się skonkretyzować informacje, jakie zamieszczasz w CV. Wskaż nazwy krajów lub regionów, jakie lubisz zwiedzać, jeśli pasjonują Cię podróże. Nazwij gatunki literackie, które najchętniej czytasz. Podaj nazwę dyscypliny sportowej, którą uprawiasz itd.
 • Wymień pasje, które mają związek z pracą, o którą się starasz.
  Dobrze, gdy fotograf fascynuje się najnowszym sprzętem, nauczyciel języków obcych – nietypowymi formami przekazywania wiedzy i umiejętności z tego zakresu, a sprzedawca w sklepie zoologicznym – zwierzętami. Zgłębianie tajników zawodu również w czasie wolnym może wskazywać na to, że lubisz swoją pracę i traktujesz ją nie tylko jako źródło dochodów.
 • Staraj się nie wspominać o kontrowersyjnych zainteresowaniach.
  Pomiń pasje, które wzbudzają skrajne emocje lub mogą zostać negatywnie odebrane. Nie pisz o zainteresowaniach związanych z religią, polityką, seksem oraz innymi dziedzinami, które uznaje się za kontrowersyjne lub nieakceptowane społecznie. Rozmowa kwalifikacyjna to nieodpowiedni czas na dyskusje światopoglądowe. Kandydat powinien zaprezentować się nie jako skandalista, ale jako profesjonalista.
 • Naucz się mówić o swoim hobby.
  Opisanie pasji w odpowiedni sposób to zbyt mało. Naucz się również mówić o swoich zainteresowaniach czy pracy w taki sposób, aby wzbudzić ciekawość rozmówcy, zaintrygować go i pobudzić jego wyobraźnię. Dzięki temu możesz zaprezentować się jako osoba, która potrafi czerpać satysfakcję z tego, co robi i zaraża swoim entuzjazmem innych. W niektórych zawodach umiejętność zainteresowania rozmówcy tym, co ma się do powiedzenia jest niezwykle ważna, o ile nie kluczowa.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Praca

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Praca

112

Bezrobocie nadal maleje

Jarosław Jędrysiak3 października 2018
sc

PRACA – zastępca szefa produkcji oraz pracownik produkcji

Ewa Chojnacka19 kwietnia 2018
wpis

Firma ANTRA poszukuje pracowników!

Ewa Chojnacka20 marca 2018
prac

Firma WIELTON z siedzibą w Wieluniu poszukuje pracowników!

Ewa Chojnacka11 października 2017
euro

EUROBOX rekrutuje

Ewa Chojnacka12 września 2017
work

Jakie kompetencje twarde powinien posiadać pracownik?

Ewa Chojnacka19 sierpnia 2017