Jakie kompetencje twarde powinien posiadać pracownik? – Gazeta Kłobucka
Praca

Jakie kompetencje twarde powinien posiadać pracownik?

Zatrudniający kierują oferty pracy do osób posiadających określone kwalifikacje.
Jakie kompetencje twarde powinien posiadać pracownik?

Od tłumacza oczekuje się biegłej znajomości języka obcego, agent nieruchomości musi mieć wiedzę na temat rynku mieszkaniowego itd. Praca w określonym zawodzie wymaga kwalifikacji i umiejętności – właśnie tym są kompetencje twarde.

Zatrudniający kierują oferty pracy do osób posiadających określone kwalifikacje. Wykształcenie i umiejętności potwierdzone certyfikatami, dyplomami i zaświadczeniami stanowią odpowiedniki kompetencji twardych, które mają znaczenie dla pracodawców.

 1. Wiedza specjalistyczna/branżowa
  Dyplomy ukończenia studiów (również podyplomowych), certyfikaty, zaświadczenia itp. – możemy szybko udowodnić pracodawcy, że posiadamy konkretne kompetencje twarde. Wystarczy, że przedstawimy dyplom lub inny dokument potwierdzający zdobycie wiedzy niezbędnej do uzyskania uprawnień.
 2. Znajomość języków obcych
  Biegła znajomość języka angielskiego lub niemieckiego to wymóg, który pojawia się w wielu ofertach pracy. Potwierdzenie zdobycia kwalifikacji językowych na określonym poziomie stanowi certyfikat. Aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie ciekawych możliwości zatrudnienia, warto opanować mniej popularne języki, takie jak czeski, chiński, japoński, koreański itd.
 3. Umiejętność obsługi programów komputerowych i urządzeń wykorzystywanych w danej profesji
  Fotograf musi obsługiwać programy do obróbki graficznej zdjęć. W przypadku sekretarki lub recepcjonistki liczy się znajomość pakietu MS Office, a także specjalistycznych aplikacji i programów umożliwiających skuteczne zarządzanie rezerwacjami itp. W wielu profesjach wykorzystuje się narzędzia informatyczne usprawniające pracę. Sprzedawca powinien posiadać umiejętność obsługi kasy fiskalnej.
 4. Prawo jazdy lub inne uprawnienia
  Prawo jazdy jest niezbędne nie tylko w przypadku zawodowych kierowców. Posiadania uprawnień do prowadzenia pojazdów oczekuje się również od opiekunek dziecięcych, przedstawicieli handlowych, dostawców itd. Specjalne licencje zawodowe są niezbędne w przypadku takich profesji, jak: geodeta, budowlaniec itp.

Zdobycie określonej kompetencji twardej sprawia, że pracownik staje się bardziej atrakcyjny dla pracodawców i zyskuje dodatkowe możliwości zawodowe. Warto pamiętać, że pewne umiejętności należy stale rozwijać i doskonalić, ponieważ w przeciwnym razie się je traci. Istotne jest również nieustanne aktualizowanie wiedzy.

Jak opisać kompetencje twarde w CV?
Wymieniając kompetencje twarde w dokumentach aplikacyjnych lub w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, powołujmy się na konkretne informacje, takie jak np. daty uzyskania uprawnień itp. Ważne jest również przedstawienie dowodu zdobycia określonych kwalifikacji. Możemy zabrać na rozmowę rekrutacyjną dokumenty stanowiące potwierdzenie treści, jakie zamieściliśmy w życiorysie.

Pamiętajmy o tym, aby w podawać potencjalnemu pracodawcy wyłącznie prawdziwe informacje. W przeciwnym razie możemy szybko stracić pracę ze względu na brak kwalifikacji niezbędnych do jej wykonywania. Kłamstwo może wyjść na jaw w trakcie spotkania z rekruterem.

2 komentarze

2 Komentarze

 1. vps review

  5 listopada 2019 at 04:13

  I do trust all of the ideas you have offered on your post.
  They’re really convincing and will certainly work. Still, the
  posts are too short for newbies. May you please prolong them a little from subsequent time?

  Thank you for the post.

 2. harmonic scanner strategies

  16 września 2019 at 12:22

  Thanks for one’s marvelous posting! I seriously enjoyed reading it,
  you can be a great author.I will be sure to bookmark your blog
  and will eventually come back someday. I want to encourage one to continue your great writing, have a nice day!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Praca

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Praca

konkurs1

Nagrody za stare zdjęcia

Jarosław Jędrysiak29 czerwca 2020
dokumenty

Będzie spis rolny, można dorobić

Jarosław Jędrysiak25 czerwca 2020
33

Polska to nie jedyny kierunek pracowników z Ukrainy

Jarosław Jędrysiak14 maja 2020
senior

Emeryt może dorobić więcej

Jarosław Jędrysiak12 marca 2020
zus

Jak to jest z emeryturami dla obcokrajowców?

Jarosław Jędrysiak15 stycznia 2020
kierunek

Zmiana pracy – czym się kierować?

Ewa Chojnacka26 sierpnia 2019