Ten list z ZUS warto przeczytać – Gazeta Kłobucka
Wokół nas

Ten list z ZUS warto przeczytać

Dla osób, które mają co najmniej 35 lat, przygotowano wyliczenia tak zwanej hipotetycznej emerytury.
ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE, PIXABAY.COM
Ten list z ZUS warto przeczytać

ZUS. Ponad 19 milionów osób otrzyma list z Informacją o stanie konta ubezpieczonego w ZUS. Warto uważnie go przeczytać. Znajdziemy w nim informacje o sumie składek na naszym koncie emerytalnym oraz wyliczenie prognozowanej emerytury

Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU) to przede wszystkim szczegółowe dane o naszym koncie emerytalnym, tj. o zgromadzonych tam środkach osób ubezpieczonych do 2017 r. i ich kapitale początkowym. Dokument wskazuje też, ile składek ubezpieczony zgromadził na dziedziczonym subkoncie w ZUS i jaka kwota trafiła do otwartego funduszu emerytalnego (jeżeli ktoś jest członkiem OFE). Informacja zawiera również zestawienie składek emerytalnych z poszczególnych miesięcy 2017 r.

Dla osób, które mają co najmniej 35 lat, przygotowano wyliczenia tak zwanej hipotetycznej emerytury. Dzięki temu mamy obraz naszego przyszłego świadczenia z dotychczas odprowadzonych składek – czyli w sytuacji gdybyśmy już w danym momencie zaprzestali pracować i na ubezpieczenie emerytalne nie trafiłaby ani jedna złotówka.

Kolejne wyliczenie to kwota, jakiej można by się spodziewać, gdybyśmy pracowali do ukończenia wieku emerytalnego przy założeniu, że nasze wynagrodzenie się nie zmieni. Dodatkowe dwa warianty uwzględniają w przyszłej emeryturze również składki z subkonta w ZUS.

– Warto zaznaczyć, że prognozowane wyliczenia mają charakter orientacyjny i nie uwzględniają takich zmiennych jak wzrost zarobków, który następuje wraz z rozwojem kariery zawodowej. Ostatecznie to od każdego ubezpieczonego zależy, jaki będzie efekt jego aktywności zawodowej – podkreśla Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Nie wszyscy otrzymają jednak list z ZUS. Do osób, które założyły profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (www.pue.zus. pl) nie wysłano tej korespondencji. Użytkownicy PUE dostęp do tych informacji mają w każdej chwili po zalogowaniu się na swoim koncie.

W razie pytań lub wątpliwości dotyczących stanu konta zawsze można kontaktować się z ZUS. Wystarczy przyjść do naszej placówki, zadzwonić do Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (nr tel. 22 560 16 00) albo odwiedzić naszą stronę internetową www.zus.pl.

Listy z IOSKu trafią do klientów ZUS najpóźniej do końca sierpnia. Do korespondencji ZUS dołącza także wyjaśnienie, co oznaczają kolejne akapity w Informacji o Koncie Ubezpieczonego. (oprac. red.)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wokół nas

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Wokół nas

smartphone

5G to przyszłość, a nie powód do obaw

Jarosław Jędrysiak12 września 2019
6rhyt

Matura bez matematyki?

Jarosław Jędrysiak27 lutego 2019
vbvb

Aby nie zostać niewolnikiem

Jarosław Jędrysiak12 listopada 2018
tr-1-1

PiS z sejmikowymi ambicjami

Jarosław Jędrysiak8 listopada 2018
yu

Jesień – niebezpieczna pora na drogach

Adam Świerczyński6 listopada 2018
zzz

W piątek Światowy Dzień Reumatyzmu

Ewa Chojnacka8 października 2018