AKCJA. Ruszyła kampania społeczna „Dzieci kopią dorosłych”. Nie chodzi o kopanie. Chodzi o kopiowanie. Tych fatalnych nawyków
Sprawa jest prosta. Dzieci znacznie skuteczniej uczą się poprzez naśladowanie dorosłych niż dzięki temu, że dorośli im coś wyjaśniają polecają, każą. Działa to zarówno w sytuacjach pożądanych, jak i tych raczej wstydliwych i nawet potencjalnie niebezpiecznych. Przykład sytuacji pozytywnej? Chcesz, żeby dziecko wyrzucało śmieci do kosza, dbaj o to, by zawsze w obecności dziecka wyrzucać śmieci do kosza. Sytuację negatywną już chyba każdy może sobie uświadomić: będziesz przy dziecku rzucać papierki na chodnik, a nie do kosza, to dziecko też będzie to robić – choćby nie wiem jak dużo mu tłumaczyć, że tak nie wolno. Przykład idzie od dorosłych do dzieci i działa bardzo mocno i trwale.
Przykład z koszem i śmieciami to i tak w sumie drobiazg. Są gorsze sytuacje, w których dzieci obserwują złe zachowania rodziców czy w ogóle dorosłych, a potem robią to samo. Dzieci, obserwując swoje dorosłe autorytety, stają się ich odwzorowaniem – kopią, o której mowa w tytule kampanii społecznej. Bardzo ważne jest, by dzieci nie otrzymywały złych wzorców. Dotyczy to wszelkich działań dorosłych o charakterze demoralizacyjnym lub wręcz kryminalnym. Ale nie trzeba sięgać aż po sprawy kryminalne. Kto z ręką na sercu może zapewnić, że nigdy przy dziecku nie przeszedł przez ulicę w miejscu niedozwolonym lub na czerwonym świetle? Kto, prowadząc auto, w którym wiózł dziecko, zawsze przestrzegał przepisów ruchu drogowego i kontrolował swój poziom agresji wobec innych kierowców? Kto nigdy przy dziecku nie lekceważył ostrzeżeń, poleceń, znaków ustawianych przez uprawnione służby? No właśnie. Dzieci wszystko widzą i będą to naśladować. Nic potem nie pomoże mówienie im, że tak robić nie wolno. Widziały, że jednak komuś wolno – bo to robi.
Akcja ma szerokie poparcie instytucji. Poza policją zaangażowała się w nią też straż pożarna, WORD, pogotowia ratunkowe, straż graniczna, leśnicy, ochrona środowiska. Bo promocja właściwych zachowań jest ważna na wielu obszarach, których dotyka działalność tych służb i instytucji. Na cele kampanii powstał szereg materiałów informacyjno- -edukacyjnych, a jednym z nich jest dedykowany działaniom „Śląski Kalendarz Profilaktyczny 2021”, w ramach którego śląscy policjanci oraz wspomniane podmioty, za pomocą fotografii oraz krótkich opisów, ukazują najpopularniejsze z negatywnych zachowań dorosłych, ale także wskazują pozytywne wzorce do naśladowania. Jedną z kart tego kalendarza prezentujemy. (jar)
Facebook
YouTube
RSS