Wokół nas

Dzieci kopią dorosłych

Pani przechodzi z dzieckiem przez zamknięte rogatki. Czy dziecko, gdy dorośnie, będzie unikało robienia takich niebezpiecznych rzeczy? Nie, będzie naśladować dorosłego. Będzie jego kopią. To przykład jednej ze stron kalendarza, o którym piszemy w artykule. POLICJA
Dzieci kopią dorosłych

AKCJA. Ruszyła kampania społeczna „Dzieci kopią dorosłych”. Nie chodzi o kopanie. Chodzi o kopiowanie. Tych fatalnych nawyków

Sprawa jest prosta. Dzieci znacznie skuteczniej uczą się poprzez naśladowanie dorosłych niż dzięki temu, że dorośli im coś wyjaśniają polecają, każą. Działa to zarówno w sytuacjach pożądanych, jak i tych raczej wstydliwych i nawet potencjalnie niebezpiecznych. Przykład sytuacji pozytywnej? Chcesz, żeby dziecko wyrzucało śmieci do kosza, dbaj o to, by zawsze w obecności dziecka wyrzucać śmieci do kosza. Sytuację negatywną już chyba każdy może sobie uświadomić: będziesz przy dziecku rzucać papierki na chodnik, a nie do kosza, to dziecko też będzie to robić – choćby nie wiem jak dużo mu tłumaczyć, że tak nie wolno. Przykład idzie od dorosłych do dzieci i działa bardzo mocno i trwale.
Przykład z koszem i śmieciami to i tak w sumie drobiazg. Są gorsze sytuacje, w których dzieci obserwują złe zachowania rodziców czy w ogóle dorosłych, a potem robią to samo. Dzieci, obserwując swoje dorosłe autorytety, stają się ich odwzorowaniem – kopią, o której mowa w tytule kampanii społecznej. Bardzo ważne jest, by dzieci nie otrzymywały złych wzorców. Dotyczy to wszelkich działań dorosłych o charakterze demoralizacyjnym lub wręcz kryminalnym. Ale nie trzeba sięgać aż po sprawy kryminalne. Kto z ręką na sercu może zapewnić, że nigdy przy dziecku nie przeszedł przez ulicę w miejscu niedozwolonym lub na czerwonym świetle? Kto, prowadząc auto, w którym wiózł dziecko, zawsze przestrzegał przepisów ruchu drogowego i kontrolował swój poziom agresji wobec innych kierowców? Kto nigdy przy dziecku nie lekceważył ostrzeżeń, poleceń, znaków ustawianych przez uprawnione służby? No właśnie. Dzieci wszystko widzą i będą to naśladować. Nic potem nie pomoże mówienie im, że tak robić nie wolno. Widziały, że jednak komuś wolno – bo to robi.
Akcja ma szerokie poparcie instytucji. Poza policją zaangażowała się w nią też straż pożarna, WORD, pogotowia ratunkowe, straż graniczna, leśnicy, ochrona środowiska. Bo promocja właściwych zachowań jest ważna na wielu obszarach, których dotyka działalność tych służb i instytucji. Na cele kampanii powstał szereg materiałów informacyjno- -edukacyjnych, a jednym z nich jest dedykowany działaniom „Śląski Kalendarz Profilaktyczny 2021”, w ramach którego śląscy policjanci oraz wspomniane podmioty, za pomocą fotografii oraz krótkich opisów, ukazują najpopularniejsze z negatywnych zachowań dorosłych, ale także wskazują pozytywne wzorce do naśladowania. Jedną z kart tego kalendarza prezentujemy. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wokół nas

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Wokół nas

Te energetyki wycofano ze sprzedaży

Jarosław Jędrysiak2 lutego 2021

Chęć szczepienia każdy może zgłosić

Jarosław Jędrysiak27 stycznia 2021

Koronawirus a nasze plany na 2021 rok

Adam Świerczyński21 stycznia 2021

Nieodśnieżanie chodnika może być kosztowne

Adam Świerczyński18 stycznia 2021

Czy toną głównie nieodpowiedzialni nastolatkowie?

Jarosław Jędrysiak20 sierpnia 2020

Wanilia z krowich placków, czyli: co słychać w nauce

Jarosław Jędrysiak19 sierpnia 2020