Kłobuck, Wręczyca Wielka

Starosta rozgrywa kulturą?

Starosta Henryk Kiepura do tej pory nie przyznał się, że tak naprawdę od samego początku nie interesowało go bezpłatne wynajęcie sali w MOK-u.
Starosta rozgrywa kulturą?

KULTURA. W ośrodkach kultury w Kłobucku i we Wręczycy Wielkiej odbył się spektakl „Chłopi”. Widowisko zorganizowane z rozmachem, pięknymi strojami i oprawą muzyczną. Starostwo powiatowe było jednym ze współorganizatorów tego wydarzenia. We Wręczycy artyści mogli zagrać bezpłatnie, w Kłobucku, aby tak się stało, powiat za salę musiał zapłacić. Zła dyrektorka MOK – wielkoduszny starosta. Jak to zazwyczaj bywa – informacja poszła w eter. Jest jednak – i to wcale nie takie małe – „ale”

Magdalena Kurzak

Podczas ostatniej sesji rady powiatu starosta Henryk Kiepura w swoim sprawozdaniu pochwalił się, że starostwo było współorganizatorem widowiska „Chłopi” w wykonaniu Stowarzyszenia Mix-Art Kłobuck oraz Zespołu Folklorystycznego „Wrzosowianie”, które odbyło się w ośrodkach kultury w Kłobucku i we Wręczy Wielkiej. I pewnie nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że we Wręczycy Wielkiej powiat za salę płacić nie musiał, a w Kłobucku zapłacił tysiąc złotych. Starosta Henryk Kiepura w bardzo szybkim czasie stał się mecenasem kultury, dzięki któremu mieszkańcy Kłobucka mogli zobaczyć widowisko, a – jak można się łatwo domyślić – dyrektor MOK-u Olga Skwara zyskała miano tej, która kulturę niszczy.
– W Kłobucku jest zadziwienie, że musieliśmy płacić za wynajęcie sali na bezpłatny występ – mówi Maciej Zielonka, radny, który podczas sesji rady powiatu chciał się dowiedzieć, dlaczego tak się stało i jakie koszty poniósł w związku z tym powiat przy organizacji tego przedsięwzięcia. Starosta Henryk Kiepura, choć o kosztach i kulisach powstania widowiska odpowiedział bardzo szeroko, to już odpowiedzi na pytanie o przyczynę opłaty za salę w kłobuckim MOK-u radny Zielonka nie
uzyskał.
– Współorganizatorami projektu było Stowarzyszenie Mix-Art z Kłobucka, Starostwo Powiatowe, Zespół Szkół nr 3 i Gminny Ośrodek Kultury we Wręczycy. Około pół roku temu zgłosiła się pani Marzena Garncarek z taką prośbą – mówi Henryk Kiepura. – Wspieraliśmy finansowo organizację dwóch przedstawień. Uroczystości kosztowały nas około 3,5 tys. zł – mówi Henryk Kiepura.
Starosta wyjaśnił, że koszt wynajęcia sali w kłobuckim MOK-u to 1000 zł netto, dodatkowo starostwo sfinansowało krótkie, kurtuazyjne spotkanie dla artystów w formie podziękowania.
Sprawdzamy więc, dlaczego do takiej kuriozalnej sytuacji doszło.
– Starosta Henryk Kiepura zwrócił się do mnie pisemnie z prośbą o odpłatne wynajęcie sali widowiskowej – mówi Olga Skwara, dyrektor MOK- u. – Nie określił w swoim piśmie, na jaki cel sala ma zostać wynajęta. Szefowa MOK-u jest nieco zdziwiona, bo dotychczas współpraca ze starostwem odbywała się na innych zasadach.
– Pan starosta często zwraca się do nas o bezpłatne wynajęcie sali i nigdy nie otrzymał odmowy. Zawsze też w piśmie formułuje, na jaki cel będzie ona przeznaczona, tym razem było inaczej – mówi Olga Skwara, która dodaje, że podejrzewa, co mogło być powodem takiego zachowania, jednak zupełnie go nie rozumie.
– Miejski Ośrodek Kultury nie jest niczyją prywatną własnością, jest to publiczna jednostka i ma ona służyć przede wszystkim mieszkańcom. To, że grupa Mix-Art wraz z panią Marzeną Garncarek odeszła z naszej placówki, nie oznacza, że drzwi domu kultury nie są dla nich otwarte – podkreśla Skwara. – Myślę, że takie sytuacje są zupełnie niepotrzebne i nikomu nie służą, a już na pewno nie budżetowi powiatu – dodaje szefowa MOK-u.
Jak się dowiadujemy z nieoficjalnych źródeł, powodem takiej postawy starosty miał być sprzeciw głównych organizatorów widowiska: Stowarzyszenia Mix-Art, które nie chciało razem z dyrektorem kłobuckiego ośrodka kultury przedsięwzięcia współorganizować po tym, jak ich instruktorka, Marzena Garncarek, rozstała się z MOK-iem. I sytuacja byłaby dla wszystkich zrozumiała, gdyby starosta, zamiast kreować się publicznie na obrońcę kultury, uczciwie wyjaśnił, że to nie dyrektorka MOK-u chciała od niego zapłaty, a po prostu to on sam chciał zapłacić.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck, Wręczyca Wielka

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck, Wręczyca Wielka

Kilka promili, ale za kierownicą

Jarosław Jędrysiak27 czerwca 2023

Kontrolowali na skrzyżowaniach

Jarosław Jędrysiak23 grudnia 2020

Pijany kierowca zabił kobietę

Redakcja18 grudnia 2015